Technologie i Firma

Uwaga na fałszywe e-maile podszywające się pod sklep internetowy IKEA

przeczytasz w 2 min.

Cyberprzestępcy przesyłają fałszywe wiadomości e-mail podszywając się pod sklep internetowy IKEA.

fałszywe e-maile

Bitdefender ostrzega przed nową falą spamu, rozsyłanego przez cyberprzestępców, która zawiera informacje o rzekomym rachunku ze sklepu internetowego IKEA. Wiadomość e-mail wygląda jak podsumowanie złożenia zamówienia w standardowym sklepie online. Zawiera również załącznik o nazwie "paragon", do którego otwarcia zachęca treść wiadomości, co widać na poniższej fotografii:

IKEA

W wiadomości można znaleźć również wiadomość: Dziękujemy za zamówienie w sklepie internetowym IKEA. Twoje zamówienie jest obecnie przetwarzane. Sprawdź swoje zamówienie i skontaktuje się z nami jak najszybciej, jeśli jakieś dane są nieprawidłowe.

Tego typu niebezpieczne wiadomości potrafią wykazywać dużą skuteczność przez tzw. czynnik ludzki zależny od zwykłej ciekawości. Często nawet świadomi użytkownicy, pewni tego, że nie składali żadnego zamówienia w sklepie, otwierają załącznik, by sprawdzić listę zakupów lub dane odbiorcy.

Niestety, załączniki w fałszywych wiadomościach zawierają nie tylko plik tekstowy. Najczęściej załącznikiem jest plik wykonywalny, który uruchamia złośliwe oprogramowanie, takie jak trojany, śledzący phishing lub najgroźniejsze odmiany szyfrującego ransomware.

Całe szczęście IKEA świadoma zagrożenia umieściła na swoich stronach stosowne ostrzeżenie o innych e-mailach podszywających się pod firmę, które próbują zachęcić do zainstalowania aplikacji przesłanych w załączniku.

IKEA ostrzeżenie

Ostrzeżenie podaje, że IKEA odkryła, że fałszywe e-maile zachęcają użytkowników do zainstalowania nowej aplikacji dołączonej do nowego oprogramowania IKEA home planner. Firma ostrzega, że wiadomości tego typu nie pochodzą od niej i zawierają złośliwe oprogramowanie oraz prosi odbiorców takich e-maili o ich natychmiastowe usuwanie.

W przypadku otrzymania jakiegokolwiek podejrzanego e-maila należy bezwględnie pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie ufaj całkowicie żadnej informacji zawartej w wiadomości e-mail - czasem warto sprawdzić telefonicznie, czy informacja w e-mailu jest prawdziwa;
  • Pod żadnym pozorem nie otwieraj załączników w takich wiadomościach;
  • Nie odpisuj na tego typu wiadomości - jeśli odpiszesz, cyberprzestępca upewni się, że Twój adres jest aktywny i będzie nękał Cię spamem;
  • Zaopatrz się w sprawdzoną ochronę antywirusową, by naprawić swój komputer, jeśli zostanie on przez przypadek zainfekowany.

Źródło: Bitdefender

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!