Bezpieczeństwo

Uważaj na świńską grypę w Sieci

przeczytasz w 1 min.

Strach przed świńską grypą nie ma granic. Próżno szukać także granic pomysłowości cyberprzestępców, którzy żerują na obawach setek tysięcy ludzi.

Sieciowi przestępcy wykorzystują ogólnoświatową panikę związaną z wirusem H1N1 i rozsyłają maile zachęcające do przystąpienia do rządowego programu szczepień. Jeżeli otrzymasz maila obligującego Cię do przystąpienia do Rządowego Programu Szczepień USA (US Government Vaccination Program) szybko skasuj go z dwóch powodów.

Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje dotyczy on obywateli Stanów Zjednoczonych. Po drugie, nie został wysłany przez przedstawicieli rządu USA, ale przez cyberprzestępców chcących zainfekować Twój komputer.

Po kliknięciu na odnośnik „create personal profile” (stwórz swój osobisty profil) na nasz dysk pobiera się plik zawierający trojana w wersji „Banker”, który instaluje się w folderze /windows/system32, a następnie wykrada dane logowania (loginy i hasła) do kont bankowych użytkownika.

- Trojany typu „Banker” są niezwykle groźne. Nieuważny internauta, który kliknie na link, nie tylko nie zaszczepi się przeciw świńskiej grypie, ale dodatkowo może stracić wszystkie oszczędności, co w okresie przedświątecznym byłoby nad wyraz dotkliwym ciosem  – mówi Pavel Krcma z AVG Technologies.

Mimo, iż mail ma jak najbardziej amerykański charakter i adresatów, nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazł się także w skrzynce polskiego internauty – wszak Internet, podobnie jak inwencja cyberprzestępców, nie zna granic.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Strach rodzi się z niewiedzy. Czyli panikarze zostali źle wyedukowani. I jak widać mądrzejsi od nich kroją frajerów bojących się sztucznie "lansowanej" grypy.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   co jak co ale zdjęcie wymiata
   • avatar
    dante2kx
    0
    już w kolejce szykuje się nowa grypa, dzisiaj czytałem na j*de.onet.pl Dlaczego rząd nic nie robi i nie zamawia szczepionek na kozią grypę! xD
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     świńska grypa buszuje jedynie w telewizji... X)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      nowa wersja grypy...zaraża Cie kiedy dotkniesz klawiatury :D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Świństwo :))
       • avatar
        19arek93
        0
        Słyszeliście?! Już kilkanaście osób zmarło na Pomorzu na tą straszliwą chorobę!
        Przecież to paranoja, telewizje nie mają o czym trąbić to sztucznie rozdmuchują jakąś tam chorobę.

        Co od news'a to POLAK miałby kliknąć w @mail od USA z nakazem udania się na szczepienie?! Hahaha.

        • avatar
         Maciej Gan
         0
         To powinno być zakazane do jasnej cholery:/ Jakim prawem wymyślają sobie choroby i koszą za to kasę? Aaa no tak, bo to znowu po***ne USA... -.-

         Ludzie, nie żyjemy w państwie bezprawia, tylko w świecie totalnego bezprawia!