Oprogramowanie

VirtualBox w nowej wersji - ogarnął Windows 11 i szyfrowanie

przeczytasz w 1 min.

VirtualBox 7.0 to najnowsza wersja niezwykle wydajnego i funkcjonalnego oprogramowania do wirtualizacji. Teraz lepiej radzi sobie z systemem Windows 11 i umożliwia pełne szyfrowanie maszyn wirtualnych.

VirtualBox 7.0 lepiej radzi sobie z Windows 11 i oferuje pełne szyfrowanie

Dzięki dodaniu obsługi rozwiązań takich jak SecureBoot czy TPM 2.0 program VirtualBox 7.0 znacznie lepiej radzi sobie z obsługą systemu Windows 11. Mówiąc wprost: wreszcie istnieje możliwość uruchamiania najnowszych „Okienek” na maszynach wirtualnych bez uciekania się do oszustw czy skomplikowanych obejść. 

Najważniejszą nowością wprowadzoną w tej aktualizacji jest jednak coś innego. To mianowicie pełne szyfrowanie maszyn wirtualnych (w tym dzienników konfiguracyjnych i zapisanych stanów), co stanowi poważne zabezpieczenie. 

VirtualBox 7.0

Co poza tym? Ano między innymi ulepszony interfejs użytkownika i ujednolicone centrum powiadomień, obsługa 3D w oparciu o biblioteki DirectX 11 poprzez DXVK, przegląd aktywności poszczególnych podzespołów dostępny z poziomu menu narzędzi oraz możliwość dodawania chmurowych maszyn wirtualnych i kontrolowanie ich tak, jakby były lokalne. 

Pobierz VirtualBox w najnowszej wersji

VirtualBox 7.0 jest dostępny na systemy Windows, macOS i Linux. Jeśli chcesz pobrać tę nową wersję, możesz skorzystać z przycisku, który zostawiam poniżej.

Co to jest VirtualBox? To program do maszyn wirtualnych

VirtualBox cieszy się dużym uznaniem i popularnością wśród użytkowników. Jego najmocniejsze atuty to: oferowanie kompletu podstawowych funkcji, intuicyjna obsługa, kompatybilność ze współczesnymi standardami oraz wysoka wydajność i stabilność. Kierowany jest przede wszystkim do użytkowników domowych i mniej wymagających profesjonalistów, ale coraz mniej ustępuje swoim płatnym odpowiednikom.

To darmowy program umożliwiający uruchamianie jednego lub kilku systemów operacyjnych (np. Windows, Linux i macOS) na jednym komputerze, poprzez wirtualizację. Pozwala między innymi na zapisywanie stanów i ich przywracanie, współdzielenie schowka czy obsługę urządzeń podłączonych przez USB. Dzięki temu sprawdza się zarówno podczas testów, jak i codziennego korzystania z komputera.

Źródło: Oracle, OMG! Ubuntu!, The Register

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lothar
  1
  Niestety wyjątkowo niestabilna wersja
  W11 host i W11 guest
  wróciłem do 6.1.40
  • avatar
   piomiq
   -2
   "na systemy Windows, macOS i Linux. "
   dla dystrybucji Linuksa, bo Linux to jądro systemu. Przecież nie mówimy dostępne dla kernel32.dll, ale dla Windows.
   • avatar
    Adelar
    0
    Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo nie siedzę w temacie maszyn wirtualnych, ale ponieważ w artykule została wspomniana obsługa TPM2.0 i Windows 11 to nasunęło mi się pytanie.
    Czy jeśli sam sprzęt jest starszy i nie obsługuje TPM2.0, to czy jest na nim możliwe zainstalowanie Windows 11 jako maszyny wirtualnej żeby choćby zapoznać się z tym systemem?
    Albo postawienie Linuksa a na nim maszyny wirtualnej z Win11?