Internet

W 2013 szybki internet dla każdego Polaka

przeczytasz w 1 min.

Parlament Europejski, który przyjął wczoraj wieczorem Agendę Cyfrową 2015, w pewnym sensie nakreślił politykę internetową w całej Unii.

Wśród jego podstawowych postulatów i założeń znajduje się wniosek o "informatyzację" terytorium całej Unii Europejskiej. Już w ciągu najbliższych trzech lat każdy Europejczyk ma mieć zagwarantowany dostęp do szerokopasmowego łącza internetowego, a także umieć z niego korzystać.

Poza wzrostem "kompetencji informatycznych społeczeństwa", UE przewiduje przede wszystkim wzmożoną ekspansję sieci na tereny wiejskie czy propagowanie internetu wśród osób starszych, są to jednak aspekty czysto edukacyjne, które raczej nie zainteresują przeciętnego użytkownika. Dużo ciekawsze plany związane są z rozwojem i współpracą sieci na terenie całej Wspólnoty.

"Zaproponowaliśmy poprawki dotyczące monitorowania taryf roamingowych i  wprowadzenia takich regulacji, które zwiększą konkurencję na rynku telekomunikacyjnym i będą lepiej służyły konsumentom. Przyjęta została m.in. poprawka o konieczności przeprowadzenia przez KE oceny możliwości przenoszenia numeru w całej UE" - w rozmowie z PAP mówiła Róża Thun, polska europosłanka.

Unia chce również, by do 2015 75% jej obywateli miało dostęp do technologii 3G. Jednym słowem organizacja szykuje dla nas zmiany prawne, technologiczne, ale przede wszystkim wygląda na to, że moralne. Niestety na razie nie znamy odpowiedzi na pytanie jak chce tego dokonać. Zapewne pozostanie to w rękach poszczególnych państw.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ciemno to widzę "Unia chce również" chcieć a móc to dwie różne sprawy ;(
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Po co komu więcej niż 6-8mb jak nie długo ściągać nie będzie można... :/
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    ciekawe po co cyfrowy polsat ma prędkośc 20Megabit'ów skoro najtańszy pakiet miał limit miesięczny 200 megabajtów na miesiąc.. a kto przekroczy limit to zabuli razem z abonamentem za to..
    podsumowując polsat.żal.pl
    • avatar
     zielarz
     0
     unia po raz kolejny udaje, że coś robi zamiast po prostu wprowadzić wolną konkurecję..
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Zero konkretów. Co to za news?
      • avatar
       Baleryon
       0
       Przypomnę, że cały ten "Parlament Europejski" nie ma żadnej władzy (władzę ma Komisja). Notabene mój Parlament Podwórkowy, tj. Zenek, Bonawentura i Pyziol przyjęli Agendę, w której zapisano, że każdy nasz mały ulicznik ma mieć do 2012 roku iPhone'a, Playstation i nowe rolki.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A jak się Europejczyk nie nauczy, to co? Karny jeżyk, czy zesłanie do specjalnych obozów internetowych? Gdzie każdy dowie się, że sieć jest dobra, a korzystanie z niej to obowiązek postępowych obywateli Unii Europejskiej. A kto nie korzysta ten jest wrogiem narodu i w ogóle się do niczego nie nadaje :) "Socjalizm to system, który bohatersko zmaga się z problemami nieznanymi w kapitaliźmie", że przypomnę słynny cytat


        Już widzę jak np moja matka będzie z sieci korzystać, jak dla niej komputer to czarna magia, której nie chce poznać, bo jej to do niczego potrzebne nie jest. Zdaje się, że będę musiał jej do obozu wysyłać paczki z pakietami danych :)
        • avatar
         wizdar
         0
         Od kiedy 3G to szybki internet? Może gdzieś indziej ale nie w Polsce.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Socjalizm pełną gębą!!!
          • avatar
           Otheim
           0
           A następnym prezydentem Polski będzie Indianin. ;)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            internet szerokopasmowy, a co to jest bo tepsa rozumie przez to 512Kb... nauczcie sie okreslac wielkosci nie jak lekarz babie na oko by co przepisal ale tak jak to sie robi w swiecie inzynierow i magistrow czyli wielkosc/wymiar i jednostka przyjeta i ustalona jako standardowa a nie jakies szerokopasmowy, takie cos to kazdy sobie inaczej zinterpretuje i wyjdzie kaszana. ogolnie powinno sie przyjac min jakies 20Mb (z mozliwoscia corocznego zwiekszania tej wielkosci) i wtedy mozna cos robić bo i Filmy full HD z VOD nie beda sie ciac. jak upowszechnia sie formaty HD i 3D to filmy zaczna zajmowac po dwa blu-ray'e wiec trzeba z zapasem policzyc takie cos. na te chwile min to 6-10Mb, wiec w roku 2012 20 powinno byc ok
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Najlepszy jest fragment fragment "...a także umieć z niego korzystać". Chyba się stary już robię, bo z dnia na dzień coraz bardziej widzę otaczającą mnie głupotę :/
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Sorki ale w zwykla chec podniesienia "wzrostu kompetencji informatycznych spoleczenstwa" jakos nie wierze, za tym musi kryc sie kasa ;) Ale ok, niech tylko "unia" kupi komputer i zaplaci za internet tym dla ktorych ten zbedny wydatek nie jest potrzebny. Osobiscie podejrzewam po prostu chec napedzania rynku reklamami. Nie wiem czy to zle czy dobrze ale tak podejrzewam :P
              • avatar
               gloryseeker
               0
               i poproszę jeszcze chipa pod skórę, żęby Mater Unia wiedziała, że zasnąłem przed komputerem i wyłączyła prąd w ramach rewolucji antyprzemysłowej...
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Z jednej strony chcą odcinać od neta za sciągnięcie z torrentów np. filmu, a z drugiej trąbią, ze internet to podstawowe dobro cywilizacyjne, które KAŻDY musi posiadać. Totalny euro-amerykański debilizm.
                • avatar
                 vinetou80
                 0
                 a niechaj mi te łącza jak najszybciej zrobią :)