Technologie i Firma

W Uniqlo roboty zastąpią 90% pracowników

przeczytasz w 1 min.

Właściciele marki Uniqlo doszli do wniosku, że roboty sprawdzą się dużo lepiej niż zmęczeni i popełniający błędy pracownicy. Mogą zastąpić nawet 90 proc. załogi.

Niektóre firmy inwestują w roboty, by zwiększyć produktywność pracowników, inne – by ich zastąpić. Aż o 90 proc. zmniejszyć ma się zatrudnienie w tokijskim magazynie firmy Uniqlo po ostatnim unowocześnieniu.

Uniqlo to japoński gigant branży odzieżowej. Dzięki postawieniu na roboty, magazyn w Tokio będzie mógł działać przez okrągłą dobę i niemal wszystkie operacje wykonywane będą bez udziału ludzi. Roboty samodzielnie odczytują znaczniki elektroniczne i identyfikują produkty, transportują paczki na terenie hal oraz sortują je i przekazują do wysyłki. Pracownicy z krwi i kości są potrzebni tylko do pomocy i ewentualnych prac konserwacyjnych.

Odnowiony magazyn został zaprojektowany we współpracy z firmą Daifuku. Spółka-matka Uniqlo – Fast Retailing – jest zadowolona z efektu i dlatego też zamierza zainwestować prawie 900 milionów dolarów, aby w podobny sposób unowocześnić swoje kolejne magazyny w Japonii i 11 innych krajach świata. Innymi słowy: wszędzie ma to wyglądać tak:

Japończycy są szczególnie zainteresowani automatyzacją ze względu na rosnący problem braku rąk do pracy. Azjatyccy giganci często też nie cieszą się najlepszą sławą z powodu podejścia do pracowników. Plan Fast Retaling nie może więc dziwić.

Źródło: Digital Trends. Foto: Fast Retailing

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mytutylko.gramy
  5
  W przyszłości zniknie pojęcie zakupów,wszystkie dobra będą wytwarzały i dystrybuowały maszyny a my będziemy jedynie konsumować i cieszyć się życiem:) Do czasu aż nie nastąpi bunt jak w terminatorze i wszystkich nas załatwią hehe A tak na poważnie pogłębi się różnica między bogaczami a klasą niższą.
  Michu
  • avatar
   cyberant
   5
   niby fajnie, ale jak ludzie nie będa mieli pracy to nie będa mieli kasy, a jak nie będą mieli kasy to kto będzie kupował "te paczki" właściciele tych firm? nie każdy zostanie programista i konstruktorem/serwisantem robotów...

   logistyką i analizą zajmie się SI w chmurze, dostawami automatyczne samochody bez kierowców, markety bez kasjerów samoobsługowe, zamówienia przez internet...

   Jedyne czego na razie nie zastąpiono to urzędników wymyślających bzdurne przepisy.. ich trzeba coraz więcej. Wszyscy zostańmy urzędnikami! A te zautomatyzowane firmy tak opodatkujemy żebyśmy mieli kasę na wygodne życie z tyh podatków...
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Gdy już nikt nie będzie miał pracy co jest równe z brakiem pieniędzy, to kupi te wszystkie wyprodukowane produkty???
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Zbojkotować wszystko co się łączy o kojarzy z ta firmą ;-)
     • avatar
      TicTac
      2
      Na Śląsku nam to nie grozi, tutaj nadal jedna osoba robi to co dwa roboty i w dodatku z pół stawki :(
      • avatar
       Snake73
       0
       W Polsce takie roboty zanim przystąpią do pracy muszą być poświęcone.
       • avatar
        Kapitan Nocz
        -6
        mokry sen naszych rządzących powoli się spełnia, gdy roboty zastąpią najniżej kwalifikowaną kadrę pracowniczą, nasze orły, na skrzydłach husarii, ze wszystkich zmywaków i magazynów świata, w końcu wrócą do Polski by zasilić ją swoimi umiejętnościami i znów będziemy wielkim państwem. Tego się boję najbardziej :)