Ciekawostki

Warszawski chodnik antysmogowy

przeczytasz w 1 min.

„Dzięki zastosowaniu technologii zielonego betonu, mamy szansę wpłynąć na poprawę stanu powietrza w okolicach naszych budynków oraz stworzyć swego rodzaju zielony punkt na smogowej mapie Warszawy” – mówi Anna Tryfon-Bojarska, menadżer ds. innowacji w biurowej spółce Skanska.

„Zielony beton” ma być kolejną skuteczną bronią w walce ze smogiem w miastach. W Warszawie oddany do użytku zostanie pierwszy chodnik stworzy właśnie w tej technologii.

Chodnik do walki ze smogiem – jak to działa?

Przy Generation Park w stolicy znajdzie się betonowy chodnik, który poza swoją standardową funkcją dodatkowo oczyści powietrze ze spalin, poprzez rozkład cząstek NOx na neutralne związki azotu. 

Rozwiązanie to polega na wykorzystaniu (produkowanego przez Górażdże Cement) betonu o właściwościach fotokatalitycznych: promienie słoneczne sprawiają, że na powierzchni chodnika dochodzi do wspomnianego rozłożenia związków na nieszkodliwe, które później wraz z wodą deszczową są odprowadzane do gleby. 

Jaka jest skuteczność? Odnotowano zmniejszenie stężenia dwutlenku azotu o 30 proc., a przy optymalnej infrastrukturze możliwy jest do osiągnięcia jeszcze lepszy wynik. Dodatkowym plusem jest „samoczyszczenie się” takiego chodnika.

„Zielony beton” – od laboratorium do miasta

„Zielony beton” był testowany przez 9 miesięcy i teraz nadszedł czas na wykorzystanie go w mieście (co – jak zapewnia Skanska – jest pierwszym tego rodzaju wielkopowierzchniowym projektem w naszej części świata). Oprócz wspomnianej firmy i producenta (Górażdże Cement) partnerami projektu są: Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Skanska chce wykorzystać „zielony beton” także na fasadach budynków biurowych, mieszkaniowych i administracyjnych. – „Docelowo, przechodząca testy zielona innowacja ma być wdrażana na wszystkich nowych projektach Skanska w regionie CEE”, czytamy w zapowiedzi.

Źródło i foto: Skanska

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sharimsejn
  2
  Co za debilizm do kwadratu! Robić więcej parków, skwerów, sadzić więcej drzew. Po prostu więcej zieleni! Zielony beton kontra rośliny. To nawet nie jest zabawne. Pomijam już ile taki chodnik będzie kosztował :D
  • avatar
   miedzianek
   1
   'Jaka jest skuteczność? Odnotowano zmniejszenie stężenia dwutlenku azotu o 30 proc., a przy optymalnej infrastrukturze możliwy jest do osiągnięcia jeszcze lepszy wynik'

   Czyli w warunkach laboratoryjnych(można mocno wywnioskować z tekstu) to jest 30%. Chyba ktoś znowu ma w tym interes ;) może jakaś rodzina Kota Prezesa?
   • avatar
    Konto usunięte
    -4
    Polakom można wcisnąć każdy kit. Ilość słońca w Polsce to dosłownie ułamek procenta Kataru, ale co tam polakom można wcisnąć każdy kit ha ha ha. Polacy to najgłupszy naród świata? ;-)
    • avatar
     TicTac
     0
     To poproszę teraz zrezygnować z asfaltu na rzecz właśnie takich nawierzchni :)
     • avatar
      intercal
      0
      a co ma z tym wspólnego "Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego"? skoro beton jest wytworem ludzkim i nie ma kompletnie żadnego związku z geologią ...