SSD

Western Digital zapowiada dyski z pamięciami PLC NAND... ale chyba nie chcemy na nie czekać

przeczytasz w 2 min.

Rynek dysków SSD ciągle ewoluuje, a producenci przygotowują coraz nowsze standardy pamięci – niegdyś sporą popularnością cieszyły się układy MLC NAND, a obecnie królują TLC i QLC NAND. Kiedy powinniśmy się spodziewać wprowadzenia dysków z pamięciami PLC NAND?

Standard Penta Level Cell (PLC) NAND został zapowiedziany już jakiś czas temu - jedna komórka pamięci pozwala tutaj na przechowywanie pięciu bitów informacji, co pozwoliłoby na konstruowanie jeszcze pojemniejszych i tańszych nośników względem obecnych modeli z kośćmi TLC czy QLC NAND.

WD - porównanie pamięci NAND

Warto jednak zaznaczyć, że zwiększenie liczby bitów w jednej komórce pamięci wiąże się także z większa liczbą rozróżnialnych stanów napięcia (do zapisania 5 bitów w systemie binarnym potrzebujemy aż 32 stanów napięcia).

StandardSLC NANDMLC NANDTCL NANDQLC NANDPLC NAND
Bity na komórkę12345
Możliwe stany napięcia2481632

Western Digital: dyski SSD z pamięciami PLC NAND nie pojawią się zbyt szybko

Zapowiedzi zapowiedziami, ale część z Was pewnie zastanawia się, kiedy powinniśmy się spodziewać wprowadzenia dysków z pamięciami PLC NAND do sprzedaży. Mamy tutaj ciekawe informacje z wystąpienia Western Digital na konferencji Bank of America Merrill Lynch 2021 Global Technology Conference.

Siva Sivaram, pełniący funkcję szefa ds technologii i strategii firmy Western Digital, jest zdania, że nowy standard pamięci nie zadomowi się w nośnikach zbyt szybko – być może będzie się on pojawiać w niektórych segmentach dysków dopiero w drugiej połowie tej dekady (czyli nie wcześniej niż w 2026 roku).

[…] Spodziewam się, że przejście będzie wolniejsze, więc może w drugiej połowie tej dekady zobaczymy, że niektóre segmenty (dysków) zaczynają otrzymywać 5-bitowe komórki (pamięci).

Sivaram podkreślił, że nowe standardy pamięci oferują coraz mniejszy wzrost pojemności (to tylko 25% więcej niż przypadku w 4-bitowych pamięci QLC NAND), ale wymagają wprowadzenia dodatkowych mechanizmów, które mogą zaważyć na wydajności dysków.

[…] Aby uzyskać ten zysk trzeba dużo poświęcić - potrzeba dodatkowej redundancji, dodatkowego ECC, więc zysk netto związany ze spadkiem wydajności może nie być aż tak pożądany.

Dyski SSD z pamięciami PLC NAND - jest na co czekać?

Wygląda więc na to, że na SSD z pamięciami PLC będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat, ale nie wprowadzą one aż takich zmian, jak przy przejściu z MLC na TLC czy z TLC na QLC. Mało tego! Negatywne strony takich konstrukcji mogą przyćmić pozytywy.

Z drugiej strony opracowanie pojemniejszych pamięci może być kluczowym (i nieuniknionym) kierunkiem rozwoju tej branży. Może to oznaczać, że chcąc niechcąc i tak kiedyś będziemy musieli przejść na PLC.

Źródło: ComputerBase, Seeking Alpha

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kiciulek
  10
  To jakiś żart? QLC to już elektrośmieci i widać to czarno na biały w testach, a co dopiero jeszcze więcej stanów w komórce...
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Niech od razu walną 32 bity na cell, co będziemy się szczypać :D
   • avatar
    piomiq
    1
    > konstruowanie jeszcze pojemniejszych i tańszych nośników względem obecnych modeli z kośćmi TLC
    > czy QLC NAND
    Tańszych, a co za tym idzie mniej trwałych, bo przecież na czymś trzeba zaoszczędzić.

    > Mało tego! Negatywne strony takich konstrukcji mogą przyćmić pozytywy.
    Po co ta tajemniczość. Dlaczego szanowny autor nie wspomniał o tych negatywach?
    Z drugiej strony ten kto się troszkę interesował pamięciami SSD to powinien wiedzieć, że im więcej bitów na komórkę tym gorsza trwałość takiego nośnika. Trzeba powiedzieć, że już TLC nie są zbyt trwałe a tam mamy "tylko" 3 bity na komórkę. A co dopiero PIĘĆ bitów. Można z góry zakładać, że będą to najgorsze pamięci SSD jakie będą możliwe do kupienia.
    Posunął bym się dalej i powiedziałbym, że to tworzenie elektrośmieci z premedytacją, czyli produkcja tanich i nietrwałych nośników pamięci dla samego szybkiego sprzedania, bo skoro będą tanie to będą powszechnie kupowane. A przecież zwykły Kowalski nie ma świadomości czym się różni MLC od TLC czy QLC. Także będzie brał bo taniej.

    Jeśli chodzi o trwałość to obecnie najlepiej kupić SSD z pamięciami MLC. Może są nieco wolniejsze od TLC, ale za to trwalsze. Jeszcze lepsze są SLC, no ale ich cena też jest odpowiednio wyższa.
    • avatar
     piomiq
     1
     > Dyski SSD z pamięciami PLC NAND - jest na co czekać?
     Nie ma co sobie zawracać głowy tymi elektrośmieciami.

     > Wygląda więc na to, że na SSD z pamięciami PLC będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat,
     Lepiej aby w ogóle nie zostały wydane.
     • avatar
      KENJI512
      0
      Z jednej strony fajnie, bo duża ilość pamięci za dobre pieniądze i wydajność SSD, na ogół...

      Z drugiej... mogliby dać bufor, jak w dyskach SSHD w postaci SLC/MLC o pojemności np. 128GB + 1/2TB PLC. I to miałoby sens, bardzo szybki system i kilka gier oraz dość szybka reszta.
      • avatar
       Ahura
       0
       żadna rewolucja
       • avatar
        Sander Cohen
        0
        Jesli beda w cenie/pojemnosc jak HDD to ok. Jesli drozej to nawet nie spojrze w ich kierunku. Juz QLC to dramat i jedyne co tak naprawdę maja wspólnego z TLC i MLC to czas dostępu i operacje na malych plikach (w ograniczonym zakresie, ale jednak). Lipa straszna i tak naprawde nikt poza producentami na tym nie skorzysta, wrecz przeciwnie.