HDD

Nadchodzi rewolucja w dyskach HDD. Western Digital zapowiada modele o pojemności... 50 TB!

przeczytasz w 2 min.

Tradycyjne dyski twarde wcale nie odeszły w zapomnienie! Firma Western Digital zaprezentowała nową serię dysków o rekordowej pojemności 20 TB... a to dopiero początek planów producenta, bo nowa technologia pozwoli na opracowanie modeli o pojemności nawet 50 TB.

Jesteśmy po konferencji Western Digital HDD Reimagine, na której poznaliśmy plany producenta dotyczące rozwoju dysków HDD. I rzeczywiście jest na co czekać! Producent zaprezentował nową architekturę dysków, które rozwinąć rynek rozwiązań magazynowania danych.

Technologia OptiNAND zrewolucjonizuje dyski HDD

OptiNAND to jedna z najważniejszych nowości zaprezentowanych przez producenta. Mówiąc w skrócie, mamy tutaj do czynienia z dyskami HDD z dodatkową pamięcią NAND. W przeciwieństwie do standardowych dysków hybrydowych (SSHD), w których pamięć flash jest wykorzystywana do przechowywania danych, nowa, przełomowa architektura działa inaczej – pozwalając na rozszerzenie możliwości dysków w kilku aspektach. Oprócz tego zastosowano zaawansowane algorytmy w oprogramowaniu nośnika

Dzięki zastosowaniu nowej technologii, dyski zapewniają większą pojemność - zaawansowane algorytmy firmware wykorzystują rozbudowane metadane przesłane do iNAND, pozwalając na zapisanie większej liczby ścieżek na cal (TPI), co pozwala osiągnąć wyższą gęstość zapisu. Dodatkowym atutem jest zwiększona wydajność dzięki zmniejszonym opóźnieniom oraz niezawodność (w przypadku wystąpienia awaryjnej utraty zasilania możliwie jest zachowanie prawie 50x więcej danych użytkownika).

Nowa technologia znajdzie miejsce w tych zastosowaniach, gdzie nadal lepiej sprawdzają się tradycyjne dyski HDD – mówimy tutaj o operatorach hiperskalowalnych systemów chmurowych, korporacjach, CSP, producentach i operatorach rozwiązań do monitoringu wizyjnego czy dostawcach serwerów NAS.

Western Digital prezentuje pierwszy dysk HDD o pojemności 20 TB

Technologia OptiNAND pozwoliła na opracowanie nowego dysku twardego o rekordowej pojemności 20 TB. Nośnik bazuje na 9-talerzowej konstrukcji z ulepszoną technologią ePMR i OptiNAND. Oprócz tego zastosowano tutaj szereg autorskich technologii, takich jak: trójstopniowy aktuator TSA oraz HelioSeal.

Western Digital - dysk HDD 20 TB

Mówi się o wyznaczeniu nowego standardu w branży, aczkolwiek na oficjalną premierę dysku przyjdzie nam jeszcze poczekać – pierwsze modele mają zostać zaprezentowane jeszcze w tym roku. Wiemy jednak, że pierwsze próbki nośnika zostały dostarczone wybranym partnerom na testy.

W przyszłości pojawią się dyski HDD o pojemności 50 TB

Na tym plany producenta się nie kończą! Podczas konferencji zapowiedziano, że w drugiej połowie dekady dyski twarde ePMR HDD z technologią OptiNAND mają osiągnąć pojemność 50 TB.

“Dzięki naszej własności intelektualnej i najwyższej klasy inżynierom odpowiedzialnym za rozwijanie produktów HDD oraz flash, jesteśmy w stanie stale przesuwać granice innowacji i rozwijać w ten sposób infrastrukturę storage naszych klientów. Możemy się pochwalić niesamowitą historią innowacji w dziedzinie HDD – zmieniliśmy wszystko prezentując w 2013 r. technologię HelioSeal; w 2019 wprowadziliśmy pierwsze dyski EAMR HDD, teraz znów będziemy liderem innowacji prezentując technologię OptiNAND. Na tej architekturze przez wiele generacji bazować będą nasze produkty HDD – spodziewamy się, że w drugiej połowie dekady dyski ePMR HDD z OptiNAND osiągną pojemność 50 TB” – powiedział said Siva Sivaram, president of Global Technology and Strategy, Western Digital.

Informacja jednak nie powinna być dla nas specjalnym zaskoczeniem, bo wcześniej producent zapowiadał modele o pojemności 60 TB - według planów z ubiegłego roku, mają one pojawić się w 2026 roku (mówimy jednak o konstrukcjach z technologią SMR, która zapewnia słabsze osiągi).

Źródło: Western Digital

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  18
  Jak coś takiego się wysypie to terapia u psychologa chyba nie pomoże!
  • avatar
   kalkulatorek
   9
   Przy tej pojemności tylko raid. Inaczej, jak się posypie to samobój..
   • avatar
    First-Ever
    8
    Idealne do farmingu Chia, zapisujesz raz plikami i zostawiasz. Dysk musi być tylko włączony i "widzieć" pliki. Za nowość trzeba będzie słono zapłacić i dużo bardziej opłącalne będą dyski o pojemności 12-14TB.
    • avatar
     xxx.514
     6
     A po jakim czasie zmienią po cichu specyfikację? :D
     • avatar
      hegazi
      2
      Cena?
      'Nie stać cię'.
      • avatar
       Kapitan Nocz
       1
       9 talerzy przy 20GB i to ma być ten postęp? Za kilka lat uda im się upchnac w obudowie 22 talerze i 50GB ? :)
       • avatar
        kombajn
        1
        Z jednej strony rozumiem głosy ludzi mówiących że 9 talerzy to nie postęp bo znacząco podnosi to stopień komplikacji i obniża to niezawodność, ale z drugiej 9 talerzy to 9 głowic które mogą przeprowadzać 9 operacji na raz co znacząco podnosi wydajność.
        • avatar
         gormar
         0
         A Seagate już kilka miesięcy temu zapowiedział dyski z techniką HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording). Pierwszy dysk też będzie miał 20TB, ale zapowiedzieli podwajanie pojemności co dwa lata. W takim przypadku, gdy wypuszcza te dyski w 2022 to w 2026 powinny mieć 80 TB. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
         • avatar
          Takatsuki
          -1
          Według mnie większym problemem niż obecnie pojemność jest ich trwałość. Obecnie to losowość, jeden wytrzyma 10 lat inny kilka miesięcy lub rok. Dlatego zawsze trzeba kupić 2 dyski, inaczej nie ma sensu trzymać ważnych danych, bo to igranie że szczęściem.
          • avatar
           IgiPL
           -2
           Sranie w banie. Niech zaczną liczyć pojemność w systemie dwójkowym to zobaczymy jak pojemny jest faktycznie - zakładam, że ponownie gdzieś w specyfikacji znajdzie się "*" (1GB = 1000 000 000B)

           P.S. Tak na oko z 50TB zostanie jakieś 45,5TB przed formatowaniem
           • avatar
            Peziak
            -4
            shutup&takemymoney
            • avatar
             DarioSocjalista
             0
             Ta 9 talerzy! Zamiast tego powinni zdobić jeden talerz o 50 terabajtów i zamiast żałosnych 7200 obrotów na minutę powinninni zrobić 100000 tysięcy obrotów na sekundę!
             Jeśli dyski Hdd majonm przetrwać to kidnma innej drogi!
             • avatar
              Przem0l
              0
              Od dawna na allegro są dyski 18 tb i jakoś nikt się tym nie podnieca. A teraz ktoś dokłada 10% i "ojejku, widzę przyszłość".
              • avatar
               greghostor
               0
               Matko Boska 50TB, hahahaha, bez komentarza
               • avatar
                greghostor
                0
                A jak wszystko te dane szlak trafi to mają to w dupie.
                • avatar
                 greghostor
                 0
                 50 TB, hahaha tylko jak to się rozpieprzy to nikt nie ma za to odpowiedzialności
                 • avatar
                  Mordziaty79
                  0
                  Jednak wolę SSD nawet malutkie.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   heh, HDD 20 czy 50TB, czy to na serio ma sens jako konkurencja dla SSD które często się kupuje w wielkości 0.5 lub 1.0TB ?

                   moim zdaniem o wiele lepszym pomysłem byłoby odświeżenie SSHD, bo niestety te rozwiązania zostały zepsute. miały przyspieszać pracę HDD ale nie przyspieszają, bo ..... bufor Flash jest malutki, i służy głónie do odczytu. zapis jest robiony wprost na talerze. to jest namiastka SSHD, dlatego wydajność dostępnych dysków SSHD jest do kitu.

                   systemy operacyjne, zwłaszcza windows też nas nie rozpieszczają. ReFS czy NTFS nadal nie mają możliwości realizacji cache na innym dysku. dlatego jest sporo atrap, albo w kontrolerach, albo w dodatkowym oprogramowaniu często powiązanym z chipsetem, aby robić taki "składany" SSHD. patrz np. intel optane i takie tam.