HDD

Dyski HDD jeszcze nie zginęły! Western Digital zapowiada modele o pojemności 60 TB

przeczytasz w 2 min.

Tradycyjne dyski twarde może zostały wyparte z komputerów i laptopów, ale nadal mają się bardzo dobrze w serwerach i centrach danych. Podczas konferencji Storage Field Day 19, firma Western Digital ujawniła plany związane z rozwojem swoich „twardzieli”.

Ilość wytwarzanych danych rośnie w ogromnym tempie, więc serwery muszą nadążyć z ich pomieszczeniem. Receptą na ten problem są dyski HDD, które cechują się większą pojemnością i niższym współczynnikiem TCO (Total Cost of Ownership - całkowity koszt posiadania). Western Digital przede wszystkim pracuje nad zwiększeniem pojemności HDD.

Najbliższe lata przyniosą pojemniejsze dyski HDD

Jednym z głównych sposobów na zwiększenie pojemności miały być technologie MAMR (Microwave Assisted Magnetic Recording) i HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording). Wprowadzenie technologi zostało opóźnione, a zamiast nich opracowano pośrednią metodę ePMR (Energy-Assist PMR). Technologia została odkryta podczas prac związanych z MAMR i wykorzystuje nowe zjawisko fizyczne, aczkolwiek producent nie chciał ujawnić na czym dokładnie ono polega.

Western Digital - plany HDD slajd

Western Digital - plany HDD slajd

Warto zauważyć, że z techniki ePMR już teraz korzystają najpojemniejsze modele w ofercie producenta: WD Ultrastar DC HC550 18 TB i WD Ultrastar DC HC650 20 TB. Oczywiście to dopiero początek rozwoju technologii i z biegiem czasu będą pojawiać się coraz pojemniejsze konstrukcje wykorzystujące zapis CMR (Conventional Magnetic Recording) i SMR (Shingled Magnetic Recording). W 2021 roku planowane jest wydanie nośników o pojemności 20 i 24 TB, w 2022 roku o pojemności 22 i 26 TB, a w 2023 roku o pojemności 26 i 30 TB.

Western Digital - plany HDD slajd

Western Digital - plany HDD slajd

Konstrukcje typu Shingled Magnetic Recording wykorzystują zachodzące ścieżki, dzięki czemu cechują się większą gęstością upakowania danych, ale przez to oferują gorszą wydajność przy zapisie danych. Dyski SMR są więc wykorzystywane głównie w zastosowaniach nastawionych na odczyt (mimo wszystko udział takich modeli z roku na rok rośnie).

Podczas konferencji dowiedzieliśmy się, że Western Digital planuje tutaj wprowadzić korekcję błędów „w locie”, która będzie czuwać nad poprawnością zapisywanych danych.

Dyski twarde o pojemności 60 TB w 2026 roku

Po 2023 roku Western Digital planuje przejść na technologię MAMR lub HAMR, które pozwolą znacząco zwiększyć gęstość zapisu danych i tym samym zwiększyć pojemność dysków. Wygląda jednak na to, że producent jeszcze nie zdecydował o wyborze konkretnej technologii.

Western Digital - plany HDD slajd

Jakby nie było, przyszłość zapowiada się bardzo obiecująco - według prognoz, w 2026 roku konstrukcje z zapisem CMR mają osiągnąć 50 TB, a z zapisem SMR aż 60 TB. Niestety, wprowadzenie nowych technologii będzie się wiązać ze wzrostem cen nośników.

Nie tylko większa pojemność, ale też lepsza wydajność

Western Digital - plany HDD slajd

Niestety, zwiększanie gęstość zapisu danych wpływa na zmniejszenie wydajności nośników. Aby temu przeciwdziałać, producent planuje wprowadzić podwójne głowice (podobne do technologii Seagate Multi Actuator Technology, jaką zastosowano w modelach Seagate Exos X14).

Western Digital - plany HDD slajd

Nowe głowice mają korzystać z trójstopniowych silników, które pozwolą na bardziej precyzyjną kontrolę. Pierwsze dyski z takimi głowicami mają pojawić się w pierwszej połowie bieżącego roku.

Zainteresowanych tematem odsyłamy do nagrania konferencji.

Źródło: Block & Files, YoyTube @ Tech Field Day

Warto również zobaczyć:

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  14
  "Tradycyjne dyski twarde może zostały wyparte z komputerów i laptopów..."
  Nie do końca. Wciąż HDD są lepszym miejscem przechowywania danych do których nie musimy często sięgać. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem w PC, wciąż jest SSD na system i programy + HDD na wszelkiego rodzaju archiwa. Wychodzi taniej i bezpieczniej niż same SSD o tej samej pojemności.
  Jeśli chodzi o dyski zewnętrzne, na przechowywanie (nie szybkie przenoszenie) danych, to jedynie HDD. SSD potrafią, dość szybko gubić dane, gdy pozostają bez zasilania. Dlatego SSD nigdy w 100% nie wyprą HDD(nawet jeśli zrównają się w cenie za GB). Dopiero technologia, która połączy zalety SSD i HDD, wyprze prawdopodobnie dość szybko, oba rozwiązania.
  • avatar
   Ciekawski_
   5
   @Torrentowy Pirat
   Ale to właśnie na tym 60TB HDD, będą prawdopodobnie kopie zapasowe :)
   Wersje robocze + wszelkie dane do szybkiego odczytu będą na SSD.
   Poza tym ja jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem gdy HDD padł od razu, tak aby nie dało się odzyskać danych. To nie SSD, który potrafi z dnia na dzień po prostu przestać działać(np. awaria kontrolera). HDD zwykle umiera powoli, dając znać, że jego żywotność dobiega końca całymi miejscami. Oczywiście niektórzy to lekceważą i użytkują do samego końca, a potem zonk! Ale nawet wtedy, zwykle za rozsądne pieniądze, da się odzyskać dane.
   • avatar
    Lister
    2
    2026 rok to odległa perspektywa, Do tego czasu możliwe, że Intel się opanuje i jego Optane zaczną kosztować znacząco mniej niż aktualne SSD. Tudzież konkurencja wkroczy ze swoimi memrystowymi pamięciami.
    • avatar
     Kapitan Nocz
     2
     nie sądzę, że przeciętnego gejmera będzie stać na wpakowanie sobie do kompa takiego 60TB potfora, cena raczej na pewno będzie mocno absurdalna, więc nie wyrzucajcie jeszcze swoich starych dysków oknem :)
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      No cóż. obecnie SSD mają w mega drogich konstrukcjach do 4TB, a w przypadku M.2 do 2TB. W takich cenach można kupić bardzo pojemne mechaniki.
      Moim zdaniem kluczem do sukcesu jest specjalizacja HDD jako nośników do archiwizacji, aby taki zewnętrzny HDD na USB potrafił przyjąć co najmniej 3 pełne backupy komputera w rozsądnej cenie. i tak to właśnie powinno być reklamowane. Ale jakoś tego nie widzę.

      Moim zdaniem mogą spokojnie pojechać po niechcianych aktualizacjach windows, na zasadzie "my zapewnimy tobie łatwy powrót do poprzedniego stanu systemu" :)
      • avatar
       Gatts-25
       -1
       Przecież w tym czasie zaczną się pojawiać ponad 500 warstwowe SSD a jeszcze nie wiadomo czy przypadkiem z pomocą AI nie odkryją czegoś jeszcze lepszego i nawet samo SSD będzie lepiej dopakowane.Odpowiednia kombinacja pierwiastków odkryta przypadkowo może zdziałać cuda i tak pewnie będzie.
       Druga sprawa to u Samsunga z jego pracami nad całkowicie nową generacją produkcji tranzystorów.Sama technologia produkcji może przydać się także do tworzenia lepszych nośników na dane.Co z tego , że sama produkcja będzie droższa jak jednostkowo wyjdzie taniej ze względu na miniaturyzację.
       Lepiej żeby nie odkryli lepszych metod produkcji nowych nośników bo firmy rozwijające HDD popłyną jeszcze bardziej z kasą.Opłacalność produkcji w każdej dziedzinie przyczynia się często do upadku wielkich firm a w tych czasach do przejęć.
       • avatar
        kokosnh
        -1
        60TB HDD do tego załóżmy sekwencyjny średni zapis na całej powierzchni na poziomie 200MB/s (co już jest nieosiągalne). To wyjdzie prawie 90 godzin, aby to zapisać... przy założeniu, że będzie to zapis ciągły, a nie wiele małych plików.
        Do tego przy tak dużej gęstości zapisu, będą problemy z "data rot" i "bit flip".
        To już chyba wolę taśmy magnetyczne...
        • avatar
         Foxy the Pirate
         -1
         Desperacka próba zapobiegnięcia całkowitego wyparcia przez SSD. Niestety absolutnie nie ma prawa się udać.
         Już teraz taki samsung produkuje (i to od 2 lat) SSD na rynek enterprise o pojemnościach rzędu 30TB. Tylko kwestia kilku lat kiedy te nośniki stanieją do cen porównywalnych z HDD. Nie ma sensu się w to pakować. Przedostatni bastion, jakim była pojemność HDD padł. Teraz to już tylko kwestia zrównania się cen.
         • avatar
          htm72
          -2
          Niemożliwe !
          • avatar
           Torrentowy Pirat
           -7
           60TB to dużo danych. Współczuję temu, kto nie zrobi kopii zapasowej danych na takim wypełnionym dysku.

           A poza tym nie sądzę, żeby nawet w dalszej przyszłości SSD jako magazyny danych wyparły zupełnie HDD, nawet gdyby SSD były o wiele tańsze. A to z tego względu, że odłączony HDD od zasilania potrafi zachować zapisane na nim dane do usranej śmierci w porównaniu do SSD.
           • avatar
            gilban
            0
            Właśnie chciałem kupić dodatkowy dysk ssd 1 tb do instalowania gier. Ale cena wzrosła ich o przeszło 100 zł. Szok więc taniej będzie kupić taki 2 tb talerzowy. Tego za połowę tej kwoty można kupić.