Technologie i Firma

Wielka Brytania ma więcej energii z paneli słonecznych niż z węgla

przeczytasz w 1 min.

Węgiel ma coraz mniejsze znacznie w Wielkiej Brytanii. Coraz ważniejsze są odnawialne źródła energii, a panele solarne pokrywają 5% zapotrzebowania.

Wielka Brytania jest jednym z tych krajów, które chętnie przechodzą na odnawialne źródła energii. Węgiel sukcesywnie traci tam więc na znaczeniu.

Dzień 9 kwietnia 2016 roku to dla brytyjskiego przemysłu energetycznego bardzo ważna data. Tego dnia po raz pierwszy odnotowano w tym kraju wyższy poziom produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych niż z węgla. Maj był następnie pierwszy miesiącem, a okres od czerwca do września – pierwszym kwartałem, w którym odnotowano takie statystyki. Trend ten utrzymuje się do dzisiaj.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Carbon Brief, w drugim i trzecim kwartale bieżącego roku systemy solarne umożliwiły wyprodukowanie około 7000 GWh energii, co pozwoliło pokryć 5,2 proc. zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na elektryczność. Jak więc widać, panele fotowoltaiczne mogą zdać egzamin nawet w kraju, który nie jest raczej kojarzony ze słoneczną pogodą.

Warto jednak zaznaczyć, że dobre wyniki paneli fotowoltaicznych nie są wyłącznie wynikiem drastycznego wzrostu ich popularności. „Pomogła” także malejąca produkcja z wykorzystaniem węgla. Z roku na rok w drugim kwartale spadła ona o 76 proc. Najlepszym podsumowaniem będzie poniższy wykres:

UK solar wykres

Źródło: Carbon Brief

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  abukiewicz
  10
  Z tego wykresu wynika jedynie, że w okresie letnim więcej energii jest produkowane z paneli słonecznych, co jest naturalne latem, gdyż jest dłuższy dzień. Druga sprawa wynikająca z dłuższego dnia jest to, że się zużywa mniej energii elektrycznej na świecenie światła oraz z racji lata na ogrzewanie, przez co nie potrzeba jej tyle produkować.
  Na końcu wykresu już widać tendencję spadkową udziału solarów w rynku energii oraz wzrost udziału energii z węgla. Jak by dali wykres z całego roku to by było to ładnie widać. Tak więc to stwierdzenie z początku newsa jest bardzo naciągane...
  • avatar
   carbo888
   4
   Ciekawy jaki jest koszt serwisowania tego cudu techniki.
   • avatar
    StartX_pl
    1
    Te wszystkie wynalazki mają sens, ale zapomina się o jednej istotnej strawie - gospodarki wszystkich krajów są tak zbudowane, że 2 do 4 dekad w dalszym ciągu będą uzależnione od paliw kopalniach czy to akceptujecie czy nie. A pojawianie się paneli, wiatraków i innych i upatrywanie w tym przyszłości za 5-10 lat jest kompletnie niepoważne.

    A tak dla odmiany wiecie, że eko Niemcy pozyskują ponad połowę energii z węgla i jeszcze dobudowują elektrownie węglowe, gdzie nam je karzą zamykać?
    • avatar
     michael85
     0
     I co z tego? U mnie w firmie jest instalacja za kilkaset tyś. złotych która przez kilka (5-6 lat) wyprodukowała energię o równowartości około 10 tys zł. Gdzie sens? Gdzie logika?
     • avatar
      tomto
      0
      No tak, to jest właściwy kierunek - bo przecież WB to taki kraj gdzie słońca jest pod dostatkiem, a mgły to nie mają wogóle ...
      • avatar
       darioz
       -1
       Żadne panele słoneczne, wiatraki itd, wciskane przez lewactwo i ekoterrorystów nie są żadną alternatywą dla węgla!
       Obecnie jedyną alternatywną dla węglą są elektrownie atomowe a w dalekiej przyszłości np w XXII wieku, będą elektrownie termonuklearne!
       Po to się właśnie buduje obecnie eksperymentalny reaktor ITER we Francji aby w przyszłości elektrownie atomowe były zastąpione przez termonuklearne! W takim reaktorze zachodzą takie same reakcje jak we wnętrzu słońca przez co wydzielaane są gigantyczne ilości energii, znacznie więcej niż w najbardziej wydajnych elektrowniach atomowych!
       Polska obecnie musi przygotować się do wybudowania pierwszej elektrowni atomowej a kilku kolejnych do końca wieku aby zapewnić sobie energetyczną niezależność!
       • avatar
        Konto usunięte
        -7
        Jakby chcieli tej energii miec wiecej niz z ''wyngla'', to musieliby tymi panelami pokryc Ksiezyc.