Internet

Wikipedia ma nową szefową

z dnia
Diana Socha | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Diana Socha
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Rosjanka Lila Tretikov zapowiada kilka ciekawych zmian.

Rosjanka Lila Tretikov otrzymała nominację na stanowisko szefowej encyklopedii internetowej Wikipedia. Na stanowisko dyrektora wykonawczego przeszła z pozycji szefowej działu Software, zastąpi Sue Gardner (byłą dziennikarkę z Kanady), która nadal będzie związana z fundacją jako doradczyni.

Lila Tretikov wychowywała się w Związku Radzieckim, a po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych pełniła między innymi funkcje kierownicze w SugarCRM w Dolinie Krzemowej.

Według serwisu Alexa, Wikipedia jest szóstą stroną na świecie pod względem ruchu internetowego, wyprzedzają ją jedynie takie serwisy jak: Google.com, Facebook.com, YouTube.com, Yahoo.com i Baidu.com.

Fundacja utrzymuje się ze składek i dotacji, w 2004 roku jej aktywa wynosiły 57 tys. USD, natomiast w czerwcu 2013 roku 45,2 mln USD.

Nowa szefowa Wikipedii zapowiada szereg zmian, które mają pojawić się w najbliższym czasie. Dotyczyły będą one zaangażowania większej liczby różnorodnych autorów, ulepszenie obsługi mobilnej Wikipedii, wprowadzenie nowych narzędzi geolokalizacji oraz narzędzi dla użytkowników z tzw. „drugiego” i „trzeciego świata”, którzy korzystają z Wikipedii.

Źródło: Digitis

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Nowa szefowa Wikipedii zapowiada szereg zmian, które mają pojawić się w najbliższym czasie:
  Powiększenie długości granicy Polski z Rosją
 • avatar
  rafcik_er
  blooondiii +++
 • avatar
  Kuciapa
  Boze brunetki blondynki jeden ...uj !
 • avatar
  Konto usunięte
  Jestem na głodzie, więc brałbym jak cygan zasiłek.
 • avatar
  Bichits
  "nowych narzędzi geolokalizacji" :(
 • avatar
  Konto usunięte
  Piękną ideą jest zwiększanie dostępności wikipedii przez narzędzia dla użytkowników z 3 świata i z telefonów komórkowych, lecz wikipedia ma zdecydowania większy problem z którym nie widać by cokolwiek robiono. Mówię o autentyczności informacji, coraz częściej zauważam, że są nie tylko błędy wynikające z pomyłki, jak literówki, co przy datach robi różnicę, czy głupie żarty które można wychwycić na pierwszy rzut oka. Coraz częściej widzę najzwyczajniej prawdopodobnie celowe wprowadzanie w błąd i fałszowanie historii współczesnej(to wychwyciłem gdyż mój konik). Jeszcze bym zrozumiał, gdyby jakaś grupa lewacka, czy oszołomka dorwały się do klawiatur i tworzyły historię pod siebie, co też się zdarza, lecz błędy to celowe wprowadzanie w błąd prawdopodobnie przez debili nauczycieli chcących sprawdzić czy uczniowie weryfikują źródła. Tym sposobem na Wikipedii widnieje, że funkcja wysokiego przedstawiciela w ogóle istniejąca od 2009 i od początku sprawowana przez ashton, wcześniej była sprawowana przez niejakiego Jürgena Trumpfa. Takich kwiatków są tysiące, jak zła kolejność przystępowania państw. Bądź strony w konfliktach które nie brały udziału.

  Postarajcie się o prawdziwość danych, dopiero potem o dostępność.
 • avatar
  Konto usunięte
  "wprowadzenie nowych narzędzi geolokalizacji"

  Po co taka funkcjonalność w Wikipedii? NSA?