Systemy operacyjne

Windows 10 otrzymuje nową wyszukiwarkę

przeczytasz w 1 min.

Microsoft pracuje nad nowym oknem wyszukiwarki systemu Windows 10. Inspiracja Spotlightem z macOS-a jest nie do ukrycia.

Aktualnie wyszukiwarka systemu Windows 10 jest zintegrowana z Menu Start. Wygląda jednak na to, że to się zmieni, bo w udostępnionej ostatnio Insiderom kompilacji 17040 odnaleziono nowy interfejs, który w rejestrze określany jest jako „ImmersiveSearch”.

Nowe, utrzymane w stylistyce Fluent Design okienko wyszukiwarki wyświetla się na środku ekranu (i dość mocno przypomina „Spotlight” z systemu macOS). Jest podzielone na trzy części – pierwszą stanowi pole tekstowe (uzupełniane przez narzędzia filtrów), pozostałe dwie (wyświetlane obok siebie) to zaś wyszukiwarka z wynikami lokalnymi i sugestiami oraz Bing. 

Windows 10 wyszukiwarka okno

To byłaby pierwsza tak poważna zmiana wyszukiwarki od czasów Visty. Wtedy była ona przyjęta dość ciepło i zmieniła w pewnym sensie sposób, w jaki korzysta się z peceta z systemem Windows – upraszczając wyszukiwanie do granic możliwości. Czy nowe rozwiązanie spotka się z równie pozytywnym odbiorem? Czas pokaże – na pewno jednak ma swoje plusy, w tym większą powierzchnię.

Windows 10 wyszukiwarka filtry

Co powiecie na taką zmianę? Chcielibyście, by stała się faktem?

Źródło: Ars Technica, Windows Central, The Verge, Aggiornamenti Lumia. Screeny: Windows Central (1), Ars Technica (2), The Verge (3)

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Raider0001
  4
  Jak będzie się dało wyszukać słowa: Firefox, Chrome czy Opera to ok
  • avatar
   Kiciulek
   3
   Nie widzę sensu dodawać w systemowej szukajce możliwości zapytań do sieci web... Systemowa powinna skupiać się na sprawnym przeszukiwaniu zawartości offline. Niech lepiej wreszcie wprowadzą Coratnę w Polsce.
   • avatar
    PIRAT_PL
    1
    Osobiście używam Opery-Mozilli-Chroma.
    W zależności jak dana przeglądarka działa.
    Aktualnie popylam już z pół roku na Firefoxie z czego ostatnia aktualizacja znacznie poprawiła działanie przeglądarki i interfejs jest nieco bardziej uproszczony.
    • avatar
     studionti
     1
     Mam nadzieję, że tą reklamę "wyszukiwarkę Bing" będzie można usunąć/ odinstalować.
     • avatar
      sedarpl
      0
      Jak cos nie schrzanią to skopiują, cos mi to wygląda na SpotLight zerżnięte z MacOS.
      Wyjątkowo innowacyjna firma ;-))