Systemy operacyjne

Windows 11 zaktualizowany - szlifowanie trwa

przeczytasz w 2 min.

Windows 11 Insider Preview Build 22000.71 to najnowsza kompilacja testowa nadchodzącego systemu operacyjnego Microsoftu. Dwa tygodnie po premierze pierwszej wersji gigant z Redmond przygotował paczkę aktualizacyjną, zawierającą może i nie olbrzymie, ale jednak zauważalne zmiany.

Prace nad Windows 11 wrą – co nowego w wersji 22000.71?

Windows 11 został zaprezentowany 24 czerwca i (w swojej przedpremierowej wersji) zadebiutował pięć dni później. Od tego czasu niemałe grono użytkowników testuje system na swoich komputerach. Microsoft otrzymał ich opinie i wyeliminował najważniejsze problemy. Oprócz tego przygotował też kilka nowości do sprawdzenia – głównie w sferze wizualnej.

W kompilacji oznaczonej jako Windows 11 Insider Preview Build 22000.71 (którą można pobrać w kanale deweloperskim) wizualnie odświeżone zostało na przykład menu kontekstowe, wyświetlane po kliknięciu prawego przycisku myszy. Już wcześniej dorobiło się zaokrąglonych rogów, a teraz jeszcze Microsoft dorzucił (charakterystyczny dla „Jedenastki”) efekt „akrylu” w tle. To między innymi on właśnie nadawać ma nowoczesnego wyglądu nadchodzącemu systemowi. 

Windows 11 menu kontekstowe

Najnowsza kompilacja Windows 11 to także nowy widżet „Rozrywka”, ale dla nas w Polsce jest na razie bezużyteczny. Jeśli w przyszłości się to zmieni, to zobaczymy w nim zapowiedzi filmów, seriali i innych treści rozrywkowych. Do tego dochodzi jeszcze możliwość tworzenia nowych folderów i plików z poziomu paska poleceń w Eksploratorze Plików oraz – kolejna wizualna zmiana – spójny graficznie podgląd okna po najechaniu na jego ikonkę na pasku zadań. 

Windows 11 podgląd okna

Przypomnijmy przy okazji, że w ramach poprzedniej aktualizacji (22000.65) do menu Start dodane zostało pole wyszukiwarki, odświeżone zostały niektóre okna z powiadomieniami, a kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonkę głośności zaczęło dawać szybki dostęp do rozwiązywania problemów związanych z dźwiękiem. Jedna i druga kompilacja wyeliminowała też sporo błędów – szczegóły znajdziesz na oficjalnym blogu Windows Insider

Windows 11 będzie gotowy przed końcem tego roku

Microsoft planuje udostępnić pełną wersję systemu Windows 11 pod koniec bieżącego roku. W przyszłym natomiast zacznie trafiać on do użytkowników „Dzisiątki” w ramach bezpłatnej aktualizacji.

Źródło: Windows Blog

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  2
  Ogolnie to dziala całkiem sprawnie - wbrew pozorom niektore zmiany nawet przypadły mi do gusty i bardzo łatwo przerzucic sie na nowe rozmieszczenie elementów.
  Jest kilka rzeczy których mi brakuje i ktorych zmiana nie uważam by byla lepsza ale glownie kosmetyka.
  Windows 10 po prostu z nowym wygladem i tyle.
  • avatar
   greghostor
   2
   Zwisa mi to, W11 jest taki cukierkowaty z duperelami dla starych bab.
   Za moich czasów nie było takiej litanii błędów w przypadku np. Win7
   Ten system jest jak syrop na kaszel, mokry i suchy, jak do wszystkiego czyli do niczego.
   • avatar
    portoryko
    2
    Tytułowa foka wygląda przekomicznie. Podpisałbym ją: zawracanie kijem Wisły...
    • avatar
     biesz
     1
     Fajnie to wszystko wygląda ale w takim tempie na jesień 11-ka będzie tak odświeżona jak 10-ka w dnu premiery.
     Niemniej jednak wizualnie prezentuje się bardzo ładnie. Nie sądziłem, że Windows kiedykolwiek będzie tak estetyczny jak macOS.
     Jeśli Microsoft faktycznie zachęci deweloperów do korzystania z nowego WinUI 3 pod aplikacje Win32 to będzie szczyt marzeń. Koniec z ohydnymi oknami rodem z 95 wyskakującymi z górnej listwy... To by było coś!
     • avatar
      greghostor
      1
      Ważne jak wygląda czy zaokrąglimy czy nie, ale jak działa to mamy to w dupie
      • avatar
       piomiq
       1
       > Windows 11 będzie gotowy przed końcem tego roku
       To znaczy, że teraz wydał nie gotowy system?

       Zastanawiam się czy Microsoft będzię kontynuować implementacje trybu ciemnego.
       Obecnie jest na takim samym poziomie jak w Windows 10, tj. część okien wyświetla się trybie ciemnym a reszta jest jasna, np. właściwości folderu/dysku, albo opcje dźwięku.
       • avatar
        pawluto
        0
        Tragicznie to wygląda - Nie mam zamiaru przerzucać się na ten system.
        • avatar
         MarcinNS
         -1
         Uważam że nie ma się co śpieszyć z tym Win11. Mało tego, nawet nie ma co się śpieszyć z instalacją updateów do win10.
         • avatar
          yareku
          -1
          Przed 20h2 wszystko było idealnie a teraz mam jakieś jazdy z portami usb i zarządzaniem energią. Ten updaty to więcej szkody niż pożytku.
          • avatar
           Tevahr
           0
           Od momentu posiadania mojego pierwszego monitora panoramicznego (jeszcze 16:10, 22") wyrobiłem w sobie nawyk ustawiania paska zadań z któregoś boku (lewo/prawo), bo po prostu chciałem zachować tych kilka pikseli w pionie do wykorzystania. Spróbowałem W11 i się okazało, że MS nie przewidział teraz przeklejania paska do boku ekranu. Więc mówię im - walcie się! Dopóki tego nie zmienią, Windows 11 dla mnie nie istnieje. Choć jak przeglądałem w ostatnich miesiącach recenzje monitorów na sieci, bo chciałem się zdecydować na coś nowego, to zauważyłem, że większość (przynajmniej recenzentów) ma gdzieś, gdzie jest pasek zadań, nawet na jakimś 49" kolosie w formacie 32:9...
           • avatar
            AmonSeet
            0
            No super, ale W11 tylko dla wybranych.
            Z trzech posiadanych sprzętów tylko 1 dostanie 11ke, reszta za 4lata na śmieci albo Linux.
            • avatar
             Bywalec2
             0
             Zamiast skupiać się na wyglądzie, lepiej niech pomyślą o wprowadzeniu jakiś konkretnych innowacji w systemie, które faktycznie coś zmienią.
             • avatar
              Ahura
              0
              Bajzel który nie chce działać jak należy.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               czy będzie aktualizacja z windows7 ? ciekawe czy microsoft pękł, bo pomimo zakończenia wsparcia dla windows7 (dla mało popularnego windows8.1 termin dobija końca), nadal jest ogromny udział windows7 na rynku, i użytkownicy nadal go używają i będą używać. ciekawe co zrobią :) chociaż wiem, że kluczem z windows7 dale się aktywować instalację windows11 :)

               a poza tym windows10 miał być tym ostatnim i miał ciągle ewoluować. z tego wychodzi że słowo Microsoftu jest niewiele warte.