Systemy operacyjne

Windows 11 przyniesie poprawę wydajności nowych procesorów?

przeczytasz w 2 min.

Windows 11 nie wprowadzi rewolucyjnych zmian w interfejsie. Nowy system Microsoftu może jednak przynieść inne ważne usprawnienia – już teraz mówi się o poprawie wydajności nadchodzących procesorów Intel i AMD.

Już za kilka dni Microsoft oficjalnie ma zaprezentować Windows 11 – system nowej generacji. Od kilku dni testowa wersja systemu jest też dostępna w sieci, więc niektórzy sprawdzają jak się z niej korzysta i jakie wprowadza zmiany.

Windows 11 vs Windows 10 – test procesora

Redakcja HotHardware sprawdziła wydajność laptopa Samsung Galaxy Book S z procesorem Intel Core i7-L16G7 – to jednostka z generacji Lakefield, w której zastosowano hybrydową konstrukcję typu big.LITTLE (w tym samym układzie połączono jeden wydajniejszy rdzeń Sunny Cove i cztery słabsze Tremont).

Pomysł wydaje się o tyle ciekawy, że redaktorzy porównali wydajność procesora pod najnowszą wersją systemu Windows 10 (21H1) i testową wersją Windows 11 (21996.1).

Windows 11 vs Windows 10 - GeekBench 5

W benchmarku Geekbench 5 możemy liczyć na wzrost wydajności o 2% w trybie jednowątkowym i 5,5% w trybie wielowątkowym.

Windows 11 vs Windows 10 - Cinebench R23

BrowserBench Speedometer 2 też wykazuje dużą przewagę nowego systemu - "jedenastka" jest tutaj o 10% wydajniejsza. 

Windows 11 vs Windows 10 - Cinebench R23

Trochę inaczej to wygląda w teście Cinebench R23 – w trybie jednowątkowym wzrost wydajności wynosi 8,2%, natomiast w trybie wielowątkowym 1,7%.

Windows 11 vs Windows 10 - PCMark 10

PCMark 10 w większości testów też pokazuje kilkuprocentową przewagę "jedenastki" (jedynie w teście Digital Content Creation lepszy okazał się starszy system, co najpewniej wynika z braku odpowiednich sterowników w W11).

Windows 11 przyniesie poprawę wydajności nowych procesorów?

Wygląda więc na to, że Windows 11 pozwala lepiej wykorzystać potencjał hybrydowej architektury (a warto zaznaczyć, że ciągle mówimy o testowej wersji systemu!).

Daje to nadzieję, że nowy Windows będzie lepiej obsługiwał jednostki oparte o hybrydową konstrukcję, które są przyszłością komputerów i laptopów. Wiemy, że jeszcze w tym roku na rynku mają zadebiutować układy Intel Alder Lake, a na horyzoncie widać też jednostki AMD Strix Point. Później takich jednostek najpewniej będzie przybywać.

Czy podejrzenia (albo raczej nadzieje) są prawdziwe? Przekonamy się po premierze finalnej wersji systemu, gdy wszystko (w teorii) będzie działać jak należy.

Źródło: HotHardware, VideoCardz

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Trim23
  16
  To wyniki przed zainstalowaniem telemetrii, czy po?
  • avatar
   hovzi
   7
   zobaczymy jak będzie finalnie, dopiero wtedy możemy ocenić efekt.
   • avatar
    Silver
    3
    Przypuszczam, że wersja testowa więc system ogołocony z części usług. Nie znaczy by nie miał podstaw do lepszego działania, ale w Windowsie jest sporo do zrobienia, by działał szybciej. Dla przykładu wystarczy porównać sobie szybkość działania modyfikowanego obrazu do gołego W10. W jednej ze swoich modyfikacji autor na tyle zoptymalizował ustawienia, że dysk SSD w testach uzyskuje wyższe parametry.
    Moim zdaniem wzrost na starszym procesorze byłby bardziej wiarygodny z uwagi na mogące występować poprawki pod konkretną generację co równie dobrze można być wrzucić do samej W10, ale celowo się tego nie zrobi.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Niewypuszczenie uaktualnionego schedulera na starszy produkt *nie jest* poprawą wydajności czegokolwiek, tylko odbieraniem klientowi wyboru.
     • avatar
      cyna76
      2
      też mi odkrycie ...
      Win 10 vs Ubuntu 21.04
      https://i.imgur.com/3IRKJ4L.png
      • avatar
       .Alx.
       -2
       W dobie zdalnego obniżania wydajności starszych urządzeń, by wymusić kupno nowych, Windows 11 ma tę wydajność ...podnieść ?!
       Panie Pawle mamy 21 czerwca, nie 1 kwietnia...
       • avatar
        piomiq
        -2
        Podniesienie limitów temperatury, w których procesor może pracować z Windows, nie jest zwiększeniem wydajności procesorów. Zwiększyć wydajność procesora to może producent.
        Microsoft pojechał po bandzie i w prostacki sposób chce pokazać, że nowy Windows jest jednak szybszy, a to że procesory się będą bardziej przegrzewać, no cóż .... to będzie problem użytkownika.
        • avatar
         deseczka
         0
         Tak testy na jakiejś wczesnej wersji, super miarodajne.
         • avatar
          PIRAT_PL
          0
          Pożyjemy, zobaczymy...
          Miejmy nadzieję że nie pogorszy wydajności kilkuletnich sprzętów których jednak na rynku jest zdecydowana większość.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login