Systemy operacyjne

Eksperymentów z Windows 11 ciąg dalszy

przeczytasz w 2 min.

Microsoft nie przestaje rozwijać systemu Windows 11. Już wkrótce doczekamy się prawdopodobnie ciekawych funkcji, które zwiększą naszą produktywność i wygodę.

Windows 11 ujrzał już światło dzienne i zdążył trafić na niemałą liczbę komputerów. To jednak wcale nie oznacza, że Microsoft uznał prace nad nim za zakończone. Podobnie jak w przypadku Windows 10 zamierza regularnie udostępniać aktualizacje, w ramach których nie tylko poprawiać będzie się bezpieczeństwo, ale też docierać będą nowe funkcje. 

W Windows 11 wyciszanie mikrofonu stanie się prostsze

Jedną z najnowszych funkcji, jaką odnajdujemy w ostatniej kompilacji testowej, jest możliwość wyciszania mikrofonu bezpośrednio z poziomu paska zadań – podobnie jak można wyciszyć głośniki. Praktyczna opcja, szczególnie w czasach pracy i nauki zdalnej (czy raczej hybrydowej). 

Ikonka mikrofonu pojawi się na pasku zadań automatycznie, kiedy tylko rozpoczniemy udział w rozmowie. Jedno kliknięcie jej spowoduje wyciszenie mikrofonu, kolejne – aktywuje go. 

Windows 11 mikrofon

Na razie funkcja działa tylko z platformą Microsoft Teams (która jest zresztą częścią systemu Windows 11), ale niewykluczone, że w przyszłości kompatybilność zostanie rozszerzona o kolejne aplikacje. 

Przełączaj grupy okien poprzez Alt + Tab

Kolejną nowinką jest możliwość przełączania grup okien w równie prosty sposób, co przełączanie pojedynczych aplikacji. Krótko mówiąc: taka opcja pojawi się w interfejsie aktywowanym kombinacją klawiszy Alt + Tab. 

Windows 11 grupa

Działa to tak prosto, jak to możliwe. Korzystając ze skrótu Alt + Tab będzie można się przełączać nie tylko pomiędzy aplikacjami, ale też ich grupami. Będzie to miało sens przede wszystkim dla osób, które dbając o produktywność chcą szybko przeskakiwać z jednej grupy programów na drugą. 

Ta funkcja trafi do systemu Windows 11 na początku przyszłego roku, a wyciszanie mikrofonu być może jeszcze w tym. 

Źródło: Softpedia, Microsoft, informacja własna

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gehaes
  12
  wow. naprawdę udało się umieścić wyciszanie mic na pasku zadań? to wielki krok ludzkości! wydaje się, że dokonali w zasadzie niemożliwego...
  • avatar
   mrocznysedes
   9
   Jak na razie to Microsoft skutecznie wyłączył możliwość uruchamiania wielu programów jako administrator, po wyszukaniu ich w przez Start. Nawet taką prostą sprawę potrafili s.3.14 er do lić. ;-)
   • avatar
    youkai20
    5
    Win 11 jest w porządku, ale mam nadzieję, że pójdą po rozum do głowy i szybko wywalą w którejś aktualizacji jedną iście kretyńską opcję. Otóż mówię o "Pokaż więcej opcji" po kliknięciu ppm. Naprawdę nie wiem co kierowało inżynierami MS, że ukryli stary dobry "widok" większości opcji, które pokazywały się po kliknięciu ppm gdzieś na pulpicie. Chcesz skopiować plik lub folder po staremu? Najpierw kliknij pokaż więcej opcji. Chcesz od razu wypakować coś 7-zipem? Najpierw kliknij pokaż więcej opcji. Chcesz zmienić nazwę czegokolwiek? Najpierw kliknij pokaż więcej opcji. Białej gorączki idzie dostać!
    • avatar
     MokryN
     3
     Idiotyzmem jest to ze jak chce zmienic glosniki na sluchawki to teraz musze klikac DWA RAZY, kiedys bylo raz i miales liste. Optymalizacja do d...y.
     • avatar
      Adelar
      1
      Fajnie, że funkcja wyciszania mikrofonu działa tylko w Teams, skoro i tak w tej aplikacji jest przycisk mikrofonu służący do aktywowania oraz wyciszania mikrofonu.
      Czekam kiedy wreszcie ktoś wpadnie na to, żeby w Teamsach zminimalizować górną belkę z tytułem oraz kilkoma ikonkami aby nie marnować wielkiego pasa na całą szerokość ekranu, albo móc ją odpiąć i przenieść np. na drugi ekran/monitor. Naprawdę jeśli nie jest się osobą prezentującą, a jedynie uczestniczy w zebraniu, nie trzeba co i rusz, włączać/wyłączać mikrofonu, udostępniać ekranu, czy opuszczać zebrania.
      • avatar
       duzers
       0
       https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/qbb9u0/gdi_render_speed/
       • avatar
        calvo_cvo
        0
        "Microsoft nie przestaje rozwijać systemu Windows 11" az oczy pieka od takich bochomazow, system dopiero co sie pojawil wiec jakim niby sposobem nie mial by byc nadal rozwijany ? Maslo maslane i mokra woda.
        • avatar
         BariGT
         0
         Za 2-3 lata jak wszytsko poprawia można badać
         • avatar
          piterk2006
          -1
          "Korzystając ze skrótu Alt + Tab będzie można się przełączać nie tylko pomiędzy aplikacjami, ale też ich grupami. Będzie to miało sens przede wszystkim dla osób, które dbając o produktywność chcą szybko przeskakiwać z jednej grupy programów na drugą. " - ale ani słowa o tym jak taką grupę stworzyć?
          • avatar
           piomiq
           0
           > ... ciekawych funkcji, które zwiększą naszą produktywność i wygodę.
           Skąd u autora taka pewność. Czy wszystkie nowe funkcje serwowane przez Microsoft w systemie Windows zwiększą naszą produktywność i wygodę? Szczerze wątpię.
           Moją produktywność i wygodę zwiększa pasek / panel umieszczony na bocznej krawędzi ekranu. Czy ta funkcja zostanie przywrócona (we wcześniejszych Windowsach, np. 7 i 10 była obecna)?

           Moją produktywność także zwiększają karty w menadżerze plików. Czy Microsoft w końcu je doda do swojego Exloratora?

           A tu mamy bieda funkcje, jak wyciszanie mikrofonu i przełączanie grup okien. Slabizna.
           • avatar
            piomiq
            0
            > Windows 11 ujrzał już światło dzienne i zdążył trafić na niemałą liczbę komputerów.
            Chyba raczej małą, biorąc pod uwagę zasięg jaki ma ten system (prawie 90% desktopów na świecie). A ile z nich ma zainstalowanych Windows 11? 10%?
            • avatar
             baertus11
             0
             A kiedy przywrócą łatwe zmienianie aplikacji domyślnych? Przeklikiwanie rozszerzeń z dopisywaniem domyślnej aplikacji to powrót do czasów Windowsa 98., choć i tam pod pewnymi względami było nawet lepiej. Opcja: nie grupuj okien na pasku tez by się przydała, tak samo jak pokaż wszystkie ikony na pasku.... no ale robi się z komputera telefon z zamkniętymi opcjami, no chyba, że wszystkie te opcje będą w płatnych dodatkach MS.... czyżby "wykup abonament aby uaktywnić funkcję zmiany tapety pulpitu" nadchodziły?
             • avatar
              MartinMax
              0
              Muszą Wam nieźle płacić za reklamę nowego windowsa - co 3 artykuł na benchmarku o windows 11. Jednak im bardziej ktoś mi coś wciska tym bardziej dochodzę do przekonania, że jeszcze trzeba poczekać na dopracowanie nowego OS. Windows 10 stał się używalny tak gdzieś dopiero po około 2-3 latach. Nie ma pośpiechu.