Systemy operacyjne

Windows 8 będzie się uruchamiał o 70% szybciej

z dnia 2011-09-11
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
72 komentarze Dyskutuj z nami

Microsoft wprowadzi w Windows 8 nowy sposób ładowania systemu operacyjnego, który skróci czas jego uruchamiania nawet o 70%.

Nie da się ukryć, że Windows 7 jest jednym z bardziej udanych systemów firmy Microsoft, a jego głównymi zaletami jest łatwość obsługi, stabilność oraz nowe funkcje i narzędzia. Wielu jednak wiąże dobre nadzieje z następcą popularnej „siódemki”, a więc z Windows 8. Wiadomo o nim dosyć sporo, a co jakiś czas wyciekają do internetu jego kolejne, testowe kompilacje. Tym razem na blogu MSDN pojawiła się dosyć ciekawa informacja, dotycząca rozruchu systemu.

 schemat ładowania systemu operacyjnego Microsoft Windows 8

Nowa wersja Windowsa ma korzystać z całkowicie innego systemu uruchamiania, który będzie się różnić od tego z Windows 7. W obecnych systemach Windows, wyłączanie systemu odbywa się na zasadzie zamknięcia sesji użytkownika oraz sesji jądra systemu operacyjnego, natomiast przy uruchamianiu wszystko ładowane jest od nowa. Windows 8 ma jednak hibernować sesją jądra, a zamykać tylko sesją użytkownika.

Dodatkową nowością będzie to, że nowy system podczas uruchamiania będzie korzystać z wszystkich dostępnych rdzeni i wątków procesora, a nie tylko jednego jak to było dotychczas. Według Microsoftu wiąże się to z przyspieszeniem ładowania systemu nawet o 70% (w zależności od specyfikacji wykorzystanego komputera). Poniżej możecie zobaczyć wykres, który przedstawia porównanie czasów ładowania systemu operacyjnego na 30 różnych platformach sprzętowych. Windows 8 w większości przypadków uruchamiać się będzie około 20 sekund, podczas gdy Windows 7 może to robić ponad 2 – 3 razy dłużej.
 

 wykres przedstawiający czas łądowania systemów operacyjnych Windows 7 i Windows 8 na 30 platformach sprzętowych

 
Warto również zaznaczyć, że w nowym systemie będzie możliwość wybrania sposobu ładowania – do wybory będzie tradycyjna oraz szybsza. Poniżej możecie zobaczyć krótki filmik, prezentujący szybkość uruchamiania przyszłego systemu Microsoftu.
 


 

Więcej o Windows 8:

Źródło: blogs.msdn.com

marketplace

Komentarze

72
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  To będzie działało tylko wówczas, gdy będzie działało. Niestety, błędy systemu wciąż się zdarzają i po tych kilkunastu latach Microsoft mógłby wreszcie przyjąć ten fakt do wiadomości.
  Liczenie na szczęście nie jest dobrą metodą projektowania sprawnych systemów...
  Zaloguj się
 • avatar
  Dziwne że win7 wykożystywał tylko 1 wątek
  Zaloguj się
 • avatar
  Tyle że już w Viście można było ustawić z ilu procków ma korzystać podczas odpalania systemu. Domyślnie był 1 CPU.

  Poza tym, co to za głupota porównywanie "cold start up Win7" z "fast start z Win8". Albo jedno, albo drugie. Win8 też musi mieć "cold start up"...

  To dla równowagi może niech porównają "fast start up Win8", który nie hibernuje sesji użytkownika z "fast start up Win7", który hibernuje wszystko? Porównanie będzie równie miarodajne i rzeczowe, jak te prezentowane w artykule.
  Zaloguj się
 • avatar
  ogolnie fajnie
  ale przy nowych dyskach SSD, normalny start bez sztuczek, hibernacji czy innych wynalazkow, trwa max. 15-20 sekund
  u mnie system tuz po reinstalacji uruchamia sie okolo 7 sekund, po instlalacji kilku aplikacji doszlo do 13-14 sekund
  dysk OCZ Solid 3
  Zaloguj się
 • avatar
  Zobaczymy, mam oryginałkę to chętnie kupię upgrade.
 • avatar
  Czyli tak w zasadzie to taka hibernacja? Ciekawi mnie, czy do funkcjonowania tejze funkcji potrzebny bedzie staly doplyw pradu. Jezeli tak, bedzie to rownie bezuzyteczne co tradycyjna hibernacja. Albo uruchamiam komputer normalnie, albo usypiam jezeli zalezy mi na czasie.
  Zaloguj się
 • avatar
  No to super. Aczkolwiek bajki o XP uruchamiającym sie 27 razy szybciej od 98 i Windows 7 szybszym od XP też słyszałem.
 • avatar
  Wyłączania normalnego używam raz na 2-3tyg gdy system chce zainstalować aktualizacje, a tak to od Windows 2000 (XP nigdy nie używałem bo był równie udany co Millenium). Tak to zawsze uzywałem hibernacji i system na zdrowym HDD (odczyt koło 70MB/s) wstaje mi maksymalnie 12s po dwóch latach używania, więc nie do końca rozumiem politykę MS.
  Chcą po prostu ogłupić jak to zawsze robią, zamiast zwykłego zamknij dadzą hibernuj jako domyślne i już innowacja i wszyscy sikają w portki, bez sensu dla mnie.
  Zaloguj się
 • avatar
  Każdy kolejny system ma się uruchamiać Xdziesiąt % szybciej a od czasów win95 wciąż osiągam te same timingi.
  Zaloguj się
 • avatar
  "Windows 8 będzie się uruchamiał o 70% szybciej" - za każdym razem ta sama śpiewka. To staje sie nudne, zwłaszcza że to najmniej ważny parametr.
  Zaloguj się
 • avatar
  "Rewelacja". A stara, poczciwa Amiga inicjowala sie w 2 sekundy trzema mignieciami szarego ekranu, boot trwal sekundy, a wylaczales komputer przyciskiem power, kiedy chciales ;-)
  Zaloguj się
 • avatar
  Czy zauważyliście że w w 32 sekundzie głowa tej pani jes pochylona w lewo a za sekundę jest pochylona w prawo czyli w filmiku było cięcie!!! Mogli się bardziej przyłożyć do zrobienia tej ściemy.
  Zaloguj się
 • avatar
  Hibernowana 8ka vs ColdBoot 7ki. No po prostu bomba, już lecę po to do sklepu.
 • avatar
  to fajny pomysł i dobrze, że microsoft pomyślał także i o tym aspekcie:)
 • avatar
  Fajnie, mi PC nie budzi się ze stanu wstrzymania, więc będzie jakaś alternatywa, chociaż o hybrid boot już słyszałem
 • avatar
  Hibernacja to już była w Windowsach 9x. Zasadniczo na nic więcej specjalnego ten feature nie wygląda poza zastąpieniem nazwy Zamknij system" na "hibernuj" :D
 • avatar
  To ma sens, taka hybryda zalet obu sposobów zamykania i uruchamiania.
  Hibernacja jest wrażliwa na zmiany sprzetu w miedzyczasie, no i bywa potrzeba uruchomienia systemu na czysto po dokonaniu zmian w systemie, lub poprostu ot tak. Hibernacja usług jądra i zimny start warstwy użytkownika a przy tym również zimny start sterowników.
  Szybkość startu kompromisowa ale coś za coś.
  Zamykanie też może być szybkie..hibernowanie całego ramu przy obecnie sporych jego ilościach jest czasochłonne.
 • avatar
  Może nieznacznie odnosi się do artykułu, ale zapodam taką ciekawostkę:

  Pierwszy raz, gdy postawiłem win 7 (chyba ultimate) na dysku (Samsung F3 500GB) czysty, dopiero zainstalowany -> gdy potem tylko komputer wyłączyłem - cegła => trwało to 3-4 sekundy. Nie mam mocnego kompa, ale zaskoczyło mnie to ogromnie. Bynajmniej nie było to wstrzymanie :P
  Zaloguj się
 • avatar
  I to ma być win 8?? Dziękuje postoje. System rodem z komórki.
 • avatar
  Windows 7 to gówno całym szacunkiem ale tak być nie może żeby wszystko trwało dłużej niż na XP to cofanie się a nie postęp nie wspominając o durnych potwierdzeniach czy jesteś pewien że jesteś pewien. Do tego problem ze sterownikami.
 • avatar
  70% szybciej ale jak było widać nie był załadowany cały system a jakaś niewielka aplikacja która się nazywa szybsze uruchomienie. niech główny nacisk położą na stabilność systemu oraz sprawność a nie szybkość uruchamiania co mi po tym ze odpali się w 7 sekund a później więcej stracę min na różnych problemach ze sprzętem czy aplikacjami.
 • avatar
  Też mi osiągnięcie ... Gdy nie wyłączymy win 7/XP tylko za-hibernujemy też włączy się 70% szybciej. Marketing dla idiotów hyh
 • avatar
  o Mój boże ale rewolucja! Dodanie opcji która w pozostałych Win nazywa się HIBERNACJA. Wyłączą mi prąd, bateria padnie w laptopie i efekt "WOW" padnie... zal.pl
 • avatar
  Co to za roznica te 10 sekund dłuzej poczekac np.w windowsie 7 ;) nic rewolucyjnego bo wystarczy dysk ssd i po kłopocie ;p
 • avatar
  Przy starcie systemu zawsze robię sobie herbatę, a teraz nie dam rady :(
 • avatar
  "Nie da się ukryć, że Windows 7 jest jednym z bardziej udanych systemów firmy Microsoft"

  Pozostawię to bez komentarza.