Systemy operacyjne

Windows 8 na bocznym torze - rynkowe udziały systemu na poziomie Visty

z dnia
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
63 komentarze Dyskutuj z nami

Z najnowszych raportów wynika, iż rynkowe udziały Windows 8 wynoszą obecnie 3,99%.

Windows 8 logo

Mamy tutaj właścicieli komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows 8? Jeśli tak to musicie wiedzieć, że nie zaliczacie się do szczególnie dużego grona.

Windows 8 popularny był chyba jedynie przed premierą, kiedy to publikowano obiecujące zapowiedzi. Okazało się jednak, że na nich się skończyło, a wspomniany system nawet przez chwilę nie mógł pochwalić się dużą popularnością.

Z najnowszych raportów wynika, iż rynkowe udziały Windows 8 wynoszą obecnie 3,99%. Oznacza to, że mówić należy tutaj o wyniku bardzo zbliżonym do Visty, a to właśnie ona od lat uznawana jest za najmniej wziętą wersję systemu Windows.

W analogicznym okresie zeszłego roku Windows 8 dobił do wyniku 7,81%. Rzecz jasna szybki spadek i tak niskiej popularności to nie tylko efekty niechęci użytkowników, ale także przesiadka na Windows 8.1 sporej części tych, którzy na Windows 8 jednak się zdecydowali.

Windows 8 rynkowe udziały

Za rok wynik będzie jeszcze niższy do czego zapewne przyczyni się premiera Windows 10. Bardziej interesujące jest to czy nowy system zdoła przekonać do siebie tych, którzy korzystają z „siódemki”.

Źródło: softpedia, taringa

Komentarze

63
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  XarduneK
  Moim zdaniem Windows 8 i 8.1 powinny być liczone wspólnie...
  61
 • avatar
  Franz
  A co do pytania: czy przejdę na 10?
  Tak, ale pod warunkiem, że system będzie przejrzysty i naprawdę intuicyjny, jak będzie uwzgledniał, że za biurkiem nie używa sie dotyku i usuną wszelkie funkcje związane z dotykiem dla laptopów i stacjonarnych (oczywiście mam na myśli możliwość włączania i wyłączania tych funkcji w zależności od potrzeb).
  Ocekuję też pełnej kontroli nad stopniem zintegrowania systemu z siecią - to ja mam decydować co jest pobierane, instalowane i wysyłane i nikt inny. Nie interesują mnie żadne przymusowe konta konieczne do korzystania z systemu.
  12
 • avatar
  Franz
  Ciekawe jak by to wygladało, gdyby każdemu kupującemu nowego laptopa, czy inny gotowy komputer dano wybór: 7, czy 8?
  Myślę, że wygladałoby to jescze gorzej dla 8 i 8.1.
  11
 • avatar
  studionti
  Kilka miesięcy temu przesiadłem się na Vistę 64 bit. Mam 64 bity, DX 11, klasyczny wygląd okien i klasyczne menu start.
  Windows 8 jest bezużyteczne w desktopie.
 • avatar
  Hello
  "Windows 8 popularny był chyba jedynie przed premierą, kiedy to publikowano obiecujące zapowiedzi."

  Tak popularny był wśród księgowych stron internetowych zalewanych opłacanymi shillowanymi pochwałami.

  Masa reklam i klakierstwa serwowana przez opłaconych redaktorów.
 • avatar
  Gungosa
  wie ktoś dlaczego Win8.1 zajmuje mi az 40giga ?
 • avatar
  baru94
  No też nie rozumiem przesłania artykułu. Przecież wyniki dla MS są akurat bardzo pozytywne. Udowadniają, że ludzie skorzystali z aktualizacji z W8 na 8.1 i system ten wybił się na drugą pozycję. Tym bardziej optymizmem napawa plan zjednania sobie zwolenników siódemki i ósemki w Windows 10.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  niestety mój procesor nie obsługuje jednej instrukcji (CMPXCHG16B) potrzebnej do win 8.1 wiec muszę korzystać z win 8 a i tak jest szybszy od win 7
  -2
 • avatar
  ICE1979
  Przeciez ludzi kupujacych system osobno jest naprawde niewielki odsetek w porownaniu z tymi ktorzy kupuja kompa z systemem. Sprzedaz jakiejs tam liczby systemow jest scisle zwiazana z sprzedaza ilosci komputerow w danym czasie. Malo kto kupuje drugi system jak juz mu dadza jakis z kompem. Takie badania mialy by sens gdyby ciagle mozna bylo wybierac jaki system jest zainstalowany na tym co sie kupuje.
  -2
 • avatar
  ICE1979
  Tak samo z procesorami jest: malo kto sie przesiada z poprzedniej generacji na najnowsza. Ludzie zminieaja kompa kiedy ich juz nie wyrabia i biora co jest w sklepie, jaka akurat generacja sie trafi. ot cala tajemnica.
  -2
 • avatar
  Gungosa
  nie rozumiem tych ludzi co siedzą na tym starych systemach.... typu XP 7 Vista.... Win 8.1 jest naprawdę dobrym system i nie pier...... mi tu że nie, bo komputera używam od wina 98. Gratuluje siedźcie sobie na starych systemach bez łatek z mniejszą wydajnością chociażby w grach. pozdrawiam was i wasze śmieciowe systemy :)
  -5
 • avatar
  kerry_sd
  Kolejny naciągany artykuł, bo to tak, jakby pisać, że Windows 7 to padaka i wymiera bo... większość osób przeszła do W7 SP2...

  Żenujący poziom dziennikarstwa tak mówiąc szczerze, byle tylko naciągnąć na kliknięcie w artykuł.

  W nagrodę włączam z powrotem adblocka.
  -6
 • avatar
  ProTofik
  Trzeba mieć autyzm by trzymać się starego systemu tylko dlatego że nie chce się zmienić swoich przyzwyczajeń. 15 minut by wystarczyło by się przekonać.
  -23
 • avatar
  Konto usunięte
  Hahah redaktor to baran po prostu a tytuł z onetu. Windows 8.1 to jest 8 z updatem a jest liczony osobno
  -28
 • avatar
  voo6d6oo6
  Ciekawe ile procent by mieli jak by odliczyli te systemy które ludzie musieli kupić z nowym notebookiem czy innym sprzętem komputerowym hehehe:)