Systemy operacyjne

Windows Core OS coraz bliżej 

przeczytasz w 1 min.

Prace nad Windows Core OS trwają podobno od pięciu lat, ale jak dotąd Microsoft nie ujawnił oficjalnych informacji na ten temat. W dokumentacji pomocy technicznej odnaleziono jednak zapiski, które zdają się nie tylko potwierdzać jego istnienie, ale też sugerować rychłą premierę.

Co to jest Windows Core OS?

To bardzo dobre pytanie, na które jednak nie znamy jak dotąd odpowiedzi. Ma to być nowy wariant systemu Windows 10 (albo też fundament pod wszystkie inne), ale jego dokładna (czy nawet przybliżona) charakterystyka nie jest znana. W dokumentacji padają jedynie określenia, które pozwalają wierzyć, że Windows Core OS jest już za rogiem, ale to, co zobaczymy, gdy się pokaże, pozostaje niewiadomą.

Według niektórych pogłosek ma to być modułowa platforma przeznaczona do działania na wszystkich urządzeniach Microsoftu (i nie tylko), dzięki której na każdym z nich można by liczyć na tę samą jakość „doświadczenia”. Aktualnie bowiem Windows 10 na poszczególnych typach sprzętu jest właściwie czymś innym. 

Inne plotki sugerują, że jest to system tworzony z myślą o rozwiązaniach wieloekranowych, a już 2 października zobaczyć mamy taki właśnie sprzęt, o nazwie Surface Centaurus. Windows Core OS może być także wykorzystany w goglach rzeczywistości rozszerzonej HoloLens 2, komputerze Surface Hub oraz nowej konsoli z rodziny Xbox, znanej obecnie jako Project Scarlett

Szczegóły poznamy w październiku

Właśnie podczas konferencji, która zostanie zorganizowana na początku października, spodziewamy się poznać szczegóły dotyczące Windows Core OS. Wygląda na to, że może to być naprawdę duża zapowiedź!

Źródło: Tom’s Hardware, TechRadar, OnMSFT

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  news o niczym. jednak windows core os obecnie jest dostępny na windows serwer w formie lekkich serwerów wirtualnych, które w zasadzie są pozbawione interfejsu graficznego. zostały z niego marne resztki, całe zarządzanie trzeba robić z linii komend przed power shella, albo zdalnie z pełnego windows server narzędziami graficznymi. tutaj niestety widać, jak mocno microsoft zszył interfejs graficzny z kernelem już we wczesnych wersjach windows NT, od pierwszej wersji handlowej Windows NT 3.51 . To była linia typowo serwerowa, gdzie linią konsumencką był Windows 3.11, a później Win9x .

  szkoda Wojtku że nie zadałeś sobie trudu aby to sprawdzić.
  • avatar
   krzywyzielarz
   0
   Może system pod IOT