Oprogramowanie

Wirtualizacja dla smartfonów z Androidem

przeczytasz w 2 min.

Smartfon LG Optimus Black z działającym oprogramowaniem do wirtualizacji został pokazany na targach Mobile World Congress w Barcelonie.

Jak powiedział Stephen Herrod z VMWare, dzięki wirtualizacji będzie można zmniejszyć potencjalne prawdopodobieństwo wystąpienia problemów dotyczących prywatności i bezpieczeństwa. Użytkownik oprogramowania do wirtualizacji będzie miał możliwość korzystania z dwóch profili - jeden dla celów osobistych, drugi podczas pracy.

Warto przeczytać:
13 najnowszych smartfonów - LG Optimus Black
 Klonujemy komputer - maszyny wirtualne

Firma podkreśla, że nadal trwa faza testów wewnętrznych, a także u partnerów.  W chwili obecnej, żeby korzystać z oprogramowania konieczne jest zainstalowanie części oprogramowania platformy wirtualizacji bezpośrednio przez producenta. Nie można jej samodzielnie później pobrać. Dlatego VMWare prowadzi rozmowy z producentami telefonów, w celu umożliwienia instalacji odpowiedniego oprogramowania w ich produktach. Pierwszą z firm, która zdecydowała się na współpracę, jest LG, na którego smartfonie dokonano prezentacji VMWare.

Co zyskamy dzięki wirtualizacji? Kiedy pracownik przychodzi do pracy, administrator IT może użyć konsoli zarządzania, żeby przesłać dodatkowe aplikacje, które pojawią się na ekranie głównym urządzenia należącego do pracownika. Jeżeli ten zdecyduje się na jej uruchomienie, smartfon przechodzi do profilu pracy, który jest odizolowany od części prywatnej. Administratorzy będą mieli także możliwość ustawienia szeregu zasad i ustawień dostępowych, na przykład wyłączenie dostępu do aparatu, GPS, Bluetooth, zdalne kasowawnie plików (tylko z części korporacyjnej), ustalanie jakie aplikacje mogą być pobierane, a także blokowanie kopiowania plików prywatnych do części korporacyjnej. Oprogramowanie pozwala także na połączenia za pomocą VPN z siecią firmową, co utrudnia podsłuch osobom trzecim. Herrod wspomina także o bardzo ciekawej opcji jaką jest wirtualizacja karty SIM - pozwala ona na podzielenie ruchu sieciowego na dwa konta, nawet jeśli w urządzeniu mamy zainstalowaną jedną kartę SIM.

VMWare planuje testy oprogramowania w realnym środowisku w połowie roku, ale nie zdradza kiedy wyjdzie produkt finalny dostępny na rynku komercyjnym. Na razie firma zdecydowała się na rozwój oprogramowania jedynie w wersji dla smartfonów korzystających z platformy Android.


Źródło: computerworld

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michur
  0
  Kolejne narzedzie do szpiegowania.Android i tak jest nafaszerowany reklamami, ustalaniem pozycji, a nawet zaglądaniem do listy kontaktów mimo wszystko ciągle im mało.
  • avatar
   wildthink
   0
   Najciekawszą funkcją może być dzielenie SIMa, nie trzeba dodatkowo nosić służbowego telefonu.