• benchmark.pl
 • Mobile
 • Używamy Androida lub iOS, ale mogło być inaczej. Windows Phone wyglądałby tak
Mobile

Używamy Androida lub iOS, ale mogło być inaczej. Windows Phone wyglądałby tak

przeczytasz w 2 min.

Windows Phone już od kilku dobrych lat nie jest rozwijany. Ostatni telefon z WP na pokładzie pojawił się w 2016 roku. Dziś możemy natomiast zobaczyć ciekawą wizualizację. Czy tak wyglądałby mobilny system Microsoftu w 2024 roku?

Kiedyś na telefonach komórkowych i smartfonach widzieliśmy różne systemy operacyjne. Wielu producentów miało autorskie oprogramowanie, choć nie były to tak zaawansowane systemy, jak te dzisiejsze. 10 lat temu do “wielkiej trójki” zaliczyliśmy Androida, iOS i Windows Phone tworzony przez Microsoft. Ten ostatni z czasem okazał się jednak niewystarczająco dobry i stopniowo tracił popularność. Ostatecznie Microsoft całkowicie przestał go rozwijać. A co by było, jakby w 2024 roku Windows Phone wciąż istniał? Ciekawą koncepcję pokazuje jeden z twórców.

Tak mógłby wyglądać Microsoft Phone w 2024 roku

Ostatnim telefonem, który zadebiutował z Windows Phone, była Lumia 650. Smartfon nosił logo Microsoftu - w schyłkowej erze mobilnego Windowsa amerykańska marka tworzyłą i oproramowanie i same telefony Nieco wcześniej Microsoft mocno współpracował z Nokią. Systemy operacyjne tej firmy trafiały jednak również m.in. na urządzenia HTC i Samsunga, cz LG. Wtedy jednak nic jeszcze nie wskazywało na to, że koniec tego systemu jest bliski. Ostatecznie Android wygrał rywalizację, a Windows Phone to przeszłość.

Proloy Karmakar stworzył natomiast wizualizację, która pokazuje możliwy wygląd Windowsa Phone w 2024 roku. Dzięki temu możemy zobaczyć wizję systemu w razie, gdyby Microsoft wciąż go rozwijał.

Pokazany na renderach interfejs “Windowsa Phone 2024” mocno nawiązuje do aktualnego systemu Windows 11. Mamy choćby centralnie umieszczony przycisk Windows, czy nowe ikony, nawiązujące do dzisiejszego wyglądu systemu Microsoftu na komputery. Nie zabrakło również widżetów znanych z Windowsa 11. Całość ma natomiast formę kafelków, co było charakterystyczne dla Windows Phone.

Wizja wyglądu Windows Phone, gdyby Microsoft nie przestał go rozwijać

Autor grafik pomyślał o wszystkim. Nie zapomniał o umieszczeniu w interfejsie aplikacji Copilot. Użytkownik mógłby tam znaleźć kilka funkcji związanych ze sztuczną inteligencją. Byłaby to niezłą konkurencja dla Google Gemini lub Apple Intelligence. Microsoft zapewne współpracowałby z OpenAI, twórcami ChatGPT. Kto wie, może smartfony Lumia z Windows Phone w 2024 roku były najbardziej “inteligentnymi” urządzeniami na rynku?

Wizualizacje pokazują również funkcje związane z grami Xbox, które pamiętam jednak także ze “starego” systemu w mojej Lumii 830 (ahh, co to była fotograficzny telefon).

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  andrzejjajko
  1
  A czemu nie połączyli Symbiana z Windows mobile. I wówczas była by realna konkurencja dla Androida
  • avatar
   Karaimi
   1
   Miałem jeszcze Nokiję na Windowsie i lubiłem ten design na czarnym tle. Dla mnie to była duża strata.
   Teraz mamy duopol, choć fajnie że HarmonyOS jeszcze walczy. Nawet coś wspominali ostatnio, że AI daje im mocnego kopa do przodu, bo szybciej się rozwijają niż amerykanerzy.
   • avatar
    Qpers
    0
    Bardzo wielka szkoda, że to się nie udało :( Zupełnie poważnie, wspaniały system, szybki, przejrzysty i nowoczesny... tylko wsparcia producentów aplikacji brak było :(
    • avatar
     Elektromonter
     -1
     Nie moge w to uwierzyć. Murzyny z Francji nas ogrywają :(
     • avatar
      Elektromonter
      -1
      Do boju do boju do boju biało czerwoni!!! Jeszcze Polska nie zginęła!!!
      • avatar
       Elektromonter
       -1
       No cóż nie udało się ale nasi włożyli serce na tych mistrzostwach. Było blisko awansu ale trzeba zapomnieć o tym co było i isc naprzód.
       Przed nami kolejne eliminacje i musimy się przygotować aby awansować na mistrzostwa świata w Ameryce północnej i tam walczyć o najwyższe trofeum.
       • avatar
        Rafs0n
        0
        Jak dla mnie Windows mobile może wróci (wiadomix projekt zamknęli, ale kto wie może wróci), jakby mamy już windowsa i aplikacje na ARM więc dużo nie brakuje aby ogarnąć to na telefon. Nie piszę że jakoś tęsknie, ale jakaś dodatkowa konkurencja się przyda.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login