Internet

Piracki streaming pod specjalnym nadzorem. To walka z „cyfrowymi mafiami”

przeczytasz w 2 min.

Włosi rozpoczęli kolejny etap walki z, jak to określają, „cyfrowymi mafiami”. Tym razem za zapewnieniami idą istotne zmiany w przepisach.

Nowe pomysły na walkę z nielegalnym streamingiem

Pirackie usługi IPTV stanowią bardzo duży problem. Chociaż co jakiś czas pojawiają się informacje o wysokich karach nakładanych na pojedynczych organizatorów tego procederu, nie są odstraszające na tyle aby rozwiązać sytuację raz na zawsze. Podobnie jest we Włoszech i to pomimo tego, że to jeden z krajów najostrzej reagujących na pirackie usługi IPTV, zarówno w kontekście udostępniających jak i oglądających. Tym razem zdecydowano się na nowelizację przepisów mających na celu zapobieganie omawianemu przestępstwu i czerpaniu z niego korzyści.

Najważniejszym założeniem są nowe kompetencje AGCOM, tamtejszego organu ds. konkurencji w branży komunikacyjnej. Aktualnie może wydawać dostawcom usług internetowych instrukcje blokowania określonych witryn, ale ich realizacja odbywa się z reguły w ciągu kilku dni od złożenia skargi przez właściciela praw autorskich. Ma być znacznie szybciej.

AGCOM będzie mógł zgłaszać podobne żądania, ale dostawcy usług internetowych zostaną zobligowani do znacznie szybszych reakcji - w ciągu 30 minut. Dodatkowo, zarządzający wyszukiwarkami internetowymi będą musieli usuwać pirackie platformy z wyników wyszukiwania.

„Włochy są pierwszym krajem w Europie, który rzuca wyzwanie cyfrowej mafii w taki sposób.” - Massimiliano Capitanio, szef AGCOM

Duże popracie dla nowych przepisów antypirackich

Nowelizacja przepisów została przyjęta przez Izbę Deputowanych (nie było głosów przeciw). To izba niższa parlamentu Włoch. Teraz wszystko w rękach senatorów. Jeśli pomysł zostanie zaakceptowany również w izbie wyższej, nowe przepisy wejdą w życie.

Komentatorzy sugerują, że trudno wyobrazić sobie inny scenariusz. Na Półwyspie Apenińskim panuje spora zgodność odnośnie tego, że z nielegalnym streamingiem należy walczyć jeszcze mocniej niż obecnie. Swój interes mają w tym między innymi kluby piłkarskie, które zaliczają się do grona organizacji ponoszących duże straty przez nielegalne transmisje. Obok nadawców wydają się jednymi z największych orędowników nowej ustawy antypirackiej.

Źródło: Camera dei deputati, torrentfreak

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  15
  O nie. Miliardowe korporacje tracą kilka tysięcy bo paru kowalskich ogląda "nielegalnie" ich transmisje! Koszmar i tragedia! P.S. i tak ich nie kupią...
  • avatar
   oldguy
   9
   Co za piękne narzędzie do zagłuszania niewygodnego. Bo ile można stracić na "lewym" streamingu w sieci? Zresztą - to i tak wirtualne straty, bo klienci takich serwisów nic nie kupią..
   A to wszystko dla naszego dobra przecież..
   • avatar
    KENJI512
    7
    "Duże popracie dla nowych przepisów antypirackich
    Nowelizacja przepisów została przyjęta przez Izbę Deputowanych (nie było głosów przeciw"

    Niech zapytają się ludzi ;)
    • avatar
     Yamaraj6
     5
     Mogliby się zająć firmami co udostępniają streaming ty go kupujesz, żeby oglądać jakieś wydarzenie na żywo i później ich platforma nie wytrzymuje ruchu i streaming zacina się, przerywa, wywala cię albo w ogóle nie możesz go uruchomić i na końcu i tak musisz szukać pirackich streamów, żeby oglądać kontent, za który zapłaciłeś. No ale nie po co chronić bardziej klientów, którzy płacą, lepiej chronić korporacje i cwaniaczków robiących streamy, których ruchu nie są w stanie utrzymać.
     • avatar
      Kasuja Wpisy Automatem
      2
      tzw. piractwo w streamingu i VOD nie bierze się z nikąd. sami dystrybutorzy treści produkują piractwo, poprzez rażąco zawyżone ceny. za połączenie do sieci, za serwery transmisji płaci się o wiele mniej niż za maszty naziemne czy inne satelity z nadajnikami radiowymi. pomimo tego, z cen nie schodzą.

      czyli piractwo jest skutkiem a nie przyczyną, skutkiem totalnej chciwości koncernów medialnych i dystrybutorów.
      • avatar
       vacotivus
       2
       Firmy rozwiązują ten problem, wypuszczając tak badziewne filmy i seriale, że nikt nie chce ich nawet piracić.
       • avatar
        pawluto
        1
        Walka z wiatrakami...Kto ma oglądać legalnie to ogląda a kto ogląda nielegalnie i tak obejrzy ...tak było , jest i będzie ...nie ma bata !
        • avatar
         BariGT
         1
         Bo po co zainteresowac sie tysiacami brutalnych przestepstw popelnianych przed "egoztycznych gosci" jak mozna bronic interesow hamerykanskich koncernow XD
         • avatar
          stanczyk
          1
          Do 90% ich twórczości jest we mnie wstanie zagonić tylko kilku milicjantów - do legalnego i darmowego oglądania. A jeszcze to piracić ???
          Reakcja w ciągu 30 minut ??? To pozwala zablokować każdą treść , także tą legalną, ale niepoprawną politycznie.
          • avatar
           sn00p
           0
           IPTV działa od wielu lat. Jeśli się zrobi nagonkę na tą formę streaming to przyszłością jest OTT.
           • avatar
            Mrmbr
            0
            Fajne narzędzie do zamykania stron z niewygodnymi dla rządu treściami.