Wydarzenia

Po raz pierwszy na polskim rynku e-podręczniki dla 1 klasy szkół ponadgimnazjalnych

przeczytasz w 2 min.

Po raz pierwszy na polskim rynku e-podręczniki dla 1 klasy szkół ponadgimnazjalnych dzięki Wydawnictwu Szkolnym i Pedagogicznym (WSiP).

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Po raz pierwszy na polskim rynku e-podręczniki dla 1 klasy szkół ponadgimnazjalnych

Uczniowie pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych mogą już korzystać z 15 e-booków, wydanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP). Po raz pierwszy na rynek trafia całościowa oferta e-podręczników, z których można korzystać na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach oraz smartfonach z systemami android lub iOS. Wszystkie e-podręczniki mają aprobatę MEN.

Największe i najstarsze w Polsce wydawnictwo edukacyjne wprowadza pierwszą na rynku kompletną edukacyjną e-ofertę dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W komplecie e-podręczników znajdują się e-booki z takich przedmiotów jak język polski, matematyka, geografia, chemia, fizyka, biologia, edukacja dla bezpieczeństwa, wiedza o społeczeństwie, historia i informatyka.

Wszystkie podręczniki są dopuszczone do użytku szkolnego przez ministra edukacji. Opracowane przez WSiP e-podręczniki dostępne są w formacie PDF, który pozwala na odwzorowanie ilustracji, wykresów, zdjęć i formuł matematycznych w odpowiedniej jakości, a zarazem jako jedyny pozwala na obsługę e-booków na większości nośników elektronicznych. Testowo podręcznik do historii dostępny będzie także w formacie ePUB (standardem dla czytników e-booków), a podręcznik do matematyki – dodatkowo w wersji online.

Wraz z e-podręcznikami uczniowie otrzymują kody dostępu do elektronicznych ćwiczeń zgromadzonych na edukacyjnej platformie internetowej, które służą do samodzielnego powtarzania i utrwalania wiadomości z podręcznika.

"Całościowa oferta naszych e-podręczników to konkretna odpowiedź na postulaty nauczycieli i uczniów. W dobie, gdy szkoła w coraz większym stopniu korzysta z osiągnięć techniki, a młodzi ludzie nie rozstają się z telefonami, tabletami czy komputerami przenośnymi – e-podręczniki doskonale wpisują się w ideę nowoczesnej edukacji. Dzięki e-bookom, jedno urządzenie elektroniczne może zastąpić kilkanaście papierowych podręczników, co z pewnością ma istotne znaczenie w kontekście komfortu korzystania z pomocy szkolnych." – tłumaczy Jerzy Garlicki, Prezes WSiP.- "Co ważne również, wszystkie e-podręczniki mają potwierdzoną jakość przez Ministerstwo Edukacji, co oznacza, że wraz z wyborem nowoczesnego formatu cyfrowego, uczeń ma również  gwarancję merytorycznej wartości e-podręcznika."

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne logo WSiP

W przyszłości WSiP planuje publikacje podręczników dla kolejnych klas liceum i szkół podstawowych, a wraz z rozwojem rozwiązań technologicznych – dodawanie nowych formatów. Priorytetem pozostanie jednak uniwersalność i ogólna dostępność formatu.

E-książka staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Zdaniem analityków (PwC - Global Entertainment and Media Outlook 2012-2016) w Polsce trwa rewolucja cyfrowa. W świetle rosnącego udziału e-booków w rynku książki i przewidywanego wzrostu wartości tego rynku, wydawanie podręczników w wersji elektronicznej jest decyzją strategiczną wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom klientów, a także pozwalającą na stworzenie nowych obszarów rynku edukacyjnego.

"Po raz pierwszy wydawca edukacyjny daje uczniom i rodzicom możliwość prawdziwego wyboru. W naszym sklepie nabywcy mogą kupić tradycyjne podręczniki papierowe lub e-podręczniki wraz z ćwiczeniami. Cieszymy się, że najstarsza firma edukacyjna w Polsce jako pierwsza proponuje tak nowoczesne rozwiązanie" – dodaje Jerzy Garlicki.

Ceny nowych publikacji są niższe niż tradycyjnych podręczników, pomimo iż VAT na publikacje elektroniczne, w tym e-podręczniki wynosi 23% i jest znacznie wyższy niż dla książek tradycyjnych.

Źródło: wsip

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  20
  Tablet z Biedronki, podręczniki z pirackiej zatoki... :)
  • avatar
   alb3rt
   17
   Już widzę jak będą się uczyć z tabletem na lekcji.
   • avatar
    9
    Wysokich zysków to ja im nie wróżę, gdyż wiele osób na pewno będzie piracić - tym bardziej, że podręczniki są takie drogie (szczególnie do języków obcych) i już teraz bardziej opłaca się kupić w klasie jeden oryginał i kserować x razy.
    No i dlaczego niby 23% podatku? Inaczej niż złodziejstwem tego nazwać nie mogę...
    • avatar
     Djmnich
     1
     Byłyby to dobry pomysł gdybym miał książki tylko od WSIP.
     A tak 2/3 papierowe i 1/3 elektroniczne.
     Też nie wiadomo jak zareagują nauczyciele (w szczególności Ci starsi?)
     • avatar
      topiq
      1
      Dobry pomysł wg mnie, dzieciaki od tych plecaków już od małego garba dostają, a zamiast tabletów - czytnik e-booków, podwójna zaleta, oczy mniej się psują, bo to e-ink, druga to miejmy nadzieję rozpowszechnienie czytników i spadek cen do normalnego poziomu. Nawet szkoły mogłyby wypożyczać takie czytniki za powiedzmy kaucją, w razie gdyby zaginął czy się uszkodził. Podręczniki były by wgrane już do czytnika bez możliwości kopiowania, co zmniejszyło by piractwo. A pisanie swoją drogą, to podręczniki a nie zeszyty. Rozumiem papierowe książki, to jednak inaczej się czyta i inaczej na półce wygląda, ale podręczniki żadna ozdoba a mieć wszystkie pod ręką w jednym urządzeniu świetny pomysł :)
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Szkoda , że u mnie w szkole nie ma lekcji z tabletami , już widzę jak podczas lekcji połowa klasy grała by w gry po sieci.
       • avatar
        Sakret
        -3
        z jednej strony to dobry pomysl bo papieru mniej sie zuzywa i mniej drzew wycina, a z drugeij dzieci psuja sobie oczy.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Polska 100 lat za murzynami :DD W innych krajach już od dawna mają laptopy na lekcjach, inną sprawą jest to że pisanie w zeszycie ma pewną zaletę której nie ma laptop - kształtowanie pisma. Jakby takie urządzenia były od podstawówki to pismo większości osób teraz wyglądałoby jak w przedszkolu :D
         • avatar
          xchaotic
          0
          Inna sprawa ze kapitalista tylko na tym sie bogaci - zamist zrobic porzadne interaktywne ebooki, na pewno przeznaczyli 800PLN na konwersje ksiazki a reszcze - do kieszeni :(
          • avatar
           RexRX
           0
           Musieli by się przystosować
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Kamil. Zrób sobie ksero książki na studiach administracyjnych albo prawnych i uwierz, będziesz miał przez to problemy.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Ciekawe, jak e-podręczniki przyjmą sami zainteresowani, czyli uczniowie, ale wydaje nam się, że z racji tego, że teraz będą mogli mieć w pamięci swojego tabletu lub smartfona wszystkie szkolne książki, nie będzie to reakcja negatywna. Dobrze też, że cyfrowe podręczniki są tańsze od tradycyjnych, to stanowi dodatkową zachętę do korzystania z nich!
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ja jestem za tym aby były takie podręczniki. Ale wykonanie tego wszystkiego jest najważniejsze. Bo nawet najlepszy pomysł można tak spierniczyć że szok. Tak jak PO te nasze "autostrady". Zamiast dobrej nawierzchni i intuicyjnych rozwiązań komunikacyjnych mamy radary i ViaToll'e (kuźwa nawet bezczelni użyli obcojęzycznej nazwy).