• benchmark.pl
 • Foto
 • Wystający moduł foto w smartfonie - denerwujący czy praktyczny?
Foto

Wystający moduł foto w smartfonie - denerwujący czy praktyczny?

przeczytasz w 2 min.

Wystający moduł aparatu cyfrowego to cecha, która wyróżnia niektóre, także topowe modele smartfonów.

Samsung Galaxy S6 Edge

Wśród użytkowników smartfonów często padają oskarżenia pod adresem producenta w sprawie wystających modułów aparatu cyfrowego, choć to dość mocne słowo i lepszym byłoby, głosy niezadowolenia. To problem, który wcale nie musi być aż tak kłopotliwy jak niektórzy go widzą.

Oczywiście nie dyskutujemy tu nad gustami, a jedynie próbujemy znaleźć dobre strony w takim a nie innym potraktowaniu przez konstruktorów kwestii grubszego niż smartfonowa obudowa modułu aparatu. Do rozważań zachęciła niedawna prezentacja aparatu LG Class, którego wystający moduł aparatu przywodzi po trosze na myśl Samsunga S6, S6 Edge czy Edge+.

LG Class tylna ścianka
Tylna ścianka LG Class

Wystające moduły foto, nie są domeną jedynie wspomnianych aparatów. Znajdziemy je również w serii Galaxy Note, niektórych produktach HTC, Lumiach, a także najnowszych iPhone’ach. Z kolei fotosmartfony Sony Xperia czy ZTE Nubia Z9, to urządzenia, w których tylna płaszczyzna obiektywu znajduje się w płaszczyźnie tylnej ścianki lub jest minimalnie poniżej. Są też takie konstrukcje jak Motorola X Play, która ma obiektyw osadzony znacznie głębiej.

Irytujące, przeszkadzające w przenoszeniu w kieszeni, dodatkowo ułatwiają zarysowanie. Zaburzają obraz smartfona jako płaskiego urządzenia. Nie sposób nie przyznać racji tym argumentom kierowanym pod adresem wystającego modułu aparatu cyfrowego.

Aparaty moduły
Moduł aparatu wystający, równo z tylną ścianką i zagłębiony - trzy różne rozwiązania

Jednak są pewne korzyści. Połóżcie smartfon na tylnej ściance na płaskiej brudnej powierzchni. Smartfon z wystającym modułem nie będzie leżał płasko, a oparty na wystającej krawędzi, ale tenże moduł będzie na swój sposób chroniony przez zarysowaniem czy zabrudzeniem. To w jak dużym stopniu i czy skutecznie, to już inny temat.

Rolę zabezpieczenia może pełnić również wygięcie konstrukcji, tak jak ma to miejsce w LG G4. Tam moduł foto nie wystaje, ale niewielkie wygięcie urządzenia sprawia, że najczęściej nie dotyka obiektywem powierzchni na której leży. Z drugiej strony wiele zależy od tego jak używamy smartfona. Czy podnosząc go wykonujemy ruch wycierania smartfonu o powierzchnię na której leży, czy podnosimy go od razu do góry?

LG G4

Czy jednak jest o co kruszyć kopię, a problem niepotrzebnie wyolbrzymiamy? W końcu można zastosować dodatkową osłonkę czy etui, które eliminuje problem. Poza tym, czy obiektyw smartfona w ogóle będzie się brudził od samego położenia na tłustej powierzchni? A może takie zabrudzenie nie ma w ogóle wpływu na jakość zdjęć ze smartfona, w końcu nosimy je w kieszeni i nie przejmujemy się wycieraniem tylnej ścianki za każdym razem? Na to drugie pytanie niedługo udzielimy odpowiedzi, a tymczasem zastanówcie się nad tytułowym pytaniem.

Osobiście spotkałem się z głosami mocno krytykującymi konstrukcje z wystającą ramką obiektywu, jak i z pozytywnymi opiniami. Ciekawe jakie jest wasze zdanie?

Źródło: Inf. własna

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  decorator12
  8
  > Porysowane szkło soczewki nie pomaga uzyskać dobrej jakości zdjęć
  > nie kazdy lubi pokrowce
  > czy telefony z obiektywem poza plecki robią lepsze zdjęcia niż te ze schowanymi?
  Dla mnie to ciekawy temat, bo sam rozpatruje kupno smartfona właśnie z wystającym aparatem
  • avatar
   AndreoKomp
   8
   Wystający aparat nie ma ŻADNEJ zalety. To efekt problemu z miniaturyzacją tego elementu w smartfonach. Każdy producent jak by tylko mógł, to by go schował. Nie rozumiem jak można próbować na siłę szukać tego zalet. To jedynie marna próba usprawiedliwienie wady jaką posiada nasz zakupiony smartfon. Ja zdecydowanie jestem za tym, żeby producent dawał większą (przez co grubszą) baterię w smartfonie w którym wychodzi, że moduł aparatu będzie musiał wystawać i problem z wystającym aparatem znika. Osobiście posiadam smartfona z wystającym aparatem, więc musiałem się poratować etui, które nie tylko chroni aparat, ale również cały tylni panel i ekran dzięki ramce (nie używam folii), a dodatkowa grubość sprawia, że zdecydowanie pewniej trzyma się takiego smartfona w rękach robiąc zdjęcia, dlatego przez 3 lata nie zaliczył upadku.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Wolę by aparat był grubszy, i aby miał też grubszą baterię. I tylko dlatego mnie to denerwuje. Może ktoś w końcu zacznie robić alternatywne grubsze i pojemniejsze baterie z alternatywną tylną klapką aby to zmieścić?

    Druga rzecz, teraz panuje jakaś durna moda na wyświetlacz niemal bez ramek. ładne to może i jest, ale powoduje przypadkowe wciśnięcia nawet jak się trzyma aparat. Dopiero to jest naprawdę denerwujące.

    Ankieta? jak większość nie odzwierciedla opinii odpowiadającego. Nawet nie archiwizujecie tych ankiet tylko piszecie je na kolanie. a przy następnej okazji ankieta wraz z uwagami powinna być wystawiona ponownie, a nie znowu ta sama ankieta tak samo fatalnie sformułowana.
    • avatar
     R2rr0
     5
     Dla mnie to wada. Łatwiej wystające elementy uszkodzić, a poza tym brzydko to wygląda.
     • avatar
      Deadlyblonde
      3
      Z tego co pamiętam to świetne rozwiązanie miała Xperia T. Obiektyw był wystający natomiast soczewka była bezpiecznie schowana.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       pierwszy element który ulega uszkodzeniu,przecież przez to między innymi są zakładane tylne klapki,zwiększające grubość,co nie jest negatywne,a wystarczyło w fabryce popracować nad optymalizacją miejsca i zwiększyć baterię pod tylną klapką i wtedy wszyscy by byli zadowoleni.
       • avatar
        prime27pl
        0
        To faktycznie problem...
        • avatar
         mmankt
         0
         mam s6 - jest dobrze zbalansowane to wszystko i absolutnie nie przeszkadza, telefon nie chwieje się gdy leży i coś na nim robimy itd. jeśli ma się tak dobry aparat to czemu nie.
         • avatar
          UKBIB2012
          0
          Co za bzdura , wiadomo że jest tak by starsi ludzie mieli powód do wymiany , młodzi mają procesor bo gry a starzy że porysowany i ble ...
          • avatar
           UKBIB2012
           0
           no i jeszcze poleca pan uważać jak się smartfona podnosi , to jest kolejna bzdura i -100 do funkcjonalności , oczko powinno być schowane głębiej albo mieć zaślepkę , pan chce jeszcze coś rozważać i jeszcze coś pisać na ten temat ? Jak tak to czekamyh na następną część jak nosić smarta w kieszeni by się nie wygiąl ... (facepalm)
           • avatar
            Marucins
            0
            Szkoda że na obrazkach poglądowych zabrakło Apple

            http://photos2.appleinsidercdn.com/gallery/12904-7195-Screen-Shot-2015-05-15-at-93926-AM-l.jpg
            • avatar
             DrathVader
             0
             Mam SGS3, aparat wystaje tylko trochę w porównaniu do nowych smartfonów, ale i tak boję się, żeby go przypadkiem nie zarysować przesuwając telefon po stole.
             • avatar
              mati306
              0
              Stara HD2 też miała wystający aparat i jakoś nikt nie siał paniki z tego powodu. Jak dla mnie brudził się tak samo, a rys na obiektywach aparatu nigdy nie miałem. Przeszkadzać mi to też jakoś specjalnie nie przeszkadzało, jedynie łatwiej było obić metal naokoło aparatu.