Karty graficzne

Tajemnicza karta do koparek kryptowalut przyłapana... w Wietnamie. Co to za model?

przeczytasz w 1 min.

Kopanie kryptowalut cieszy się niesłabnącą popularnością, co oczywiście wykorzystują producenci kart graficznych. Wkrótce na rynku mogą pojawić się specjalne wersje kart Radeon – jeden z takich modeli został przyłapany... w Wietnamie.

Tajemnicza karta graficzna na zdjęciach - to model do koparek kryptowalut

Zdjęcia nowej karty zalały branżowe portale, ale ich pierwotnym źródłem jest Công Nguyễn - szef wietnamskiego sklepu Nguyen Cong PC (to ten sam punkt, który niedawno chwalił się budowaniem koparek kryptowalut z kartami GeForce RTX 3000).

XFX - karta graficzna do kopania kryptowalut

XFX - karta graficzna do kopania kryptowalut

XFX - karta graficzna do kopania kryptowalut

XFX - karta graficzna do kopania kryptowalut

Opublikowane zdjęcia przedstawiają tajemniczą kartę graficzną firmy XFX, który wykorzystuje pasywne chłodzenie i nie ma wyjść wideo. Konstrukcja wygląda podobnie do profesjonalnych akceleratorów obliczeniowych AMD Instinct, ale najprawdopodobniej mamy do czynienia ze specjalnie zaprojektowanym modelem do koparek kryptowalut (potwierdza to też Công Nguyễn).

Ani specyfikacja karty, ani jej wydajność nie jest znana znana. Wiele na to wskazuje, że akcelerator bazuje na chipie AMD Navi 21 (najpewniej mielibyśmy do czynienia z miningowym odpowiednikiem modelu Radeon RX 6800, RX 6800 XT lub RX 6900 XT).

Producenci szykują karty graficzne Radeon do koparek kryptowalut

Wygląda więc na to, że producenci kart graficznych zwęszyli okazję do interesu i po cichu wydadzą (albo już wydali) specjalne modele Radeon do koparek kryptowalut. Nie powinno nas to jednak dziwić, bo podobne karty wprowadziła też Nvidia – mowa o modelach CMP (Cryptocurrency Mining Processor).

Czy miningowe Radeony zyskają popularność? To zależy od cen i dostępności, ale taki sprzęt na pewno będzie trudniej odsprzedać (co może mieć kluczowe znaczenie przy wyborze między kartami dla graczy a modelami do koparek).

Źródło: Facebook @ Công Nguyễn, Tom's Hardware (foto)

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  4
  Brak specjalnych chęci do kupna kart Nvidii przeznaczonych do kopania w pewnym stopniu zdradza, że te karty nie odniosą sukcesu. No ale pomarzyć zawsze można.
  • avatar
   Erikson83
   4
   To gówno kryptowalutowe powinno być zakazane!
   O ekologii pitolą non stop ale na to im prądu nie szkoda....
   • avatar
    Kitakaze
    2
    Gdyby zrobili mega wydajne konstrukcje za dobre pieniądze to gracze mieli by dostęp do tańszych kart. Pasywne chłodzenie od razu pokazuje jaka to będzie wydajność... Mydlenie oczu
    • avatar
     Goldengecko
     1
     Gdyby taka karta była dwa razy tańsza od pełnej wersji z wydłużoną gwarancją to był by Hit a tak to wyjdzie tylko mydlenie oczu graczom że niby firma coś robi
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      gdyby kopacze widzieliby sens w grafikach w opakowaniu do koparek, kupowaliby to. kupowaliby także dedykowane akceleratory do obliczeń biznesowych. tak, one są bardzo drogie. ale to się po prostu nie kalkuluje, bo później kopacz traci możliwość odsprzedaży takiej grafy, bo kto to kupi?

      taki problem dotyczy np. dedykowanych koparek do bitcoinów. jedynym ich zastosowaniem obecnie jest kopanie w tymczasowych farmach, z kradzionym prądem. jak namierzą i skonfiskują, to trudno, mała strata. i tak do legalnego kopania to się nie nadaje. niestety los obciętych z wyjścia video grafik jest dokładnie taki sam, to nie ma sensu.

      czy koparki powinny być zakazane? a co zmieni tu jakiś zakaz????? jak już to producenci chipów graficznych powinni zaimplementować rejestrację zużycia grafiki, coś w rodzaju mechanizmu SMART z dysków twardych, który raportuje np. o ilościach błędnych odczytów, cyklach start/stop i tak dalej. wtedy ktoś kto odkupuje grafikę po kopaniu, wie czy była ona żyłowana aby jak najszybciej się zwróciła, czy wręcz poszła na downclocking i miała dobre warunki do pracy, aby wycisnąć max obliczeń z jednostki zużytego prądu. obecnie to jest kompletna loteria, poza ewidentnymi przypadkami gdy laker izolacyjny na laminacie, tzw. solder maska, jest odbarwiony co świadczy o przegrzaniu laminatu, albo....... zdeformowane termicznie termopady i terkoczący wiatrak ze zużytymi łożyskami, często z wyciekniętym smarem. ale to są przypadki ewidentne.

      Jeśli chodzi o producentów grafik, szczególnie chipów, boli to że cisną na najwydajniejsze wersje. a np. gdzie są nieistniejące RTX3010 / 3020 / 3030 ????? takie z pełną funkcjonalnością, ale po prostu do domu po rozsądnej cenie, takie na które kopacz nawet nie spojrzy bo szkoda mu slotu PCIe ? w zamian za to mamy GTX1650, czyli bez pełnej funkcjonalności RT :( , przy czym grafa nadal atrakcyjna dla kopaczy.
      • avatar
       Blejd
       0
       Mi to wygląda jak jakaś domowa samoróbka , pcb wzięli z jakiegoś Radeona a resztę sami zrobili albo zrobili sklejkę z kilku kart.
       • avatar
        brettsinclairdannywilde
        0
        Takie karty musiałyby kosztować jakieś śmieszne grosze, inaczej nie mają zupełnie sensu, bo nikomu takiej karty pasywnie chłodzonej i bez wyjść video nie sprzeda miner po pół czy roku.