Gadżety

Inteligentne okulary Xiaomi - patrzę i podziwiam

przeczytasz w 2 min.

Inteligentne okulary Xiaomi Smart Glasses ważą niewiele więcej niż 50 gramów, a nawigują, wyświetlają powiadomienia, tłumaczą tekst i pozwalają prowadzić rozmowy głosowe. Chińczycy zaskakują.

Inteligentne okulary Xiaomi Smart Glasses – Chińczycy znowu to robią

Microsoft (ze swoimi HoloLens) i Epson (z Moverio) koncentrują się na profesjonalnych zastosowaniach, a Facebook czy Snapchat tworzą okulary, których „inteligencja” kończy się na robieniu i udostępnianiu zdjęć. Do gry postanowili włączyć się Chińczycy spod bandery Xiaomi i – jak to mają w zwyczaju – zmienić jej zasady. Xiaomi Smart Glasses to na razie tylko projekt, ale pokazuje nieco inne, robiące większe wrażenie spojrzenie na tego typu gadżet. 

Xiaomi Smart Glasses wygląd

Xiaomi tworzy swoje inteligentne okulary z przekonaniem, że kiedyś zastąpi ono smartfony. Po co nam bowiem urządzenie zasłaniające widok i blokujące dłonie, skoro możemy mieć gadżet wzbogacający widok i ograniczający konieczność interakcji do minimum. 

Miniaturyzacja i uproszczenia – na to stawia Xiaomi

Chińczycy chwalą się, że udało im się dokonać takiej miniaturyzacji i tak dobrze rozmieścić podzespoły, że gotowe okulary są wygodne i ważą zaledwie 51 gramów. Praktycznie nie czuć, że ma się je na nosie, a równocześnie nie sposób nie zauważyć korzyści, jakie płyną z faktu ich noszenia. 

Jedną z charakterystycznych cech tych nowych okularów, jest wykorzystanie wyświetlaczy wykonanych w technologii MicroLED, czyli rozwiązania, które łączy indywidualne podświetlenie i smukłość znaną z OLED-ów z wysoką jasnością i długą żywotnością charakterystyczną dla LED-ów. Ekran wydaje się przezroczysty, a jest także monochromatyczny – to pozwoliło uzyskać bardzo wysoką jasność i kontrast (co poprawia widoczność w pełnym słońcu), a równocześnie wydłużyć czas działania między ładowaniami. 

Xiaomi Smart Glasses projekt

Co więcej, za odbijanie i rzucanie obrazu na ekran odpowiada pojedyncza soczewka ze strukturą falowodową – to znacznie prostsze rozwiązanie niż dotychczas stosowane systemy wieloobiektywowe i lusterkowe. 

Wyświetlacz MicroLED odpowiedzią na wymagania użytkowników

Uproszczona konstrukcja, wyświetlacz MicroLED i wysoki komfort noszenia to niemałe atuty. Ale wiesz co – nie doszliśmy jeszcze do najciekawszego. Okazuje się mianowicie, że Xiaomi Smart Glasses to nie tylko akcesorium do smartfona, zdolne do wyświetlania powiadomień i przenoszenia jego funkcji na ten dodatkowy ekran. To w pełni samodzielne urządzenie wyposażone w moduły i sensory, pozwalające między innymi na korzystanie z nawigacji GPS, robienie zdjęć, prowadzenie rozmów głosowych czy tłumaczenie tekstu w czasie rzeczywistym.

Sam interfejs został uproszczony do granic możliwości, aby jak najmniej wpływać na widok prawdziwego świata. Dobrze widać to na prezentacji wideo, którą już teraz możesz obejrzeć, korzystając z poniższego odtwarzacza. 

Zobacz okulary Xiaomi Smart Glasses w akcji: 

Inteligentne okulary Xiaomi Smart Glasses mają stanowić dowód na to, że „każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii”, jak twierdzi producent. Co ty na to?

Źródło: Xiaomi, The Verge, GSMArena, Engadget, informacja własna

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  5
  W zasadzie nic nie pokazano odnośnie działania samych okularów, większość filmu to montaż z renderem. Do tego w ciemnym otoczeniu, a chwalą się wysoką jasnością, która może się okazać niezbyt jasna...
  • avatar
   keepercraft
   1
   Coś czuję, że nadchodzi nowy trend smart-glasses.
   Ja poczekam na wariant z opcją szkieł polaryzujących i filtrami UV lub opcjami customizacji.
   Bo tak to tylko taki bajer, jak smart zegarki dla mnie.
   • avatar
    piomiq
    -1
    "Inteligentne okulary Xiaomi "
    Tu "inteligentne" też powinno być w cudzysłowie. Autor nie jest konsekwentny, bo niżej napisał już:
    których „inteligencja” kończy
    Póki co inteligencja to cecha zaawansowanych organizmów żywych a nie maszyn. Zatem w odniesieniu do nich powinniśmy stosować cudzysłów przy słowie "inteligencja".
    • avatar
     megurotoshiba
     0
     Póki co, to tylko marketingowy spot produktu, który nie istnieje. Pewnie badają rynek, czy taki produkt wzbudzi zainteresowanie.