Laptopy

Były szumne zapowiedzi, ale w tym roku kolejnych laptopów z AMD SmartShift nie będzie

przeczytasz w 2 min.

Technologia AMD SmartShift miała być tajną bronią „czerwonych” i tchnąć powiew świeżości na rynku gamingowych laptopów. No właśnie, miała - były szumne zapowiedzi, ale w tym roku kolejnych laptopów z takim rozwiązaniem nie będzie.

AMD SmartShift – tajna broń gamingowych laptopów

Funkcja AMD SmartShift została zaprezentowana jeszcze na początku roku, gdy debiutowały mobilne procesory AMD Ryzen 4000 „Renoir”. Rozwiązanie miało znaleźć zastosowanie głównie w laptopach do gier.

Technologia SmartShift pozwala zoptymalizować wydajność laptopów z procesorem APU i samodzielną kartą graficzną – dzięki lepszemu zarządzaniu energią, mieliśmy zyskać nawet kilkanaście procent wydajności przy procesorowych zastosowaniach i grach. Zapowiedzi brzmiały obiecująco.

Laptopy z technologią AMD SmartShift? Można policzyć na… jednym palcu

Pierwszym laptopem korzystającym z funkcji AMD SmartShift jest Dell G5 15 SE. Problem w tym, że jest to pierwsza i jedyna taka konstrukcja. Tak tak, przez pół roku nie pojawił się żaden inny laptop korzystający z rozwiązania „czerwonych” (nie wspominając już, że wspomniany Dell jest dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych).

Dlaczego jak dotąd na rynku pojawił się tylko jeden laptop z technologią SmartShift? Według Franka Azora z AMD, wdrożenie nowej funkcji jest skomplikowane i wymaga mocnego zaangażowania inżynierów. Zdradził on również, że w tym roku nie pojawią się już żadne inne laptopy z takim rozwiązaniem, ale zespół AMD podobno dzielnie pracuje, aby klienci mieli większy wybór w przyszłym roku.

Czy takie konstrukcje pojawią się w przyszłym roku? Prawdę mówiąc mamy ku temu spore wątpliwości. Jeżeli technologia sprawia producentom problemy, najpewniej nie będą oni chcieli inwestować dodatkowego czasu i jej nie wdrożą. Będzie to ciekawe, ale martwe rozwiązanie. A szkoda, bo mobilne Ryzeny wypadają naprawdę nieźle i na pewno będą pojawiać się w kolejnych laptopach do gier (takich jak np. testowany przez nas ASUS ROG Zephyrus G14).

Źródło: Twitter @ Frank Azor

Więcej o laptopach do gier:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sapphire9550
  18
  Czemu niby "wyszło jak zawsze"? W ostatnich latach chyba akurat cosik AMD wychodzi...
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Benchmark-pudelek... ehhh....
   Dell ma wyłączność na AMD SmartShift do końca roku, potem będą się pojawiać modele innych producentów. Siejecie ferment.
   • avatar
    michu82
    3
    W pierwszym momencie przeczytałem Shift bez "f" :)
    • avatar
     kitamo
     2
     Ciekawe bo w PS5 smartshift bedzie jedna z glownych technologii wiec wątpie by oplacalo się ją skreślać. To jest sensowna technologia i niezależnie od tego czy ktos wykorzysta czy nie to jest ona możliwa do realizacji na każdym sprzecie. Nie bardzo rozumiem czemu miala by byc martwa.
     • avatar
      Geriavit
      1
      Zastanawiam się czy nie dałoby rady tego ogarnąć jakoś programowo. Ponoć chodzi o zarządzanie efektywnością energetyczną. Producenci nie znali wydajności procków przed ich premierą więc zaimplementowali swoje lub wiem windowsowe zarządzanie mocą procesora zamiast iść w rozwiązanie AMD. Zatem wydaje mi się, że dałoby radę to ogarnąć za pomocą biosu lub softu z niskopoziomowym dostępem. Co zaś się tyczy dostępności tego rozwiązania w laptopach to Dell może mieć na to rozwiązanie wyłączność na jakiś czas. Jednak nie są to chyba do końca sprawdzone informacje.
      • avatar
       Dyskietka
       1
       "nie wspominając już, że wspomniany Dell jest dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych"
       proponuje sprawdzić zanim.....
       ....com dostępny
       ....de dostępny
       ....co.uk dostępny
       ....fr dostępny
       ....au dostępny
       ......

       nie chce mi się sprawdzać całego świata.....
       • avatar
        Obiektor
        0
        cos jak dawniej w desktopach amd spider
        • avatar
         Użytkownik101
         -1
         Wyjdą nowe grafy od amd to bedzue tego więcej, a na razie rzeczywiście falstart...