Wydarzenia

Zawyżona wydajność w testach Samsung Galaxy S4

przeczytasz w 1 min.

Testy wydajności Samsung Galaxy S4

Wybierając smartfona do pracy w firmie zwracamy uwagę m.in. na jego wydajność. Od niej w końcu zależy, czy będziemy w stanie pracować na nim szybko i wygodnie. Okazuje się jednak, że powinniśmy ostrożnie podchodzić do wyników testów podawanych przez producentów urządzeń.

Największy wytwórca smartfonów, koreański Samsung, jest podejrzewany o zawyżanie testów wydajności. Koncern mmiał bowiem wykorzystać specjalny kod, który zwiększał taktowanie zegara procesora, przez co w testach Galaxy S4 wypadał lepiej niż w rzeczywistości. Po tym, jak jeden z użytkowników poinformował na forum internetowym o swoich podejrzeniach, specjaliści z popularnego serwisu IT przyjrzeli się dokładnie wspomnianemu urządzeniu Samsunga i odkryli, że podczas niektórych testów procesor smartfona pracuje z wyższą częstotliwością niż na codzień.

Samsung twierdzi, że układ Exynos 5 Octa może pracować z zegarem o częstotliwości do 533 MHz. Okazało się jednak, że z taką częstotliwością działa on jedynie w niektórych benchmarkach. Podczas codziennej pracy czy rozrywki zegar procesora został ograniczony do 480 MHz.
Prawdą jest jednak, że Samsung nigdy nie twierdził, że użytkownik ma możliwość wykorzystania maksymalnej mocy zegara. Może natomiast zastanawiać fakt, że częstotliwość 533 MHz można uzyskać jedynie uruchamiając testy takie jak GLBenchmark 2.5.1, AnTuTu czy Quadrant. Może to wskazywać, że koreańska firma skupiła się nie na dostarczeniu klientowi jak najbardziej wydajnego urządzenia, a na osiągnięciu dobrych wyników w testach. To z kolei rodzi obawy, że wielu kupców zostało wprowadzoncyh w błąd, gdyż zapoznając się z testami różnych urządzeń mogli wybrać urządzenie Samsunga w miejsce bardziej wydajnego w codziennej pracy urządzenia konkurencji.

źródło: International Business Times

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!