Ciekawostki

Zbrodnie odtworzone w 3D

przeczytasz w 1 min.

Technologie stosowane w grach i branży filmowej będą wykorzystywane do poważniejszych celów.

Uruchomiona w tym miesiącu jednostka pozwoli policji i sędziom na wizualizację zbrodni bez konieczności udawania się w określone miejsce. Szkocka Police Services Authority (SPSA) będzie wyjaśniać przy pomocy animacji i rekonstrukcji 3D, jak przebiegały przestępstwa.

Zbrodnie zostaną zrekonstruowane przy pomocy animacji i technologii 3D (Fot. BBC.co.uk)

Technologia tej klasy była już używana w przypadku głośnych spraw, takich jak morderstwo Angieliki Kluk i Krissa Donalda. Od przyszłego tygodnia będzie jednak uważana za rozwiązanie ogólnokrajowe.

Technologia została opracowana przez należącą do SPSA "kryminalną jednostkę multimedialną" z Glasgow. To właśnie pracujący w niej eksperci potrafią sprawić, że bardzo złożone sytuacje stają się bardziej zrozumiałe, gdy wirtualne modele mogą odtwarzać odpowiednie role i pokazywać, jaką szkodę spowodowała dana kula czy nóż.

Tom Nelson, dyrektor kryminalistycznych usług SPSA, powiedział że najnowsze rozwiązanie zrewolucjonizuje sposób, w jaki przeprowadzane jest postępowanie karne.

- Mówią, że obraz wart jest tysiąca słów i dzięki tej technologii rzeczywiście taki jest - powiedział Nelson. - Możemy przenieść detektywów, prawników i sędziów z powrotem na miejsce zbrodni, zabierając ich na interaktywną wycieczkę ze śledztwa i nie będą musieli nawet opuszczać swoich foteli - dodał.

Nelson zauważył też, że technologia pozwoli na najlepsze przedstawienie dowodów, a także zmniejszy zapotrzebowanie na długie opisywanie zdarzenia i zeznania w sądzie. 

Radca Generalny Frank Mulholland stwierdził, że komputerowo generowane obrazy lepiej wytłumaczą poszczególne zdarzenia sędziom. Dodał też, że technologia jest także dobrą alternatywą dla fotografii, które często są zbyt bolesne i przerażające, aby pokazywać je ławie przysięgłych.

Z kolei Andy Mason, technik pracujący w SPSA, informuje że dzięki technologii sędziowie nie będą musieli tak często snuć domysłów. - Nie muszą sobie tego wyobrażać, nie muszą też niczego zgadywać i składać do kupy. Nasza technologia jest dobra dla sprawiedliwości - powiedział.

Źródło: BBC.co.uk

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Grzegorz Kubera
  0
  IMO inicjatywa godna pochwały.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Fajnie, ciekawe czy na YouTube będzie można pooglądać wizualizacje głośniejszych spraw ?
   • avatar
    szawel
    0
    Agenci NCIS już na to dawno wpadli :D Im nic nie umknie i znajdą złoczyńce choćby po drobinkach wydychanego powietrza w pomieszczeniu w którym sprawca był tydzień wcześniej. ;)
    • avatar
     jac3Q
     0
     Bardzo fajna sprawa, ale nie zapomnijcie ze jestesmy w Polsce..