Nauka

Zderzenie z Andromedą. Naukowcy: prawdopodobieństwo to 50 proc.

przeczytasz w 2 min.

Andromeda to jedna z najbliższych sąsiadek Drogi Mlecznej, jeśli chodzi o galaktyki. Okazuje się, że może dojść do zderzenia tych dwóch gigantycznych obiektów, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Ludzkość względnie niedawno potwierdziła istnienie innych galaktyk. Jak podaje redakcja serwisu iflscience.com, miało to miejsce ok. 100 lat temu. Od tamtej pory zdołaliśmy odkryć wiele kolejnych spośród szacowanych 2 bilionów galaktyk. Jedna z naszych najbliższych sąsiadek, Andromeda, może zderzyć się z Drogą Mleczną.

- Przemieszczając się z prędkością 250 tys. mil na godzinę, sąsiednia gigantyczna spirala ma dokonać czołowego zderzenia z naszą galaktyką za ok. 4 miliardy lat – wyjaśnia NASA.

- Następne zderzenia trwające ponad 2 miliardy lat doprowadzą do powstania połączonej galaktyki eliptycznej, pełnej gwiazd rozrzuconych na nowych orbitach. Wygląda na to, że Ziemia, Słońce i planety w naszym Układzie Słonecznym przetrwają zderzenie, ale przyjmą nowe współrzędne w kosmosie.

Kolizja galaktyk

W nowych badaniach naukowcy chcieli zidentyfikować obszary niepewności w ewolucji Grupy Lokalnej Galaktyk, a także przewidzieć, jak będzie się ona rozwijać w ciągu następnych 10 mld lat.

"Przewidywanie przyszłych fuzji wymaga wiedzy na temat współczesnych współrzędnych, prędkościach i masach układów, biorących udział w interakcji" – tłumaczą badacze w artykule.

"Oprócz siły grawitacyjnej między galaktykami, tarcie dynamiczne jest dominujące w procesie poprzedzającym fuzję galaktyk. Opisuje ono przeniesienie kinetycznej energii orbitalnej na wewnętrzną energię zaangażowanych obiektów, co w konsekwencji prowadzi do rozpadu orbit galaktycznych.

Choć wszystkie te siły mają odegrać rolę w końcowych etapach fuzji, to grawitacja jest najważniejsza w określeniu prawdopodobieństwa zderzenia się galaktyk. Poszukiwano obszarów niepewności, co pozwoliło na odkrycie, że niepewność wokół Andromedy (M31) i Messier 33 znacząco zmienia szansę na fuzję Andromedy z Drogą Mleczną.

"Podczas gdy uwzględnienie M33 zwiększa prawdopodobieństwo połączenia, orbita Wielkiego Obłoku Magellana biegnie prostopadle do orbity Drogi Mlecznej i Andromedy i sprawia, ze ich połączenie jest mniej prawdopodobne" – wyjaśniają naukowcy.

Dodali, że odkryli, że niepewność obecnych pozycji, ruchów i mas wszystkich galaktyk, przez co wyniki obliczeń są drastycznie różne. Prawdopodobieństwo połączenia się galaktyk w ciągu następnych 10 mld lat oszacowano na ok. 50 proc. Aby ustalić, czy faktycznie do tego dojdzie, potrzeba więcej obserwacji.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    antytalent
    6
    Wydarzenie za 4 mld lat, tak naprawdę, to jest bardzo ważny problem na dzień dzisiejszy.
    • avatar
      youkai20
      3
      "Dodali, że odkryli, że niepewność obecnych pozycji, ruchów i mas wszystkich galaktyk, przez co wyniki obliczeń są drastycznie różne. Prawdopodobieństwo połączenia się galaktyk w ciągu następnych 10 mld lat oszacowano na ok. 10 mld lat". Ten fragment to bełkot.
      • avatar
        xxx.514
        3
        Cholera, akurat mam wizytę u reumatologa wtedy :/
        • avatar
          madame
          -3
          Wszechświat już nie będzie wtedy istniał bo będzie już po dawno sądzie ostatecznym i Bóg
          Co stworzył zniszczy i pozostaną tylko niebiosa.
          • avatar
            Bonifacy
            -4
            Jeśli przyjąć, że Wszechświat się rozszerza, to One nie mają prawa się zderzyć.
            • avatar
              muchoborek
              0
              "Ziemia, Słońce i planety w naszym Układzie Słonecznym przetrwają zderzenie" - za ponad 4 mld lat wewnętrzne planety, w tym Ziemia, zostaną pochłonięte przez Słońce ewoluujące do stadium czerwonego olbrzyma. Więc co najmniej trzech planet zabraknie.

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login