Dyski

Zewnętrzny dysk reagujący na dotyk

przeczytasz w 1 min.

Bardzo popularny zewnętrzny twardy dysk WD My Passport cechuje przyzwoita wydajność, cicha praca, długa gwarancja oraz relatywnie niska cena za gigabajt. Urządzenie to ma jednak dodatkową zaletę. Po podłączeniu do komputera jego specjalne diody sygnalizują o dostępnej pojemności.

Lenovo poszło o krok dalej. Aby dowiedzieć się ile wolnego miejsca zostało na zewnętrznym dysku tego producenta, nie trzeba go nawet podłączać do komputera. Novum Lenovo zostało bowiem wyposażone w reagujący na dotyk przycisk, którego wygląd i działanie jest ponoć podobne do instalowanych w laptopach czytnikach linii papilarnych. Zewnętrzne dyski firmy słynącej z komputerów ThinkPad mają też wyświetlacz – to właśnie na nim prezentowane są wspomniane dane. Wyświetlacz pokazuje dane podobnie jak typowy naręczny zegarek cyfrowy. Nie są więc przedstawiane za pomocą jakiejś wyszukanej czcionki, ale bez wątpienia za to są czytelne.


Nietypowy i na razie koncepcyjny zewnętrzny dysk Lenovo (Fot. DesignLaunches.com)

Niestety nie wiadomo jeszcze jak działa mechanizm informujący o pojemności dysku. Można jednak podejrzewać, że najprawdopodobniej sprzęt ma w sobie baterię, dzięki której jest w stanie poinformować o wolnym miejscu na dane bez podłączania do peceta. Zagraniczne źródło sugeruje ponadto, że wbudowany w dysku Lenovo akumulator ładuje się, gdy za pomocą przewodu USB podepniemy go do komputera.

Dla niektórych użytkowników funkcja tego typu niepotrzebnie winduje cenę urządzenia i jest uznawana za zbyteczną. Niemniej jednak nie wszyscy są tego zdania. Niektóre osoby będą zadowolone z takiej funkcjonalności, zwłaszcza jeśli często przenoszą dużo danych.

Niestety cena zewnętrznego dysku Lenovo nie jest znana. Możliwe nawet, że sprzęt nie trafi ostatecznie do sprzedaży – dużo zależy od początkowych opinii zarówno użytkowników, jak i dziennikarzy. Jeśli firma zaobserwuje, że zainteresowanie takimi urządzeniami jest duże, najprawdopodobniej weźmie to pod uwagę i będzie to ważny argument, dzięki któremu być może dyski te znajdą się na sklepowych półkach.

Źródło:News.CNET.com

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!