Internet

Rząd zmienia prawo na korzyść internautów - będzie 14 dni na odstąpienie od zawartej umowy

przeczytasz w 2 min.

Rząd przyjął projekt ustawy, która nakazuje zwiększenie okresu na odstąpienie od umowy zawieranej na odległość.

kupując na odległość w tym w internecie 14 dni na odstąpienie od umowy

Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie prasowym poinformowało, że rząd przyjął niedawno projekt ustawy o prawach konsumentów i zmianie kodeksu cywilnego. Według założeń, których wprowadzenie nakazuje niedawna dyrektywa Unii Europejskiej – konsument zawierając umowę na odległość w tym również przez internet, będzie miał 14 dni na odstąpienie od umowy.

Celem przygotowywanej ustawy jest przede wszystkim przygotowanie jasnych i przejrzystych przepisów dotyczących zawierania umów przez konsumentów, zapewniających im samym odpowiednią ochronę. Dodatkowo podjęto próbę zmiany istniejącego systemu odpowiedzialności za jakość sprzedanej rzeczy.

Nad projektem ustawy spełniającym wytyczne Unii Europejskiej pracowało w ostatnim czasie Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt zakłada uchylenie obecnie obowiązującej ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, a także wprowadzenie ujednoliconych i doprecyzowanych przepisów do kodeksu cywilnego.

Takie działania mają doprowadzić do ograniczenia wielu problemów, z którymi od dłuższego czasu zmagać się muszą konsumenci i sprzedawcy. W teorii zmianom ulegną zapisy o obowiązkach informacyjnych, niezbędnym wymaganiom formalnym w umowach i prawie odstąpienia od umowy.

Według CIR zmiany zapewnią konsumentom szerszy dostęp do sprecyzowanych informacji dotyczących zawierania umowy, co ułatwi świadome korzystanie z pełni przysługujących praw. Dodatkowo uproszczone zostaną przepisy dotyczące odpowiedzialności za jakość rzeczy sprzedanej w przypadku, której obowiązywać będą dwa modele reklamacji: na podstawie przepisów rękojmi i gwarancji.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie m.in. zapisów o wymogu potwierdzenia treści zawieranej umowy przez przedsiębiorców w przypadku zawierania umowy drogą telefoniczną oraz konieczności przekazania zgody konsumenta na piśmie. Zdaniem CIR zapobiegnie to licznym nadużyciom i sytuacjom, kiedy konsument nawet nie zdaje sobie sprawy, że zawarł umowę przez telefon.

paragraf wygląd prawo rząd unia europejska prawo cywilne odstepstwo od umowy

Konsument będzie miał również większą swobodę w reklamowaniu zakupionego towaru, do lamusa ma odejść hierarchiczna ścieżka roszczeniowa, w której konsument może żądać naprawienia wady rzeczy, a kiedy to jest niemożliwe jej wymianę lub w przypadku niemożliwości i tego świadczenia - odstąpienia od umowy. Projekt zakłada, że konsument po spełnieniu określonych w ustawie warunków będzie mógł od razu od umowy odstąpić i odzyskać zapłaconą sumę.

Niewątpliwie ważną kwestią jest również wydłużenie okresu, w którym konsument będzie mógł bez podania przyczyny odstąpić od umowy, która została zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość – w tym również przez internet np. na popularnych aukcjach internetowych. Czas na odstąpienie od umowy ma wynosić 14 dni.

Źródło: CIR, PAP, PolskieRadio, noticiasrsc (foto), gymnasium-hochdahl (foto)

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  robbin1
  8
  Czyżby słupki poparcia aż tak bardo spadały że trzeba "coś" dobrego zrobić dla społeczeństwa? Obecne prawoi przewiduje 10 dni na odstąpienie od umowy a wiec szału nie będzie o te dodatkowe 4 dni. Cieszy natomiast że "Konsument będzie miał również większą swobodę w reklamowaniu zakupionego towaru, do lamusa ma odejść hierarchiczna ścieżka roszczeniowa, w której konsument może żądać naprawienia wady rzeczy, a kiedy to jest niemożliwe jej wymianę lub w przypadku niemożliwości i tego świadczenia - odstąpienia od umowy. Projekt zakłada, że konsument po spełnieniu określonych w ustawie warunków będzie mógł od razu od umowy odstąpić i odzyskać zapłaconą sumę."
  • avatar
   ostryb
   6
   Śmiać mi się chce jak czytam takie tytuły.
   Tytuł powinien brzmieć.

   Unia wymusza na Rządzie zmieny prawa na korzyść internautów - będzie 14 dni na odstąpienie od zawartej umowy.

   Życzę żeby w polsce doczekać takich rozwiązań w tym temacie jak w na przykład w UK.
   Kolega kupił drogą lodówkę do ciężarówki za prawie 200£.
   Lodówka się zepsuła. Niestety kolega wyrzucił pudełko i zgubił paragon.
   Zrobił wydruk z konta na którym było że w tym sklepie tegoż dnia za taką kwotę coś kupił.
   Sprzedawca przyniósł nowy zabrał stary i po temacie.
   Gdy opowiadam w PL tę historyjkę to nikt mi nie wieży.
   A byłem osobiście świadkiem tej wymiany.
   Pozdrawiam.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Ehh, teraz to działa tak, że jest 10 dni od podpisania umowy, ale nie 10 dni od rozpoczęcia świadczenia. Więc to 10 dni niewiele daje. Powinno być zapisane, że od rozpoczęcia świadczenia, tak abym mógł sprawdzić na ile parametry zawarte w umowie są prawdziwe.
    W szczególności istotne dla ludzi biorących z racji swojej lokalizacji Neostradę do 10mb/s. Po uruchomieniu usługi mogli by się zastanowić czy to co otrzymali spełnia ich oczekiwania. Mogli liczyć np. na 6mb/s, a wyszło 2mb/s. Jest czas wtedy na przemyślenie sytuacji.
    • avatar
     Fiona
     2
     A dlaczego Polska jest w 3 świecie jeśli chodzi o testowanie towarów ?
     W Niemczech robimy test proszków do prania i mamy nazwę producenta, nazwę proszku i jego wynik.

     W Polsce nawet jak proszek nie spełnia żadnych norm, nie można podać publicznie nic co pozwoliłoby zidentyfikować producenta bubla.

     Państwo Polskie, w tym rząd Polski chroni z urzędu oszustów...

     A Polacy tracą rocznie na tym miliardy............
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      To jest dobra strona unii, że wymusza na naszych darmozjadach przekrętach trochę normalności.

      Ale z drugiej strony w Polsce przedsiębiorca jest gnojony gorzej niż za komuny, nie ma wolności gospodarczej ani wolności osobistej jest za to komunizm.

      Może niech lepiej dadzą 6 miesięcy na zwrot towaru a w przypadku zużycia wymianę na nowe za darmo wtedy taka ustawa razem z ZUSem wykończy tych zachłannych prywaciarzy wtedy każdy będzie pracował jako urzędnik albo będzie klientem MOPSu a podatki będą płaciły krasnoludki.

      Trzeba zrozumieć, że w kapitaliźmie to przedsiębiorca utrzymuje państwo a państwo jest po to aby mu służyć taki system
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Dobrze że przyblokują "zawieranie umowy przez telefon". Pierdzieleni telefoniczni wciskacze kitu tylko czyhają żebyś powiedział słowo które mogą uznać za zawarcie umowy...
       • avatar
        Lightning
        0
        Koledzy wyżej już wszystko znakomicie skomentowali, tak wiec ja zadam tylko jedno pytanie - dlaczego ten news ma aż 3 tytuły? ;)
        (jeden na stronie głównej, drugi bezpośrednio w newsie, a trzeci w linku)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Polski (nie)rząd nigdy nic dobrego dla obywateli nie zrobił, więc tytuł wprowadza w błąd. A nie, przepraszam, swoim robi dobrze od lat.
         • avatar
          ICE1979
          0
          To akurat pachnie socjalizmem, a nalezy pilnowac praw nabytych,( np. kupionych gier na steam, zeby byly wlasnoscia a nie wypozyczeniem !!! ).
          Co do gwarancji i zwrotow w usa w wiekszosci sklepow poprostu idzie sie i oddaje towar jezeli cos z nim nie tak, albo przestal nam sie podobac i w sklepie nie trzeba sie tlumaczyc. Sklepy w usa nauczyly sie ze jezeli nie przyjma towaru z powrotem to traca klienta na stale (co oczywiscie jest duzo mniej oplacalne) bo konkurencja przyjmuje zwroty.
          Co drugi skladak w "Hameryce" ma czesci EVGA jak myslicie dla czego?