Płyty główne

Zotac A75ITX-A-E: mocna płyta miniITX dla AMD Llano

przeczytasz w 1 min.

Zotac wprowadził do swojej oferty płytę główną A75-ITX WiFi, która została wyposażona w podstawkę FM1 i ma format miniITX.

Układy APU z serii A od AMD są idealną propozycją propozycją dla mniej wymagających klientów. Procesor i układ graficzny oferują średnią wydajność, a pobór energii przez komputer z układem AMD jest bardzo mały. Trzeba więc przyznać, że cechy te zachęcają do zbudowania niewielkiego komputera HTPC, który wykorzystywałby innowacyjne procesory AMD. Właśnie z myślą o takich rozwiązaniach Zotac przygotował miniaturową płytę główną z podstawką FM1.

Zotac A75-ITX WiFi wykorzystuje brązowy laminat formatu miniITX. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to pierwsza tego typu konstrukcja, gdyż podobne płyty już od jakiegoś czasu ma ASRockASUS. Tuż obok podstawki FM1 umieszczono chłodzoną sekcję zasilania, która ma taką samą liczbę faz co typowe konstrukcje w formacie ATX. Dla pamięci oddano do dyspozycji dwa banki pamięci DDR3, mogące obsłużyć moduły o taktowaniu 1866 MHz i pojemności 8 GB.

płyta główna Zotac A75ITX-A-E - widok z góry

Karty rozszerzeń można montować w jednym porcie PCI-Express x16, natomiast dyski i napędy można podłączać do czterech gniazd SATA 6 Gb/s (obsługujących tworzenie macierzy RAID 0, 1 i 0+1). Po prawej stronie portu PCI-Express x16 znalazło się pinowe wyprowadzenie dwóch portów USB 3.0 oraz port miniPCI-Express z modułem Bluetooth 3.0 i bezprzewodową kartą sieciową zgodną ze standardem 802.11n.

płyta główna Zotac A75ITX-A-E - widok z dołu

Na tylnym panelu ulokowano:

  • jeden port PS/2
  • sześć portów USB 3.0
  • dwa złącza dla antenek od bezprzewodowej karty sieciowej
  • przycisk do restartowania ustawień BIOSu
  • wyjścia zintegrowanego układu graficznego – DVI i HDMI
  • dwie gigabitowe karty sieciowe
  • 8-kanałowy kodek dźwiękowy wraz z optycznym S/PDIF

płyta główna Zotac A75ITX-A-E - tylny panel

Na razie nie wiadomo kiedy płyta główna Zotac A75-ITX WiFi zagości na sklepowych półkach.
 

Więcej o płytach głównych formatu miniITX:

Źródło: inf. prasowa, Zotac

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ta płyta to rzeczywiście mały "FULL wypas". Mogli cenę podać i jaki zasilacz będzie potrzebny.
    • avatar
      StartX_pl
      0
      Ogólnie jestem sympatykiem wypasionych mini komputerów typu itx czyli nie atomów, ale kilka razy podchodziłem do składania takiego sprzętu i za każdym razem napotykałem ten sam problem.

      W założeniach komputer ma być przede wszystkim mały, a po drugie cichy jeśli ma stać na biurku. To drugie to już większy problem, jeśli mają być zachowane gabaryty i suma sumarum, żeby itx był wydajny i cichy, wymiarami zbliża się do micro...
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        "podobne płyty już od jakiegoś czasu ma ASRock i ASUS." - to teraz przy każdym newskie o sprzęcie innych firm będzie dopisek, że srasus robi "podobne"????
        redakcja ma małe szanse by dostać sprzęt Zotac`a do testów od producenta jeśli tak deprecjonuje ich nowe produkty

        inna sprawa, że te wspomniane płyty wyglądają przy Zotac jak łyski
        srasus - dźwięk jedynie 5.1, Bluetooth 2.1, na tyle jedynie 2xUSB 3.0
        asroc - brak DVI, brak Wi-Fi, brak BT, 4-pin umieszczony w kretyńskim miejscu, tylko 4xUSB 3.0

        Zotac też ma HDMI 1.4a - skoro na tamtych dopisaliście, tutaj też wypada oraz o obsłudze Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio bitstream, obsługuje też D-Sub poprzez dołączoną przejściówkę do zestawu
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Nawet wystarczyło Zotac'owi budżetu na kondensatory tantalowe, bardzo rzadki przykład w dzisiejszych czasach, a szkoda :-)
          • avatar
            marioking
            0
            Szkoda tylko ze zabraklo DisplayPorta, dla mnie to sie mija z celem przy tym segmencie cenowym i bez tego nawet 250zl bym nie wydal na plyte a co tu mowic pewnie pod 500.

            Plus trinity ma wyjsc w przeciagu pol roku, a poki co nie ma jasno powiedziane ze bedzie w pelni kompatybilne z fm1, wiec szczerze jakiekolwiek inwestowanie w fm1 jest dla mnie watpliwe.