Technologie i Firma

ZUS sprawdza petentów na Facebooku

przeczytasz w 2 min.

Pracownicy ZUS-u przeglądają nasze profile na Facebooku, by sprawdzić, czy nie dopuszczamy się wyłudzeń.

Zostawiamy o sobie w sieci mnóstwo informacji. Sporą część z nich udostępniamy ponadto publicznie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chwalimy się tym wszystkim nie tylko ze znajomymi. W sieci aż roi się od historii, w których facebookowy profil kandydata lub kandydatki został prześledzony przez pracodawcę przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu. Naszemu życiu w sieci przyglądają się też firmy ubezpieczeniowe, które określają na tej podstawie, czy dobrze się prowadzimy. Do grona „inwigilatorów” dołączył również niedawno ZUS.

I wcale się z tym nie kryje. W dokumencie, będącym uzasadnieniem decyzji o odmowie wypłaty macierzyńskiego pewnej kobiecie, pisze wprost, że z informacji zamieszczonych na portalu społecznościowym Facebook wynika, że mogło dojść do próby wymuszenia świadczenia. Dlaczego? Ponieważ kobieta i mężczyzna (pracodawca) znali się wcześniej (o czym świadczy choćby oznaczenie go na jej zdjęciu oraz komentarze), a ona została zatrudniona jako sekretarka w jego firmie dopiero gdy zaszła w ciążę.

Aby dojść do takich wniosków urzędnik ZUS-u przeszukał profile kobiety i mężczyzny, cofając się o kilka lat – pierwsze „poszlaki” są datowane na rok 2012. Ustalając, że znali się wcześniej, urzędnik doszedł do wniosku, że – tu cytat – „spisanie umowy o pracę (…) miało wyłącznie na celu dokonanie zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych”. A ZUS na takie sytuacje już uwrażliwiony – wyłudzanie macierzyńskiego i innych zasiłków jest bowiem w naszym kraju plagą.

Pozostaje jednak pytanie czy taka kontrola urzędnika jest czymś akceptowalnym, czymś zalecanym czy wręcz przeciwnie – nadmierną inwigilacją. Z jednej strony można by stwierdzić, że zachowanie pracownika ZUS-u było w porządku – być może nie dopuścił do wyłudzenia (nie osądzamy), a wszystko załatwił po cichu (bez wypytywania sąsiadów itp.). Reprezentująca pokrzywdzoną Katarzyna Przyborowska twierdzi też, że „skoro ktoś udostępnia informacje o sobie publicznie, to nie powinien się dziwić, że ZUS je sprawdza”. Zauważa jednak, że od znajomości do zawarcia fikcyjnej umowy jest daleka droga, …ale wróćmy do tematu.

Czy ZUS przyznaje się do sprawdzania petentów na Facebooku? Tak i wykorzystuje to narzędzie coraz częściej. Potwierdził to Radosław Milczarski z biura prasowego, który nie wyjawił jednak szczegółów dotyczących tego, jak to przebiega. Ujawnił za to, że przeglądanie kont w serwisach społecznościowych to sposób nie tylko na wykrycie fikcyjnych umów, ale też na przykład oszukanych L4. ZUS może między innymi zobaczyć jakie zdjęcia wrzucaliśmy podczas zwolnienia i to do pięciu lat wstecz.

Czy nie jest to jednak nadmierna inwigilacja? Można pokusić się o takie stwierdzenie. Tylko czy publikując te wszystkie informacje w sieci sami nie dajemy na nią przyzwolenia?

Źródło: Money, Rzeczpospolita

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  22
  Nie czaje tu bólu dupy... Ustawiasz profil na prywatny i nikt Ci nic nie sprawdzi. A jak wrzucasz rzeczy publicznie to niezależnie kto i do czego z tego korzysta póki nie jest to niezgodne z prawem nie widzę problemu. Czy wzięte z facebooka informacje i wyciągnięte wnioski są poprawne nie mi oceniać. Ale jeżeli kobieta czuje się poszkodowana to niech idzie do sądu i się tłumaczy. Co to za inwigilacja jak informacje są publicznie dostępne? To tak jakby, ktoś mi zarzucał, że za dużo wiem na jakiś temat, bo byłem w bibliotece.

  A propo pracowników i pracodawców. Polecam samemu zrobić research na temat pracodawcy i jego pracowników. Czasem fajne fotki z wypadów integracyjnych można znaleźć.
  • avatar
   PITUCH1
   2
   Co ma piernik do wiatraka ? Jak sobie zatrudnię fajną sekretarkę do roboty i nie tylko (stara znajoma) , a ona mi zaciąży , to co po znajomości ?
   Kurtyzanie też odmówią macieżyskiego ze względu na zawód (własna działalność gospodarcza) ?
   • avatar
    PITUCH1
    2
    Nienawidzę tego kraju , jak tu przyjeżdżam, to wytrzymuję góra pół roku ! Wał na wale, i aby wy..... tego Polaka w każdy otworek ! Jak już nie ma nic ,to i tak mu sprawdzą dziurawy portfel czy coś się nie przykleiło, wpadną do chaty i skarpetki przetrzepią czy nic nie pochował ! Ale tak to jest jak się nie głosuje (młodzi) , a dinozaury głosują na dinozaury ! I od 27 lat te same gęby w TV !
    • avatar
     suntzu
     0
     "Ponieważ kobieta i mężczyzna (pracodawca) znali się wcześniej (o czym świadczy choćby oznaczenie go na jej zdjęciu oraz komentarze), a ona została zatrudniona jako sekretarka w jego firmie dopiero gdy zaszła w ciążę."

     Możecie mi powiedzieć jaki paragraf prawny się tu łamie?
     Przecież można zatrudnić ciężarną do pracy nie ma przepisu, który by tego zabraniał. Jak ktoś zatrudniony jest to ma prawo do macierzyńskiego.
     Fakt znajomości, wzajemnych relacji nie ma tu nic do rzeczy zgodnie z moim stanem wiedzy.

     Nie bardzo rozumiem tutaj podstaw prawnych ZUS.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Cale dekady czasow komuny wymusily na spoleczenistwie nawyk kombinowania gdzie tylko można, ba w niektórych środowiskach jest to nawet powszechnie akceptowalne a szybko się to nie zmieni.

      Wedlug mnie jeśli zawarte informacje czy to na FB czy innym profilu dowodza ze osoba lamie prawo to nie widze powodu dlaczego ZUS mialby nie badac takich spraw np. osoba bierze L4 bo jest „chory” a na profilu wrzuca zdjęcia gdzie pędzi na nartach; innym przypadkiem może być pobieranie renty na rzekome schorzenie kregoslupa gdy na profilu pruje ostro w tenisa czy cos podobnego.

      Inna sprawa jest gdy inspektor ZUS jeden czy drugi tez jest kombinatorem i na podstawie nieistniejącego zapisu prawa odmawia świadczenia.
      Kombinatorzy istnieja po obu stronach barykady.
      • avatar
       Chris.road
       0
       Zgodnie z Konstytucją rodzina znajduje się pod ochroną RP.
       Jest dziecko? Jest. to płać urzędnicza hydro, nie kombinuj.
       Bo łamiesz Konstytucję - najwyższe prawo.

       Fejsbuk powinien wystawić ziuzowi fakturę za wykorzystanie ich zasobów w celach zarobkowych.

       Sami łamią prawo a mówią innym jak mają żyć.
       Urzędnicza mać.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        hmmm... mnie ciekawi w jaki sposób pracofnik ZUS sprawdził te 2 profile... dodał ich sobie do znajomych:?:> no chyba, że wszystkie posty udostępniali publicznie...

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login