Zasilacze

Wnioski ogólne, temperatura i głośność.

 

Pomiar głośności

Pomiary wartości eklektycznych mamy już za sobą. Czas przejść do pomiarów głośności. Na stronie o platformie testowej pisałem, że w testowym pomieszczeniu natężenie hałasu nie przekraczało 22dbA. Żeby dać do zrozumienia jak bardzo ciche było to pomieszczenie, chyba wystarczy gdy napiszę, że głośniejsze westchnięcie było rejestrowane przez sonometr jako skok do 25dbA. Próba jakiegokolwiek poruszenia się, nawet takiego które wydawałoby się, że jest bezgłośne, powodowała skoki do 28dbA. Innymi słowy, podczas pomiarów głośności było naprawdę bardzo cicho.

Dla uproszczenia pomiarów głośności dokonałem zaraz po włączeniu zasilacza, a także po godzinnym wygrzewaniu w obciążeniu 20%, 50% i 80%. Warto zaznaczyć, że w pomieszczeniu testowym panowała temperatura 24 stopni.

  Po włączeniu 20% po 1h 50% po 1h 80% po 1h
Real Power M520 23 dbA 25 dbA 27 dbA 29 dbA
Silent ProM 600W 22 dbA 24 dbA 25 dbA 27 dbA
Silent PROM 700W 22 dbA 24 dbA 25 dbA 27 dbA

Po włączeniu zasilacze z odległości 1m są praktycznie niesłyszalne. W przypadku modelu Real Power M520 sonometr zarejestrował w pomieszczeniu o 1dbA więcej. W przypadku pozostałych dwóch zasilaczy urządzenie nie zanotowało zmiany. Po godzinie przy obciążeniu 20% mocą zasilacze nadal były praktycznie niesłyszalne. Sonometr wskazywał odpowiednio 24dbA dla modeli Silent ProM oraz 25dbA dla M520. Przy 50% obciążeniu model M520 był już słyszalny, natomiast ProM nadal na granicy.  Modele ProM dopiero przy 80% obciążeniu po kolejnej godzinie wygrzewania zaczęły być słabo słyszalne. W tym samym czasie M520 już dość wyraźnie szumiał. Nadal jednak przechodząca obok osoba powodowała większy hałas niż najgłośniejszy zasilacz. Myślę, że w przypadku głośności wszystkie trzy modele zasługują na pochwałę

Pomiar temperatury

Pomiary temperatury zasilaczy wykonaliśmy analogicznie do pomiarów głośności. Zaraz po włączeniu zasilacza, a następnie przy obciążeniu 20%, 50% i 80% po godzinie wygrzewania. Jako że pomiar temperatury wylatującego z zasilacza powietrza jest niemal niemożliwy do zrealizowania w prosty sposób, mierzyliśmy temperaturę tylnej obudowy zasilacza w najcieplejszym miejscu jakie udało nam się znaleźć.

  Po włączeniu 20% po 1h 50% po 1h 80% po 1h
Real Power M520 25 °C 30.2 °C 37.1 °C 46.1 °C
Silent ProM 600W 25 °C 28.1 °C 35.4 °C 43.9 °C
Silent PROM 700W 25 °C 29.4 °C 36.2 °C 44.8 °C

Ponownie, aby pomóc odczytać wyniki: zaraz po włączeniu powietrze wydmuchiwane przez zasilacz było zimne, podobnie jak obudowa. Podobnie było też przy 20% obciążeniu po godzinie pracy. Sytuacja nieco zmieniła się po zwiększeniu obciążenia do 50%. Powietrze wylatujące z zasilaczy było odczuwalnie letnie. W zasadzie nie można było odróżnić, który z zasilaczy był cieplejszy. Wszystkie miały podobną temperaturę. Tylko termometr wykazywał różnicę. Odczuwalnie ciepłe zasilacze zrobiły się dopiero po długotrwałym obciążeniu ich do 80%. Po raz kolejny, nie byliśmy w stanie odróżnić temperatury zasilaczy na dotyk. Jedyne różnice wykazał termometr.

Podsumowanie

Nasz mały test dobiegł końca. Czas zebrać wnioski ogólne. Po pierwsze warto pamiętać, aby moc zasilacza dobierać do mocy zestawu komputerowego. Nie ma sensu kupować zasilacza o mocy dobranej mocno na wyrost. Jak pokazały nasze testy, zasilacz obciążony słabo ma kiepską efektywność, co w konsekwencji przekłada się na marnotrawstwo energii elektrycznej. Nie dla wszystkich to ma znaczenie, ale może jednak warto o tym pomyśleć? Optimum, jak się okazuje, zasilacze uzyskują przy 80% obciążeniu, niemniej wtedy niektóre modele mogą zacząć mocno hałasować. Całe szczęście, że nie dotyczyło to testowanych przez nas urządzeń. Cooler Master stanął na wysokości zadania.

Testy, które zrobiliśmy na przykładzie zasilaczy Cooler Master mówią, że nie powinniśmy się zbytnio przejmować wahaniami napięcia zasilającego. Niezależnie od tego czy napięcie w sieci wynosi 200 V czy 250 V, zasilacz i tak podaje do komputera poprawne napięcia. Co prawda efektywność zasilacza zmienia się wraz ze zmianami napięcia zasilającego, ale zmiany te nie są na tyle duże żeby się nimi przejmować. W żadnym przypadku nie przekroczyły 5% wartości zmierzonej.

W przypadku testowanych dziś zasilaczy bardzo pozytywnie zaskoczyła nas ich kultura pracy. Wszystkie trzy przetestowane modele były bardzo ciche niezależnie od obciążenia jakie do nich podłączyliśmy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wszystkie trzy modele zasilaczy są wyposażone w odpinane przewody zasilające. Kto raz kupi taki zasilacz, nigdy więcej nie kupi wersji klasycznej. Szczególnie jeśli komputery traktuje jako hobby i często "grzebie w skrzynce".

   Moja ocena: Cooler Master Real Power M520
  plusy:
niezła efektywność
cicha praca
odpinane przewody
zgodność z normą 80 Plus
aż 3.5A dla potencjału +5VSB
 
  minusy:
drobne problemy z poziomem napięć 3.3 i 5.0V przy niesymetrycznym obciążeniu
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: do 400 zł

   Moja ocena: Cooler Master Silent ProM 600W
  plusy:
bardzo dobra efektywność
super cicha praca
odpinane przewody w formie taśmy
pojedyncza linia zasilająca 12V o wydajności 40A
zgodność z normą 80 Plus
  minusy:
drobne problemy z poziomem napięcia +5.0V przy niesymetycznym obciążeniu.
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: do 450 zł

   Moja ocena: Cooler Master Silent ProM 700W
  plusy:
bardzo dobra efektywność
super cicha praca
odpinane przewody w formie taśmy
pojedyncza linia zasilająca 12V o wydajnści 50A
zgodność z normą 80 Plus
 
  minusy:
drobne problemy z poziomem napięcia +5.0V przy niesymetycznym obciążeniu.
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: do 480 zł

Komentarze

113
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Bardzo fajny test, widac ogrom pracy wlozony w artykul. Dzieki, oby wiecej takich.
 • avatar
  BULDOGGG
  P.Autorku widze ze robimy wszystko zeby nawalic sobie punkow ;) wyglada jak taki duzy SPAM....
 • avatar
  19arek93
  (sorki za 2 komentarze u góry ;/ )

  Co do samego testu to po prostu 10/5 !! Super przeprowadzony, czytelny i ciekawy.
 • avatar
  BULDOGGG
  robie to co autor ;)
 • avatar
  GreQonE
  Nie ma to jak profesjonalne podejscie do tematu! Super artykul. Piateczka :D
 • avatar
  Tomek Stiller
  Panowie, bardzo proszę o nie wdawanie się w dyskusje z Panem BULDOGGGiem. Jego komentarze zawierające inwektywy usunąłem. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzała, to dostanie bana. Nie ma się czym przejmować.
 • avatar
  Warrk
  5/5 Bardzo dobry artykul, pare literowek ale czyta sie jak dobry kryminal.


  P.S.
  Teraz wiem skad sie wziely na forum uwagi co do sprawnosci zasilaczy ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  świetny test, widać że dużo pracy w niego włozyłeś, oby tak dalej ;]
 • avatar
  Konto usunięte
  Świetny test a można by było zrobić test zasilaczy firmy Tagan BZ PipeRock Series 600W ?

  Wielkie brawa dla piszących test i kawał naprawdę dobrej roboty.

  Pozdro
 • avatar
  Kerim08
  Artykuł świetny. Włożyłeś dużo pracy. Fajnie by było zrobić kolejne testy zasilaczy innych producentów np. Tagan, Corsair, Ocz, Be-quaet. Pozdrawiam.
 • avatar
  danieloslaw1
  Bardzo fajny artykuł! Tylko jeden bardzo duży błąd!!! Czarne skrzynki są czerwone lub pomarańczowe!!!!!!!!!!!
 • avatar
  Konto usunięte
  Artykuł jest po prostu wyje...ty! Jeden z najlepszych na benchmark'u ;]
 • avatar
  danieloslaw1
  Ja mam pytanie. Jak długo to robiliście i w ilu chłopa?
 • avatar
  _nick_
  Artykuł na bardzo wysokim poziomie, konkretny, długi i rzeczowy. 5/5

  Czekam na kolejne testy zasilaczy.
 • avatar
  Konto usunięte
  Brawo! W końcu test sprzętu w którym użyto czegoś więcej niż softu i multimetru :) Oby tak dalej! Pamiętajcie, że benchmarka czytają również osoby interesujące się elektroniką.
 • avatar
  Konto usunięte
  Troche skomplikowanie opisane te urządzenia pomiarowe ale praca bardzo dobra.Oczywiście 5
 • avatar
  Rysioo
  W końcu jakiś ciekawa dla mnie recenzja a nie tylko gry i gry :P :P :P No więc tak, uważam że jest to rewelacyjny review tych trzech zasilaczy bo wszystko co chciał bym o nich wiedzieć to się bardzo szczegółowo dowiedziałem.

  ALE ogólnie temat zasilaczy jest tak rzadko poruszany przez portale iż chciało by się czegoś więcej bo czuje nie dosyt po przeczytaniu tego ...
  Chodzi mi to o to że chciałbym wiedzieć jak te zasilacze wypadają w porównaniu do np. Tagan BZ PipeRock czy Be-quiet Dark Power mogła by być taka jedna strona z porównaniem z innymi modelami...

  W sumie to chyba jedyne co by mnie w pełni zadowoliło to takie duża recenzja topowych hi endowych zasilaczy :P :P :P no cóż nie można mieć wszystkiego
 • avatar
  Rysioo
  O Corsair'e właśnie - widzę że nie tylko ja uważam ze coś takiego by się przydało ;D
  Oj Zaproponuj - no z polskich źródeł to większa taka recenzja o zasilaczach jest z 2007 a tak to jak już jakiś portal się podejmie czegoś takiego to są 3-4 sztuki.
 • avatar
  Konto usunięte
  Bajka... tyle pracy wlozonej w ten artykul... za kazdym razem tyle pomiarow robic...

  Panie Tomku , brawa dla Pana!!:D
 • avatar
  Fiona
  Dobra robota Tomek, zasypią Cię tymi słodkościami, ale są w pełni zasłużone. Ja bym od szefostwa domagała się premii :)
 • avatar
  Cr4sH
  Mam podobny zalisacz, Cooler Master M700W :)
 • avatar
  lopez2
  dobry temat w czasach przereklamowanych Ocz'y . Miło ze ktos zwraca uwage jeszcze na cos innego niz tylko testowanie wypychów marketngowych
 • avatar
  Konto usunięte
  Artykuł bardzo ciekawy, ale z jedną rzeczą się nie mogę do końca zgodzić (we wstępie):

  "W przypadku zasilacza komputerowego najważniejsza jest jego moc, wszystko inne ma znacznie drugorzędne, dlatego od tego parametru zaczniemy."

  Ważnym parametrem jest obciążalność linii +12V, ponieważ jest ona najważniejsza w dzisiejszych komputerach. Tymczasem niektórzy producenci lubią sobie powiększać moc poprzez zwiększanie mocy linii +3.3V i +5V, a linia +12V pozostaje niezbyt mocna.
  Sugeruję dodać tę informację do wstępu (jeśli jest możliwość).
 • avatar
  Konto usunięte
  Świetny artykuł, oby więcej takich :) Jeśli można to składam oficjalną prośbę, o przetestowanie ostatnej serii zasilaczy Pentagram :) Są tanie i ciekawe czy tak ciche, jak to reklamują.
 • avatar
  larry.bigl
  W końcu jakiś test mojej zasiłki..czyli jednak nie wyrzuciłem kasy w błoto;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Moc czynna, Moc pozorna. Czuje się jakbym cofnął się w czasie do technikum :)
  Ogrom cyferek muszę powiedzieć ze trochę mnie poraził i wystawił na próbę moją wytrwałość względem czytania tego artykułu. (nie wytrwałem ;p)
  Podobała mi się prezentacja przyrządów stosowanych do pomiarów.
  Pozdrawiam.
 • avatar
  Konto usunięte
  Cooler Master robi niezłe zasilacze i w przystępnej cenie, ale... pewnie miałem pecha, bo mój Real Power 620 potwornie piszczał, do tego stopnia, że po pierwszym dniu musiałem się nafaszerować środkami przeciwbólowymi. Zmieniłem na Be quiet i jestem zadowolony.
 • avatar
  Konto usunięte
  Bardzo fajny artykuł. Wreszcie się dowiedziałem czegoś więcej na temat głośności nowych zasilaczy. :-)
 • avatar
  Konto usunięte
  srodek na pierwszy rzut tych zasilazy jakiś obskurny (nie czytałem artykułu) ale to ni jak ma sie do parametrów w moim OCZ-cie 500W który w srodku nic prawie nie ma waży 2,2kg jego zaletą jest że ma dobry wywiew powietrza z obudowy
 • avatar
  Konto usunięte
  Test OK, ale dwie uwagi:
  1. w tabelce "200V" pierwszego zasilacza przy obciążeniu 450W jest (chyba) czeski błąd i zamiat 93% mamy sprawność 39% :)
  2. sprawa poważniejsza - nie wiem skąd autor wyciągnął wniosek, że wraz ze wzrostem napięcia zasilającego sprawność maleje - bo na 100% nie z tabelek które zaprezentował. Prawie we wszystkich przypadkach przy 200V sprawność jest własnie najniższa, wystarczy porównać wyniki pomiarów. Nie chce mi się tutaj przepisywać tabelek, ale poczytajcie sobie sami. Przy takich małych różnicach napięcia są to ułamki procentów zwykle, ale są. W zagranicznych portalach robią zwykle testy przy 110V i 230V (wiadomo, USA ma 110V a Europa w większości 230V - dwa najważniejsze rynki) i tam różnica jest wyrażniejsza - zwykle 2-3% na korzyść 230V.
 • avatar
  wolfikx
  Bardzo sympatyczny artykuł. Choć muszę przyznać, że przy tabelkach za bardzo się nie skupiałem, zbyt duży ogrom cyfr nie wpływa pozytywnie na interpretację wyników. Pogrupowanie w szerszych przedziałach spowodowałoby lepszy odbiór.
 • avatar
  bosskg
  Bardzo dobry artykuł. Wbrew pozorom wiele osób bierze pod uwagę zużycie energii, szczególnie jeżeli komputer pracuje 24h/d jak u mnie. Dzięki za ogrom pracy włożonej w przygotowanie testu. Oby tak dalej!
 • avatar
  kkastr
  Tekst jest super - najlepszy test zasilaczy jaki dotychczas czytałem. Ale jednej rzeczy mi brakuje. Mianowicie, aby podać (jeśli to możliwe) przykładowe (najlepiej zmierzone) zapotrzebowanie na moc kilku różnych zestawów komputerowych. Wtedy łatwiej będzie się zorientować który z testowanych zasilaczy dobrać do danego komputera. Z artykułu wiadomo bowiem przy jakiej mocy testowane zasilacze są najefektywniejsze, ale nie jest trywialne określić jaką moc pobiera dany komputer. W efekcie wyniki testów, choć są bardzo ciekawe, to trudno je zastosować w praktyce. Pozdrawiam.
 • avatar
  HemaN
  Podoba mi się sposób przeprowadzenia testu. Szkoda tylko, że sprzęt badawczy nie umożliwiał płynnej regulacji obciążeń, wtedy można by pokusić się o wykreślenie charakterystyk. Tabelki to ciąg liczb w których łatwo się pogubić, a jeśli do tabelki mamy wykres wtedy łatwiej czyta się takie wyniki :) . Sprzęt badawczy pewnie trochę kosztował, jeśli można wiedzieć to ile :) ? Wyniki sprawności są dość wysokie, ale ciekaw jestem jak wyglądałaby sprawności trzech takich samych modeli z innych partii produkcyjnych. Ogólnie artykuł podoba mi się i dołączam się do prośby, aby w ten sposób przeprowadzić wielki test zasilaczy, łącznie z wynalazkami typu Tracer czy Take Me.
 • avatar
  Darodaredevil
  Bardzo dobry teskt :) nawet ja, laik w kwestiach elektrycznych coś tam niecoś zrozumiałęm :P

  Mam pytanie: czy można prosić o podobne testy zasilaczy OCZ StealthXtreme 500W, 600W i 700W?? Chętnie zobaczyłbym też testy Be Quiet Dark Power Pro7 550W, 650W, 750W i 850W :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Świetny test :) bardzo się przydało właśnie zastanawiam się nad kupnem zasilacza tej marki :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Co do testu to nie mozna sie przyczepic, widac 2 tyg pracy :)
  Tylko dlaczego te zasilacze zostaly przetestowane? nie sa jakies szczegolnie dobre, juz napewno nie w stosunku do ceny no ale coz.
  Widze że dysponujesz sprzętem wiec prosilbym o przetestowanie jakiegos OCZ MXS 500/600w w stasunku do OCZ SXS 500/600, chefteki z seri GPS/CFT, Seasonic, Amacrox, Fortron, Tagan 500/600w i na koniec cos od modecoma(feel3, i lepsze serie MC/Volcano) zeby taki Kowalski zobaczyl czym sie roznia markowe zasilacze od scierwa ...

  Pozdro
 • avatar
  grzesiekmos
  Artykuł rewelacja ;) Widać te 2 tyg pracy włożone w niego. Sporo można się dowiedzieć o zasilaczach.

  Jeśli szykuje się dużo większy test zasilaczy, myślę, że warto byłoby w nim umieścić dla przykładu zasilacz, którego nie warto kupować. Warto zobaczyć różnicę pomiędzy solidnymi markowymi zasilaczami, a jakimś tanim noname, tracerem czy feelem.
 • avatar
  Konto usunięte
  swietny artykul, gratulacje i podziekowania dla Autora.

 • avatar
  Konto usunięte
  hmmm ... czy ja coś przeoczyłem ??
  sprawność Real Power M520 w jednym miejscu tak: [...]Niestety we wszystkich trzech przypadkach przy przeważającym obciążeniu 3.3V, 5.0V i 12.0V niezależnie od napięcia zasilającego sprawność leży poniżej deklarowanych 80%. Rozbieżności nie są duże, sięgają kilku procent. W najgorszym przypadku brakuje 8%, w najlepszym niecałych 4%.[...]
  a w podsumowaniu jest tak:
  plusy:
  [...]
  • zgodność z normą 80 Plus
  ====================================
  Zgodność z normą 80plus ...która deklaruje w trzech wartosciach obciążenia sprawność POWYŻEJ 80% ?????
  ... a w testach wychodzi ze brakuje 4 - 8% ... ???? i to jest uznane jako PLUS ?
  .....
  Czy to jest ten model Cooler mastera / czy autor widział certyfikat 80plus dla konkretnie tego modelu ?
  RS-520-ASAA-A1 ATX12V 520 83.27% Standard
  źródło: http://www.80plus.org/manu/psu/psu_detail.aspx?id=23&type=2

  Skoro w testach wychodzi inaczej niż u instytucji wydajacej certyfkat ... to jak wierzyć wszystkim innym pomiarom sprawnosci ?
 • avatar
  Monos23
  calkiem ciekawy artykol,przydalby mi sie ktorys z tych testowanych zasilaczy,bo moj obecny to szajs Tracer 4Life Silent 400W .
 • avatar
  Konto usunięte
  "Niestety standard ATX nie wymaga umieszczania na >tablice< znamionowej informacji o sprawności zasilacza"

  mały chochlik ;)
 • avatar
  Tusiu
  Artykul interesujacy i bardzo fajnie sie go czytalo, przy okazji nastepnego artykulu prosilbym o przetestowanie tego zasilacza:
  Modecom VOLCANO 750W ATX PFC
 • avatar
  Warrk
  To kiedy mozna sie spodziewac testu zasilaczy pasywnych Yesico, Amacrox, Antec... samoroba z forum hehehehe
 • avatar
  Konto usunięte
  Myślę, że test byłby bardziej przydatny gdyby testowane zasilacze były tej samej mocy, lecz różnych producentów i klasy cenowej (wygląda trochę na test "sponsorowany"), choć muszę przyznać, że dla mnie artykuł bardzo ciekawy. Może dla tego, że posiadam M520 w swoim kompie. Ponadto wyjaśnia na czym to wszystko polega i co od czego jest zależne. Chętnie poczytałbym jeszcze, np. jak obliczyć na podstawie poboru mocy podzespołów, jaki będzie potrzebny zasilacz - czy wystarczy po prostu wszystko do siebie dodać? Nie jestem elektronikiem i ten temat jest dla mnie dość zamglony.
 • avatar
  Biafra1987
  To właśnie ten tekst przekonał mnie do zakupu mojego zasilacza. Absolutnie nie żałuję. Świetna robota.
 • avatar
  mw_1975
  Moc pozorna to iloczyn wartości skutecznych napięcia i prądu. Podstawy fizyki.