Jak zaktualizować system Android? Porady dla początkujących
Smartfony

Jak zaktualizować system Android? Porady dla początkujących

przeczytasz w 3 min.

Jeśli używasz właśnie swojego pierwszego smartfona i zastanawiasz się jak zaktualizować system Android, to w tym krótkim poradniku znajdziesz odpowiedź. Pokazujemy jak wykonać aktualizację telefonu Samsung, Huawei, Xiaomi i LG. Są to porady dla początkujących.

Jak zaktualizować telefon z Androidem?

W tym krótkim poradniku dla początkujących dowiesz się jak zaktualizować system Android w telefonach Samsung, Huawei, LG i Xiaomi. Pokazujemy gdzie w systemie szukać odpowiednich opcji. Na początek warto jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość współczesnych telefonów z Androidem automatycznie pobiera aktualizacje. Jedyne co musimy zrobić, to połączyć się z internetem.

Najlepszym pomysłem jest połączenie z domową siecią Wi-Fi. Po pierwsze dlatego, że zazwyczaj jest szybka i mamy do niej zaufanie (możemy ją traktować jako bezpieczną). Po drugie nie zużywamy swojego komórkowego pakietu internetowego. Jest to ważne, bo duże aktualizacje potrafią "ważyć" ponad 1 GB. 

Kolejną kwestią o której należy pamiętać jest to, że często smartfony pobierają aktualizacje automatycznie tylko gdy są połączone z Wi-Fi. Przy połączeniu z internetem mobilnym może być wyświetlane jedynie powiadomienie, a sam proces trzeba będzie uruchomić ręcznie (według poniższych porad).

Początkującym warto zaznaczyć, że częstotliwość aktualizacji może być różna w zależności od producenta telefonu. Czysty system Android jest tworzony przez firmę Google, ale w takiem postaci występuje w niewielkiej liczbie smartfonów. Większość urządzeń ma zmodyfikowany system z nakładką, który jest aktualizowany nie przez Google, lecz przez samego producenta sprzętu. Dlatego jeśli nowy Android wychodzi na rynek, nie musi to oznaczać, że Wasz telefon go od razu dostanie. Ba! Nie musi oznaczać, że kiedykolwiek go dostanie - wszystko zależy od dobrej woli producenta. Mniejsze aktualizacje mogą występować do kilka tygodni lub miesięcy, ale duże (np. aktualizacja z Androida 8.0 na 9.0) zdarzają się rzadko. Czasami w ciągu kilku lat telefon dostaje tylko jedną dużą aktualizację, a czasami dwie.

Dlaczego warto pobierać aktualizacje? Przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Producenci dokładają w nich najnowsze "łatki" i zabezpieczenia chroniące przed wirusami i innym szkodliwym oprogramowaniem. Dodatkowo aktualizacje wprowadzają często nowe funkcje i usprawnienia. Niekiedy mogą przyspieszyć telefon, ale... czasami zdarza się, że go spowalniają. Wina leży zazwyczaj po stronie producenta oprogramowania.

Ważne! Przed aktualizacją, zwłaszcza dużą dobrym zwyczajem jest wykonanie kopii zapasowej najważniejszych plików na telefonie. Co prawda nieczęsto zdarza się, że aktualizacje kasują pliki, ale niekiedy mogą wystąpić jakieś (bliżej nieokreślone) błędy, które zmuszą użytkownika do przywrócenia ustawień fabrycznych w telefonie. Dlatego skopiuj zdjęcia, filmy, muzykę, dokumenty i tym podobne na komputer lub kartę microSD, a ustawienia, zakładki, hasła itp. synchronizuj z kontem Google.

Jak zaktualizować telefon Samsung?

Jeśli Twój smartfon Samsung nie pobiera aktualizacji automatycznie, oto co należy zrobić. Wejdź w Ustawienia, przewiń ekran, aż pojawi się pozycja Aktualizacja oprogramowania i dotknij jej. Pojawi się nowa strona w której wybierz opcję Pobierz aktualizacje ręcznie. Przy okazji upewnij się też, że opcja Pobieraj aktualizacje automatycznie jest aktywna.

Aktualizacja Samsunga

Jeśli telefon znajdzie aktualizację pobierz ją i zainstaluj, pamiętając o wcześniejszym wykonaniu kopii zapasowej najważniejszych danych.

Jak zaktualizować telefon Huawei?

W smartfonie Huawei wchodzimy w Ustawienia, następnie w System i dotykamy opcji Aktualizacja systemu.

Wyświetli się nowy ekran na którym możemy ręczne sprawdzić czy są dostępne aktualizacje. Niekiedy jeśli telefon nie wykryje niczego nowego warto wejść w menu w prawym, górnym rogu wyświetlacza i wybrać opcję Pobierz ostatni pełny pakiet.

Jak zaktualizować telefon Xiaomi?

W smartfonach Xiaomi wchodzimy w Ustawienia - O telefonie - Aktualizacja systemu.

Jeśli nowsze oprogramowanie zostanie znalezione dotykamy po prostu przycisku Aktualizuj na dole ekranu.

Jak zaktualizować telefon LG?

Ręczna aktualizacja Androida w telefonie LG wymaga następujących kroków. Wchodzimy w Ustawienia, potem w zakładce Ogólne znajdujemy pozycję Centrum aktualizacji.

Teraz dotykamy opcji Szukaj aktualizacji, po czym telefon sprawdzi dostępność nowszych wersji systemu Android.

Zobacz również:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Smuga
  0
  Jeśli ktoś nie aktualizuje telefonu w ogóle to jest albo przygłupi, albo nieświadom technicznie (no chyba, że jego telefon nie ma dostępu do żadnych kont/ważnych danych). Warto czasem odłożyć o miesiąc czy półtora aktualizację ze względu na babole, ale nie więcej.
  • avatar
   aendrju
   0
   Autor: redakcja
   • avatar
    greghostor
    0
    ja mam latem dostać aktualizację do ... 8