Płyty główne

Asus Sabertooth 990FX

przeczytasz w 1 min.

 Asus Sabertooth 990FX

Bardzo udana seria płyt Sabertooth w końcu zawitała na platformę AMD. Asus Sabertooth 990FX jest pozbawiony słynnej "zbroi", czyli pokrywy termalnej na PCB. Na podobne rozwiązanie zdecydowano się w płytach Sabertooth z chipsetem Intel X58 oraz Intel P55. Jak na razie "zbroję" otrzymamy jedynie z płytą Sabertooth z chipsetem Intel P67.

 Asus Sabertooth 990FX Asus Sabertooth 990FX

Seria Sabertooth to system odprowadzania ciepła Ultimate COOL! Asus zapewnia, że dzięki tej technologii powierzchnia oddawania ciepła zwiększyła się o 50% (TUF CeraM!X Heatsink Coating Tech), a nad odpowiednimi temperaturami czuwa cały system czujników (TUF Termal Radar). Równocześnie producent chwali się doskonałej jakości materiałami użytymi do jej produkcji oraz zaawansowanym systemem zarządzania energią. Czy rzeczywiście ów system tak znakomicie sprawdza się w praktyce? To już wykażą pomiary poboru energii. Płyta robi wrażenie wizualne - ale nie aż takie jak wyposażony w termalną pokrywę na PCB model oparty na chipsecie Intel P67.

 Asus Sabertooth 990FX - złącza

Na tylnym panelu znajdziemy łączony port PS2 (dla myszki lub klawiatury), dziesięć portów USB 2.0 i tylko dwa porty USB 3.0 (nie zapomniano jednak o wyjściu pinowym USB 3.0 na płytce drukowanej). Znajdziemy również optyczne wyjście S/PDIF, FireWire, dwa porty eSATA (3Gb/s, ale jeden z nich jest w wersji Power), LAN oraz sześć portów mini-jack do obsługi dźwięku. 

 Asus Sabertooth 990FX - wyposażenieAsus Sabertooth 990FX - wyposażenie

Pod względem standardowego wyposażenia Sabertooth ustępuje modelowi Crosshair V Formula, ale jest równocześnie tańszy.  Nie jest to jednak produkt dla "wyczynowców", ale osób, które cenią sobie przede wszystkim bezawaryjną pracę.

  

 Asus Sabertooth 990FX
 plusy:
pełna obsługa procesorów AM3+
wsteczna kompatybilność z procesorami AM3
3-way SLI/CrossFireX
relatywnie niski pobór energii
UEFI
system Ultimate COOL!
 minusy:
relacja ceny do możliwości
tylko 2 porty USB 3.0 na tylnym panelu
Orientacyjna cena w dniu pisania tekstu: ok. 780 zł