AOC X24P1 - jeśli monitor do pracy, to tylko o proporcjach ekranu 16:10
Monitory

AOC X24P1 - jeśli monitor do pracy, to tylko o proporcjach ekranu 16:10

przeczytasz w 3 min.

Testujemy AOC X24P1, czyli przedstawiciela rzadkiego gatunku monitorów o rozdzielczości 1920x1200 pikseli. Niestandardowe proporcje ekranu okazały się świetnie sprawdzać w pracy z aplikacjami biurowymi, oferując dodatkową przestrzeń roboczą. Co jeszcze potrafi ten monitor?

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

proporcje ekranu 16:10; wysoka jasność matrycy; dobra jakość obrazu; duża liczba złączy + hub USB; pełna regulacja pozycji ekranu; niskie zużycie energii

Minusy

równomierność podświetlenia; mniej nadaje się do oglądania filmów i grania

Od dłuższego czasu zdecydowana większość oferty producentów monitorów to urządzenia o proporcjach ekranu 16:9. Jest to tzw. format filmowy, który dobrze sprawdza się właśnie do oglądania filmów, rozrywki, ale do pracy już niekoniecznie. Taki rozmiar matrycy oferuje bowiem ograniczoną ilość przestrzeni roboczej, szczególnie w pionie. Ma to znaczenie szczególnie w pracy na aplikacjach biurowych, ale też przy przeglądaniu internetu. Po prostu na jednym ekranie (bez przewijania) wyświetlany jest mniejszy obszar, mniej treści niż często jest to potrzebne.

Pewnym rozwiązaniem są monitory ultrapanoramiczne, które dają użytkownikowi więcej poziomej przestrzeni. Pomaga to wyświetlić większą liczbę okien jednocześnie, ale nie zwiększa ilości miejsca w pionie.

Monitory o proporcjach ekranu 16:10 świetnie nadają się do pracy, oferując większą ilość przestrzeni roboczej w pionie

Innym rozwiązaniem jest wybór monitora o większej przekątnej i rozdzielczości, ale nie każdy dysponuje odpowiednią ilością przestrzeni na biurku, aby pomieścić taki ekran.

Problem ten występuje już od tak dawna, że w gruncie rzeczy, przestał on być postrzegany jako niedogodność. Jest raczej przyjmowany z oczywistością pomieszaną z rezygnacją. Tymczasem rozwiązanie przez cały czas było na wyciągnięcie ręki. Po prostu nie jest tak popularne, jak na to zasługuje.

Odpowiedzią na te bolączki jest natomiast monitor o proporcjach 16:10. Różnica na papierze wydaje się niewielka. Standardowy monitor FullHD o proporcjach 16:9 ma rozdzielczość 1920x1080. Tymczasem monitor Full HD o proporcjach 16:10 oferuje rozdzielczość 1920x1200. Czy te kilkadziesiąt pikseli jest wartych tego przydługiego wstępu i całego zachodu? Jest, oj jest. Wystarczy przez chwilę popracować z takim ekranem, aby przekonać się o jego zaletach.

Specyfikacja AOC X24P1

ModelAOC X24P1
Przekątna ekranu24''
Rozdzielczość1920 x 1200 px
Proporcje ekranu16:10
Czas reakcji4 ms
Częstotliwość odświeżania60 Hz
Rodzaj matrycyIPS
Powłoka ekranuantyrefleksyjna
PodświetlenieWLED
Jasność i kontrast300 cd/m2, 1000:1 (statyczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
178º/178º
ZłączaDisplayPort 1.2, HDMI 1.4, DVI-D, D-Sub
Audiogniazdo słuchawkowe, głośniki 2x 2W
Dodatkowe złącza4x USB 3.1, 1x USB 3.1 typ B
Dodatkowe funkcjonalnościVESA 100x100, AMD FreeSync
Regulacja pozycji ekranunachylenie przód tył -5/35 stopni, obrót w poziomie 175 stopni, regulacja wysokości 150 mm, pivot
Zasilaczwewnętrzny
Akcesoria w zestawieKable: HDMI, DisplayPort, USB, audio, zasilający, instrukcja obsługi
Wymiary535 x 533 x 203 mm
Waga5,5 kg
Cena w dniu testu859 zł

Ergonomia i złącza

Pod względem estetyki i stylistyki monitor AOC X24P1 wypada naprawdę dobrze. Główną tego zasługą jest bezramkowa konstrukcja, która sprawia, że ekran wydaje się jeszcze większy, niż sugerowałaby to przekątna monitora. Daje to optyczne wrażenie olbrzymiej przestrzeni roboczej, zamkniętej w stosunkowo niewielkiej obudowie.

AOC X24P1 przód

Jakość wykonania stoi na bardzo dobrym poziomie. Tworzywo sztuczne jest wysokiej jakości, nie mam żadnych zastrzeżeń co do spasowania poszczególnych elementów. Podobało mi się również to, że cała powierzchnia jest matowa i czarna. Minimalizm ułatwia pracę, pozwala skupić się na wykonywanym zadaniu, bez rozpraszających elementów.

Pora rzucić okiem na tył obudowy. Ramię monitora instalowane jest bez konieczności przykręcania śrubek. Zamiast nich są wygodne zatrzaski. Jeśli wolimy skorzystać z uchwytu, także jest taka możliwość. Mamy tu bowiem system VESA 100x100.

AOC X24P1 tył

Monitor jest stabilny i osadzony na prostokątnej podstawie. Stabilność jest kluczowa, gdyż mamy tu pełnię możliwości regulacji pozycji ekranu. Ergonomia monitora jest na najwyższym poziomie. Ekran możemy pochylać do przodu i tyłu, obracać go na boki, a także zmieniać jego wysokość. Regulacja przebiega płynnie, a monitor pozostaje stabilnie na miejscu. Dobrze świadczy to o ogólnej jakości wykonania.

AOC X24P1 bok

Jest tutaj nawet funkcja pivot, chociaż przy tych proporcjach ekranu nie wydaje się ona niezbędna. Jej obecność jest jednak miłym dodatkiem, z którego w razie potrzeby można skorzystać.

Oprócz szerokiej ergonomii, mamy do dyspozycji bogaty zestaw złączy. Wejścia wideo umieszczone są w tylnej części obudowy i skierowane w dół. Znajdziemy tutaj po jednym porcie HDMI, DisplayPort, DVI-D oraz D-Sub. Oznacza to, że do monitora można podłączyć każde urządzenie, nawet leciwy komputer, czy laptop z rzadko już spotykanym i używanym złączem analogowym. Jeśli chcemy skorzystać ze słuchawek, również mamy taką możliwość, nie zabrakło bowiem odpowiedniego gniazda.

AOC X24P1 złącza wideo

To jednak nie wszytko. Na bocznej krawędzi jest jeszcze hub USB z czterema portami USB w standardzie 3.1. Aby z nich skorzystać i podłączać np. pendrive, myszkę lub klawiaturę bezpośrednio do monitora, wystarczy połączyć monitor z komputerem lub laptopem za pomocą USB typu A (kabel jest w zestawie).

AOC X24P1 hub USB

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i praktyczne i ułatwia utrzymanie porządku na biurku. Rozwiązuje też problem zbyt małej liczby portów np. w laptopie.

Menu OSD

Do obsługi menu służą fizyczne przyciski umieszczone na dolnej ramce ekranu po prawej stronie. Przycisków jest pięć. Jeśli menu główne nie jest uruchomione, pełnią one następujące funkcje (patrząc od lewej): wybór źródła obrazu, regulacja głośności, tryb ostrości obrazu, uruchomienie menu głównego oraz wyłączenie monitora.

AOC X24P1 przyciski menu OSD

Po uruchomieniu menu OSD otrzymamy dostęp do standardowego zestawu opcji m.in. jasności, kontrastu, czy zmiany poszczególnych barw. Dostępny jest język polski, co zdecydowanie ułatwia nawigację po poszczególnych zakładkach ustawień.

AOC X24P1 menu OSD

Monitor wyposażony jest także w dwa głośniki o mocy 2W. Jak to najczęściej bywa, jakość dźwięku jest dość przeciętna. Wystarczy, aby szybko obejrzeć prezentację lub krótkie wideo, ale do słuchania muzyki, czy oglądania filmów już nie za bardzo.

Na kolejnych stronach prezentujemy szczegółowe wyniki testów obrazu prezentowanego monitora.