Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 3 min.

Kąty widzenia

Monitor wyposażony jest w matrycę typu IPS, czyli najlepszy i najbardziej uniwersalny wybór. Panele tego typu cechują się bowiem dobrym odwzorowaniem kolorów (o czym pisałem na poprzedniej stronie), a ponadto szerokimi kątami widzenia. Innymi słowy, bez względu na to, czy siedzimy dokładnie na wprost ekranu, czy patrzymy nań z boku lub z góry, kolory i kontrast nie ulegną zaburzeniu. Jakość obrazu pozostanie taka sama. W pracy biurowej może to mieć dodatkowy plus, jeśli np. chcemy pokazać współpracownikowi, nad czym aktualnie pracujemy, a druga osoba nie będzie musiała stać nam za plecami, aby być w stanie obejrzeć, to czym chcemy się podzielić.

AOC X24P1 kąty widzenia

Czas reakcji i odświeżanie matrycy

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 4 ms (Gray-to-gray), a matryca odświeżana jest z częstotliwością 60 Hz. W przypadku monitorów do pracy oba te parametry nie mają kluczowego znaczenia, gdyż decydują bowiem głównie o płynności wyświetlania dynamicznych obrazów. Są to parametry szczególnie ważne dla graczy. Ten monitor oczywiście też może służyć jako sprzęt do gier, ale jeśli rozrywka miałaby być jego głównym przeznaczeniem, to lepiej zdecydować się na inny model. Szczególnie że nie wszystkie gry obsługują tę nietypową rozdzielczość (1920x1200 pikseli).

Pobór energii AOC X24P1

Monitor AOC X24P1 pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 9,7 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 18,2 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,9 W. To wprost doskonałe wyniki, świadczące o wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię. Kolejny argument przemawiający za byciem dobrym monitorem do pracy.

Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark.pl monitorów.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

Czy warto kupić AOC X24P1? Tutaj odpowiedź może być tylko jedna. Zdecydowanie tak. Monitor o proporcjach ekranu 16:10 jest wprost stworzony do pracy. Większa przestrzeń robocza do dyspozycji oznacza wyższy komfort pracy, rzadsze scrollowanie i lepszą efektywność.

AOC X24P1

Co ważne, idzie za tym również jakość obrazu. Matryca zastosowana w tym modelu pokrywa niemal 100 procent palety sRGB, a kolory są wiernie odwzorowane. Przekłada się to na dobrą jakość obrazu, co w połączeniu z wysoką jasnością matrycy, daje duży komfort pracy w każdych warunkach (zarówno w jasnych, słonecznych pomieszczeniach, jak i wieczorami).

Z drugiej strony rozdzielczość 1920x1200 przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 94 ppi. Nie jest to imponująca wartość, więc jeśli ktoś miał wcześniej okazję pracować na ekranie QHD lub 4K, to może odnieść wrażenie, że wyświetlany na AOC obraz jest za mało ostry. W porównaniu jednak do typowego monitora 16:9 w rozmiarze 23,8 cala, X24P1 i tak wypada w tym aspekcie lepiej.

Ergonomia to jeden z mocniejszych punktów testowanego monitora. AOC X24P1 ma wszystko, co w tym zakresie aktualnie wymyślono, włącznie z regulacją wysokości i pivotem. Na plus muszę także zaliczyć stylistykę obudowy utrzymaną w czarnych, matowych barwach, wąskie ramki ekranu oraz dużą liczbę portów.

AOC X24P1 tył profil

W zasadzie jedyne, w czym AOC X24P1 nie wypada tak dobrze, to oglądanie filmów i granie. Tylko w tych zastosowaniach niestandardowe proporcje ekranu mogą stać się problematyczne i oznaczać wyświetlanie czarnych pasów pod i nad obrazem.

Jeśli jednak sprzęt ten ma służyć faktycznie jako narzędzie do pracy, a rozrywka i relaks mają być wyłącznie dodatkiem, to trudno mi znaleźć argument przeciwko temu monitorowi.

Jest wprawdzie droższy niż typowy monitor 16:9 z taką przekątną, ale jego zalety zdecydowanie są tego warte, więc większy wydatek staje się nie kosztem, lecz inwestycją.

 

AOC X24P1 - ocena:

 • proporcje ekranu 16:10
 • wysoka jasność matrycy
 • dobra jakość obrazu
 • duża liczba złączy + hub USB
 • pełna regulacja pozycji ekranu
 • niskie zużycie energii
   
 • równomierność podświetlenia
 • mniej nadaje się do oglądania filmów i grania

90%

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  LukisNysa
  1
  Ja miałem kupę czasu LG 22" o proporcjach 16:10 i świetnie się z niego korzystało niestety miał jeszcze niską rozdzielczość (1680×1050) no i przyszła pora go wymienić ale szkoda że taki mały wybór jest monitorów z tą proporcją.
  • avatar
   kokosnh
   1
   Gdybym tylko miał możliwość, ceny nie były +50~100%, to bym chętnie kupował ekrany z proporcjami 16:10 czy nawet 4:3.
   Codzienna praca, przeglądanie internetów, a i napisy pod filmami byłoby gdzie wyświetlać. Nie ma minusów większej powierzchni do pracy, no może niektóre aplikacje, co się źle skalują, przy pełnym ekranie, ale to wyjątki.
   Obecnie siedzę na 32" 4K i spokojnie przygarnąłbym z 10 lub 15 cm więcej panelu w górę.
   • avatar
    Smuga
    -5
    Bez sensu. Liczy się rodzielczość i fizyczna wysokość, a nie proporcje. W monitorze 21:9 o wysokości fizycznej takiego 16:10 i rozdzielczości w pionie podobnej mamy dodatkowo PO BOKACH. Więc nie dość, że nic nie tracimy to zyskujemy. Podobnie z 16:9 - jeśli wysokość będzie taka sama to i tak mamy odrobinę większą szerokość.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Przez lata używałem 25,5" ACER-a 16:10 i był świetny zarówno do pracy i gier. Gdyby dziś był większy wybór matryc 16:10 (wysokie formaty, wysokie odświeżanie, FreeSync) myślę że znów bym postawił na 16:10.
     • avatar
      xdddddddddddddddddddd
      0
      Ja mam monitor o proporcjach 16:9
      • avatar
       Lister
       0
       Mam ten monitor i na gołe oko nie widać tej nierówności podświetlenia, a już na pewno w porównaniu do poprzednika (MVA na świetlówkach) mającego wyraźne nierówne podświetlenie, ten jest idealnie równo podświetlony. Miałem jednak pecha i mam jednego walniętego subpiksela, a niestety przy tej cenie trzeba mieć kilka ich walniętych, żeby wymienili monitor.
       To idealne patrzenie pod kątem to bajka jeśli patrzy się na skos - z góry i z bok jednocześnie - przesączanie podświetlenia matrycy psuje okrutnie to, co jest wyświetlanie, ale to pewnie każdy ipsiak tak ma.
       Żeby było ciekawie, teraz nie mogę włączyć OSD - krzyczy, że nie może włączyć i za chiny nie wiem skąd ma taki opór. Jeśli przez kilka dni z rzędu będzie tak miał, to jak nic idzie na reklamację...
       • avatar
        cyna76
        0
        2560x1600 i jest super , tylko ceny ... , ergonomia tego monitora polega na wykorzystaniu stopy a'la Dell