Root telefonu z Androidem - co to daje?
Systemy operacyjne

Root telefonu z Androidem - co to daje?

przeczytasz w 5 min.

Rootowanie telefonu daje wiele korzyści, ale również stwarza istotne zagrożenia dla prywatności użytkownika. Może przydać się osobom, które wymagają maksymalnej swobody, albo chcą dać drugie życie staremu smartfonowi z Androidem. Co root telefonu daje i czy jest dobry dla nas?

Co to jest root telefonu?

Root oznacza korzeń, czyli coś, co sięga głęboko i jest niezbędne do przeżycia. Korzeń jest bardzo ważny, ale wrażliwy, więc bezpośredni dostęp do niego, to ogromna odpowiedzialność i jednocześnie potężne zagrożenie.

Root systemu to uprawnienie, do nieskrępowanych zmian. Jeśli doskonale wiesz co robisz, to takie zmiany mogą dać Ci pełną władzę i wielkie możliwości. Jeśli jednak popełnisz błąd, to skutek może być bardzo nieprzyjemny.

Zwykłe konto użytkownika nie pozwala nadmiernie modyfikować systemu. Jednak root jest czymś w rodzaju konta administratora - Ty masz myśleć o konsekwencjach, system nie będzie Cię chronił.

Jeśli coś schrzanisz, to "sorry memory". Nie ma zmiłuj.

Co to jest rootowanie telefonu? Do czego służy? Co daje?

Nie rootuj, jeśli nie musisz

99% osób używających telefonu z Androidem, powinno trzymać się tak daleko od roota, jak to możliwe. Procedura rootowania Androida w niektórych smartfonach jest dość trudna, a ryzyko uszkodzenia systemu jest duże.

Ewentualny błąd, może sprawić, że smartfon nie uruchomi się ponownie lub wpadnie w tak zwany boot loop, czyli będzie się ciągle restartował automatycznie i nigdy się nie uruchomi. Czasami da się wyjść z takiego boot loop'a, a czasami system nie startuje wcale, a smartfon zamienia się w cegłę. Mówi się nawet, że ktoś "uceglił" telefon (z angielskiego bricked).

Nawet jeśli będziesz wykonywać procedurę rootowania krok, po kroku, to nie znaczy, że wszystko pójdzie bezproblemowo, na Twoim telefonie. Niestety rootowanie to proces silnie ingerujący w fabryczne zabezpieczenia telefonu i pliki systemowe, więc jest możliwość, że coś pójdzie nie tak, jak się spodziewaliśmy.

root smartfona

Ryzyko zależy od naszej wiedzy, doświadczenia, wersji systemu, a nawet konkretnego modelu smartfonu. Trzeba jednak założyć, że jeśli robisz root po raz pierwszy w życiu, to ryzyko popełnienia błędu jest bardzo duże. Moim zdaniem nie warte potencjalnych zysków.

Ciągłe działanie na koncie administratora nie jest zbyt mądre

Część producentów aplikacji traktuje rootowanie, jako usuwanie zabezpieczeń, a przez to uniemożliwia lub utrudnia dostęp do niektórych funkcji. Możesz mieć problem z płatnościami zbliżeniowymi przez NFC (np. Google Pay), albo z prawidłowym działaniem aplikacji bankowych. Jasne, że są metody by to obejść lub "zamaskować" dostęp do roota, ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów.

Instalowanie na koncie roota wielu programów (w tym spoza oficjalnego sklepu Google Play), dostęp tych aplikacji do funkcji przewidzianych tylko dla roota, ściąganie plików itp, powoduje, że szansa na złapanie wirusa, trojana, keyloggera i inne złośliwe oprogramowanie na smartfonie, jest duża. Szkody mogą być większe, niż gdybyśmy je złapali na koncie zwykłego użytkownika. 

jak zrobić root Androida

Bez roota telefon działa tak, jak chciał producent. Ma wszystkie fabryczne funkcje oraz zabezpieczenia. Słowem: pracuje prawidłowo. Ale... Prawidłowo nie zawsze znaczy perfekcyjnie. Jakie więc root Androida ma zalety?

Jak zrobić, żeby stary telefon działał szybciej? Root Androida + custom ROM

Jeśli masz stary smartfon, który już od dawna nie otrzymuje nowych aktualizacji, a Ty utknąłeś ze starą wersją systemu, to rootowanie systemu może Ci pomóc.

Root usuwa zabezpieczenia lub pozwala je obejść, a dzięki temu możesz między innymi wymienić system Android, na inny. Nie chodzi oczywiście o to, że nagle postawisz sobie iOS, zamiast Androida. Możesz jednak wgrać na telefon inny, czystszy, lepiej zoptymalizowany system Android, w nowszej wersji i bez nakładki producenta. Jest to tak zwany custom ROM. Dobrym przykładem jest znany, lubiany i działający na wielu różnych smartfonach LineageOS.

jak zrootować telefon

Gdy producentowi nie zależy już na Twoim telefonie

Robisz root telefonu i wrzucasz na niego lżejszego Androida. System bez zbędnych aplikacji i nakładek zapewne będzie działał szybciej na starszym telefonie, niż to, co proponuje producent.

Ponadto wielu niezależnych programistów tworzy (portuje) nowe wersje systemów na starsze modele smartfonów, więc zyskasz nie tylko szybkość, ale często też dodatkowe funkcje i łatki bezpieczeństwa.

Jednak z drugiej strony...

Custom ROM może być niebezpieczny

Pamiętaj koniecznie o tym, że niezależne custom ROMy są systemami często robionymi (lub modyfikowanymi) przez małą grupę osób. Czasami wręcz tylko przez jednego programistę. To sprawia, że custom ROM może zawierać niewykryte błędy, luki bezpieczeństwa, a w rzadkich przypadkach nawet świadomie dodane szkodliwe oprogramowanie.

Większe szanse na szybkie działanie przez dłuższy czas, mają smartfony z czystym Androidem, bez nakładki.

Aplikacje na zrootowany smartfon z Androidem

Zmiana systemu przyspieszy Wasz telefon, a na tym zrootowanym systemie możecie zainstalować aplikacje wymagające dostępu do roota.

Przydatne aplikacje na roota:

  • Magisk Manager - ukrywanie roota, gdy jest to potrzebne
  • AdAway - usuwa reklamy w całym systemie i wszystkich aplikacjach
  • DiskDigger Photo Recovery - program do odzyskiwania usuniętych zdjęć z telefonu z Androidem i rootem
  • Titanium Backup - stara, ale dobra aplikacja do tworzenia kopii zapasowych, wraz z ustawieniami i danymi aplikacji (również backup na kartę pamięci microSD)
  • System App Remover - umożliwia usunięcie nawet chronionych aplikacji systemowych, by uwolnić więcej miejsca (czasami jest to niebezpieczne dla systemu)
  • SD Maid - zaawansowane, bardzo dokładne czyszczenie pamięci telefonu
  • ROM Toolbox Pro - pomaga instalować custom ROM'y, a także tworzyć i przywracać kopie zapasowe
  • ViPER4Android - zmienia zaawansowane ustawienia audio, może wyraźnie polepszyć jakość dźwięku na słuchawkach przewodowych
  • Solid Explorer - polski, szybki, prosty , ładny i bardzo dobry menedżer plików, dający dostęp do plików systemowych
  • AFWall+ - dobry firewall na Androida z rootem

co to jest rootowanie

Rzecz jasna dobrych aplikacji na telefony ze zrootowanym Androidem jest o wiele więcej. Część z nich jest naprawdę przydatna i nie ma równie dobrych odpowiedników, wśród zwykłych aplikacji (bez roota). 

Nie ulega wątpliwości, że korzystając z programów na zrootowanym Androidzie, zyskujemy większe możliwości. Możemy nawet usunąć aplikacje systemowe, których nie dało się odinstalować wcześniej.

Oprócz praktycznych opcji i programów, można też liczyć na znacznie większe możliwości zmiany wyglądu systemu. Po zrobieniu roota możliwości modyfikacji staną przed Tobą otworem.

Root telefonu = utrata gwarancji

Poza narażaniem systemu (i pośrednio również swoich danych) na niebezpieczeństwo, root Androida ma też bardziej konkretną konsekwencję. Możesz po prostu stracić gwarancję na telefon.

Dotyczy to modeli większości producentów. Jeśli w systemie zostanie ślad po wykonanym rootowaniu, to producent może odmówić uznania gwarancji. Czasami wystarczy z powrotem zmienić custom ROM, na system fabryczny, ale czasami te ślady trzeba usuwać lub maskować w bardziej skomplikowany sposób.

root smartfona Android

Jak zrobić root telefonu?

Tego tematu nie będę poruszał w tej publikacji, z jednego, ważnego powodu. W zasadzie każdy telefon rootuje się inaczej. Duże różnice są nie tylko między producentami, ale czasami nawet między różnymi modelami tego samego producenta. Dlatego nie ma jednej, uniwersalnej procedury, która pasuje do wszystkich. Trzeba tworzyć oddzielne poradniki do dziesiątek, albo setek różnych modeli.

Czasami dostępne są programy typu Odin, do rootowania smartfonów Samsung, które pozwalają cały proces wykonać bardzo szybko. Jednak w wielu innych telefonach trzeba wszystko wykonać ręcznie, co jest trudniejsze, bardziej ryzykowne i czasochłonne. Poza tym mniej popularne smartfony, są słabiej wspierane przez programistów.

Konkretne porady jak rootować Xiaomi, Samsunga, Huaweia, OnePlusa i inne smartfony, znajdują się najczęściej na forach poświęconych danym markom. Warto rozpocząć szukanie w takim miejscu, jak forum.xda-developers.com. Najlepiej jest od razu przejść do podstrony na temat rootowania: www.xda-developers.com/root.

Czy warto rootować telefon?

Krótka odpowiedź dla większości z nas: nie warto.

Na pewno nie warto jeśli masz nowy smartfon flagowy, który działa szybko. W takim przypadku nie potrzebujesz zmieniać systemu na inny (szybszy). Możesz zyskać rozszerzoną funkcjonalność aplikacji, korzystających z roota, ale...

Możesz stracić gwarancję, wprowadzić luki bezpieczeństwa do systemu, utrudnić sobie dostęp do niektórych funkcji związanych z płatnościami lub logowaniem do niektórych usług, a w najgorszym (i zaskakująco częstym) przypadku, możesz nawet uszkodzić system do tego stopnia, że smartfon przestanie się uruchamiać. Zmienisz go w cegłę lub przycisk do papieru, wart kilka tysięcy złotych.

Czy warto zrootować telefon?

W ostateczności rootowanie może być wykonane na starszych smartfonach, które dawno już straciły gwarancję, a często zostały już zastąpione nowszymi modelami i teraz leżą w szufladzie. W takim przypadku, nawet jeśli uszkodzimy system i nie będziemy potrafili go naprawić, to wielkiej straty nie będzie.

Jeśli masz starszy smartfon, którego już nie używasz, a chcesz tchnąć w niego nowe życie, to zacznij od wykonania roota, potem zmień mu system na nowszy i lżejszy, zainstaluj dobre aplikacje na roota, a jeśli stwierdzisz, że działa to całkiem dobrze, to na koniec wymień mu akumulator na nowy. Taki zabieg odmładzający może faktycznie dać drugie życie staremu, poczciwemu, kilkuletniemu telefonowi.

A jeśli stwierdzasz, że nie da się już uratować starego telefonu, to polecamy dobre nowe smartfony do 1000 zł, warte zakupu.

Zobacz również:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Damian_jo
    9
    Z częścią tekstów się zgadzam, z częścią nie.

    Od Samsunga Galaxy S3 przez Note 3, Note 4, S6, S7 Edge, S8+ i teraz na Note 10+ kończąc - mimo że były na gwarancji bawiłem się w Rootowanie systemu.

    Po 1 - nawet jeśli Samsung odrzuci gwarancję z powodu tzw Void Knox 0x1 (w przypadku nowszych fonów, S3, Note 3 czy Note 4 szło ukryć roota/wgrać czysty soft bez znacznika że był root przeprowadzany) - Unia Europejska zezwala na modyfikację systemu i nie mogą odmówić Ci serwisu - odmówiono mi ze 3 razy, po ponownym oddaniu do Samsung Store z żądaniem naprawy i wyrokiem sądu UE - wymieniono mi 2x ekran z powodu wypaleń a raz wymieniono płytę główną (Note 3 miały problemy z aparatem po włączeniu WiFi).

    Po 2 - od początku rootowałem telefony w celu poprawienia wad / niedociągnięć które zostawiał Samsung. W przypadku S3 było to mało ramu - więc pobierało się lżejszy soft, czy z powodu dobrego procesora dźwięku którego blokował kernel - pobierało się Boeffla Kernel co powodowało że dźwięk przebijał Jabłkowe rozwiązania. Note 3 - wyłączało się wifi w czasie robienia filmów. Od Note 4 bawiłem się Viper4Android i modami do aparatów przez co jakość i bitrate zdjęć był wyższy, zdjęcia były lepsze niż dawała to fabryka a zwiększenie bitrate filmów zezwalało na nagranie więcej detali. S8+ Camera Mod pozwalał uruchomić nagrywanie 4k 60fps mimo że dopiero S9 miał tą opcje fabrycznie.

    Po 3 - Magisk jest dobrym typem roota - po uruchomieniu Magisk Hide (ukrywającym roota przed daną aplikacją) - działa zarówno Google Pay jak i każda aplikacja banku. Wgrywając pakiety można bez problemu odpalić też wszelkie Netflixy i inne serwisy VOD bez DRM'u. Mając Magiska - można zainstalować Youtube Vanced (bez też ale...) dzieki czemu bez płatności możemy nie mieć reklam na YouTubie, ustawić rozdzielczości na danych komórkowych a na WiFi.

    Kolejna sprawa - Lucky Patcher dzięki czemu możemy wyłączyć reklamy w aplikacjach jak i większość aplikacji w których pakiet premium jest płatny przez Google Sklep - kupić bez płatności i mieć premium za darmo.

    Nie wyobrażam sobie telefonu bez Roota. Nie tylko ze względu na oszczędności - bo wszystkie aplikacje które są warte zakupu - kupuję, wszystkie które nie są warte to usuwam (a czasem wersje premium okazują się nie posiadać nic więcej niż brak reklam).
    • avatar
      PawelSalsa
      7
      W przeszłości rootowałem wszystko jakleci, każdy kolejny model Samsunga który miałem, teraz już tego nie robię. Nie ma sensu, korzyści niewielkie jeżeli ktoś nie potrzebuje..
      • avatar
        bullseye
        3
        Pamiętacie najpopularniejszy i najbardziej zawodny i śmieciowy system który był królem popularności ? Tak XP. I każdy użytkownik któremu pomagałem bo coś na tym systemie nie działało pracował na koncie roota (w sumie to Admina) - a mimo to zyskał miano najlepszego i najbardziej niezawodnego systemu (nie mam pojęcia czemu....).
        • avatar
          PeterMac
          2
          Root przydatny dla osób np. chcącyc nagrywać sobie rozmowy w ACR, ostatnia wersja Androida jaka na to pozwala to Oreo. Posiadacze nowszych telefonów od Pie juz sobie nie ponagrywają.
          • avatar
            Użytkownik101
            2
            Przez lata używałem lg g3 na początku normalnie, po gwarancji root i lineage os, na tym systemie telefon nie łapał jakichkolwiek zawiech, mega działanie no i nowszy android bo lg skończyło na andku 6 jeżeli pamiętam, ojciec używa go do dzisiaj i nic się nie dzieje pod względem płynności.. Teraz mam honor play i tylko czekam aż gwara się skończy i od razu root. Wkurzają mnie w tej chwili samoinstalujece się aplikacje od Google jak chrome czy zdjęcia, które od jakiegoś miesiąca same się instalują, nawet po wyłączeniu i odinstalowaniu apki.. Pozbyć się wszelkiego śmiecia z fona to podstawa, tylko szkoda że lineage os nie jest na kiriny...
            • avatar
              kinowskyy
              2
              Szkoda, że rootowanie urządzenia od wersji andka 6.0 zostało zdecydowanie utrudnione. Na wersji 5.1.2 dało się zrobić roota za pomocą zwykłem aplikacji o nazwie KingRoot(nie KingOroot)
              • avatar
                Dizzy
                1
                Ja chcę mieć zawsze pełną kontrolę nad swoim telefonem, więc root dla mnie to podstawa. Nawet kosztem gwarancji.
                • avatar
                  fenrir123
                  1
                  Ciężki temat.
                  Rootowałem telefony latami i na pewno nie zgodzę się, że jest to ciężka procedura.
                  5 min z YT.
                  Ryzyko bricka, czy boot loopa jest naprawdę minimalne i ciężko do tego doprowadzić. Więc z tą tezą się nie zgadzam w niemal 100%.
                  Są faktycznie telefony, które są bardziej i mniej skomplikowane.

                  Największe minusy Rootowania to... problemy z aplikacjami i kwestie bezpieczeństwa.
                  Apki bankowe, niektóre TV (jak NC+GO) mogą nie działać na telefonie z rootem. Ogólnie jeśli ktoś aktywnie korzysta z aplikacji bankowych to definitywnie NIE POLECAM, bo tak naprawdę nie wiadomo co może kryć się w takim customie.

                  Plus roota? Byłem w szoku ile telefon może wytrzymać na jednym ładowaniu. Deep sleep i ładowanie telefonu co 3-4 dni jest możliwe vs 24-48h.
                  Płynność działania również. Bez przeładowania tysiącem niepotrzebnych systemowych aplikacji działających w tle telefon odżywa.

                  I na koniec pełna zgoda z autorem.
                  Rootowanie miało sens parę lat temu gdy android (zwłaszcza tel ze średniej półki) potrafiły zamulać, spowalniać itp. Obecnie nie widzę większego sensu by bawić się w Roota. Zwłaszcza, że telefon traci część bardzo ważnych (dla mnie) funkcji.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Strasznie dużo zabawy w tym a i na niektórych telefonach są później problemy z aplikacją bankową.
                    • avatar
                      zbysbudman
                      -1
                      Dziś tzw gustom Romy są pisane tak że do wgrania takiego romu nie potrzebujemy roota,przynajmniej w przypadku całej gamy telefonów Xiaomi a poza tym czasy się zmieniły telefony są bardziej wyposażone niż kilkuletnie laptopy i takie ingerowanie w partycje systemowe nie ma sensu a większości z nas nie przyniesie żadnych korzyści
                      • avatar
                        spid1005
                        -3
                        Wpis na czasie widzę... Zapłon po 6 latach. Teraz rootowanie smartfona nie nadaje się do niczego niż zabawy
                        • avatar
                          Lord_Krecitsqa
                          0
                          Wyłączyć dostęp do root-a w telefonie to kilka kliknięć, więc można wrzucić nowego custom Roma i wyłączyć dostęp ;)
                          • avatar
                            Gatts-25
                            0
                            W końcu jakiś fajny artykuł.Część wyżej wymienionych programów na Android używam ale znalazłem też lepsze.Sam na swoim LG G2 używam Root od marca 2017 ponieważ chciałem po prostu mieć nowego Androida z najnowszymi łatkami no i interesowało mnie używanie programów , które bez Root nie mogły być używane.To nie prawda z utratą gwarancji ponieważ jesteś w stanie wrócić do oficjalnego systemu producenta po formacie i potem zaktualizować.Gdyby nie Root i wsparcie społeczności dla modelu telefonu , którego do tej pory używam to bym musiał kupić nowy.Mój złapał w końcu "Brika" a potem przestał w ogóle się uruchamiać.Fajny program to RedFlix gdzie nie musisz używać Netflix i innych bo on zastępuje wiele innych platform do filmów, jest jeszcze Parrot Voice Recorder a wymieniać można wiele.Testowanie takich programów i sprawdzanie co pasuje to fajna sprawa.Dlateog używam sam pociętego Windows bo pasuje mi a niestety Apple tego nie umożliwia na swoich iPhone.
                            No i czemu Polska dostaje często telefony z obciętymi pasmami programowo.Na przykład wiedząc gdzie jest jakie pasmo możesz sobie sam ustawić programem priorytety dla częstotliwości.
                            • avatar
                              kalkulatorek
                              0
                              Żeby rootować do danego fona muszą być romy. Zazwyczaj odpadają fony kupione od operatorów - np. orange. Te mają po blokowane wszystko co się da.
                              Czy warto wgrywać alternatywne oprogramowanie - jesli jest stabilne to w 100% tak. Pozbywamy się śmieci, uniemożliwiamy producentowi ubicie naszego fona, mamy nowego antka. I ogólnie znowu szybki fon...
                              • avatar
                                maxim1
                                0
                                BUUUUU HUUUUU, STRASZYMY, rany ale koleś nalał wody , co za crap, Damina_jo napisał jak normalny człowiek, a nie troll straszący babą jagą. Damina_jo w kilku zdaniach zawarł dziesiątki razy wiecej info, a troll powtarza w kółk to samo, chyba z 9 razy , TO STRASZNE MOŻESZ ZEPSUĆ FONA, wyciągając z kieszeni też możesz zepsuć bo ci wypadnie.
                                • avatar
                                  maxim1
                                  0
                                  ktoś wie czy root usuwa system ? tyle plew w tym art ale tego nie ma, poza tym widzę że mylony jest root z wgraniem custom roma [w komentach też]
                                  root to nic innego jak przejęcie kontroli nad własnym urządzeniem, ROOT - JESTEŚ ADMINISTRATOREM SWOJEGO TELEFONU, tyle zamiast artu na 4000 słow , nie masz roota to google i dostawca decyduje jakich aplikacji masz używać i jak możesz używać urządzenie za które zapłaciłeś, do tego cię szpieguje żeby lepiej cię kłamać reklamami, bo mają pełną kontrolę nad twoim telefonem w przeciwieństwie do tępego [ich zdeniem] usere który ma oglądać reklamy i kupować.
                                  tel nie rootowałem lata, a bawię się custom romami od czasów windows mobile (nie mylić z windows phone)
                                  muszę zrotować xiaomi bo nie mam kotroli nad backupem. a nie przywrócisz aplikacji bez roota [to tak dla tych co piszą że nie ma sensu] , costom rom mi niepotrzebny, ale wolałbym zachować obecną instalkę andka