Bezpieczne przedsiębiorstwo w sieci, czyli darmowy program antywirusowy do firmy
Technologie i Firma

Bezpieczne przedsiębiorstwo w sieci, czyli darmowy program antywirusowy do firmy

przeczytasz w 3 min.

Darmowy, funkcjonalny i szybki antywirus do firmy? To możliwe. Sprawdź, jaki program wybrać.

Dziś nikt nie wyobraża już sobie pracy przy komputerze bez oprogramowania antywirusowego. Może nie nikt, ale prawie nikt, gdyż zawsze znajdą się ludzie aktywnie korzystający z komputera i dobroci internetu, nieświadomi zagrożeń, które czyhają na nas w sieci. Niemniej, tak na użytek domowy, jak i w biznesie, programy antywirusowe to podstawa bezpiecznej pracy i rozrywki, a ilość niebezpieczeństw na jakie wystawiony jest sprzęt komputerowy niezabezpieczony przed cyberatakami z zewnątrz wydaje się niepoliczalna.

O ile jednak łatwiej mają użytkownicy domowi w poszukiwaniu oprogramowania antywirusowego, w porównaniu do przedsiębiorców? Pytanie to rozbija się przede wszystkim o koszty i możliwości takich programów. Wielu z nas używa darmowych antywirusów na swoich prywatnych komputerach. Programy takie są łatwe do znalezienia i spełniają podstawowe wymagania, chroniąc nasz sprzęt. W przypadku komputerów w firmie, sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż zwyczajnie trudno jest znaleźć dobry darmowy antywirus do firmy, a popularne programy dostępne bezpłatnie do użytku prywatnego, wymagają zwykle wykupienia licencji zezwalającej na użytek komercyjny.

Sandbox, czyli moduł potocznie określany piaskownicą pozwala na uruchomienie zapisanych plików w odizolowanym, wirtualnym środowisku, dzięki czemu zainfekowane programy nie rozprzestrzenią się na naszym komputerze.

Mniejsza liczba darmowych programów antywirusowych do firm, tych przeznaczonych do użytku komercyjnego, wcale nie znaczy jednak, że nie można znaleźć oprogramowania spełniającego wymagania użytkowników biznesowych. Faktem jest, że łatwiejsze zadanie mają tu organizacje non-profit, które mogą korzystać z kilku popularnych darmowych rozwiązań, jak  Panda Cloud Antivirus czy Avast Free Antivirus, ale również przedsiębiorcy znajdą coś dla siebie. Co ważne, darmowy antywirus do firmy wcale nie musi być ograniczony funkcjonalnie czy rzadko aktualizowany. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym tego typu programom, które z powodzeniem można wykorzystywać w firmie, nie obawiając się o jej cyberbezpieczeństwo.

Avast for Business

Jest to wersja popularnego programu antywirusowego przeznaczona dla firm. Działa na systemach Windows od wersji XP i posiada polskie menu. W podstawowej edycji jest co całkowicie darmowe rozwiązanie, różniące się od wersji programu przeznaczonej dla użytkowników domowych obecnością internetowego panelu do centralnego zarządzania wszystkimi instalacjami pakietu oraz ich ustawieniami, pozwalająca na zlecenie skanowania, przeglądanie statystyk czy wyłączanie komputerów.

Avast

Program oferuje ochronę w czasie rzeczywistym i automatyczną aktualizację bazy wirusów oraz analizę stron www i ochronę przed szkodliwymi skryptami. Użytkownik wersji biznesowej może zlecić skanowanie komputera podczas uruchamiania oraz włączyć sprawdzanie wszystkich danych pobranych z wykorzystaniem sieci P2P i komunikatorów internetowych. Pewnym minusem jest brak wbudowanego firewalla czy modułu sandbox. Z drugiej jednak strony, żadne tego typu rozwiązania nie zapewniają kompleksowej ochrony, a dodatkowe moduły można wykupić.

Comodo AntiVirus

Ten program antywirusowy jest całkowicie darmowy, zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego dla systemów Windows od wersji XP włącznie i posiada menu w języku polskim. Producent stawia przed swoim rozwiązaniem podstawowe zadania. Program ma wykrywać, blokować i usuwać wirusy, trojany czy oprogramowanie szpiegujące.

Comodo AntiVirus zapewnia ochronę komputera w czasie rzeczywistym korzystając przy tym z rozwiązań chmurowych, co gwarantuje wykrywalność wirusów i szkodliwego oprogramowania również w razie braku zaktualizowanych definicji wirusów. Ponadto program posiada tryb piaskownicy, do uruchamiania potencjalnie niebezpiecznych programów w odizolowanym środowisku oraz zapewnia ochronę skrzynki e-mailowej.

Comodo

Microsoft Security Essentials

Jest to bezpłatny program zapewniający ochronę przed złośliwym oprogramowaniem dla systemu Windows. Microsoft Security Essentials występuje, podobnie jak opisane powyżej programy, w pełnej polskiej wersji językowej. Jest to kontynuacja Windows Defendera oraz płatnego Windows OneCare oferująca funkcję skanowania na żądanie w trybie pełnym, szybkim oraz definiowanym przez użytkownika, ochronę rezydentalną oraz automatyczne aktualizowanie baz wirusów i tryb kwarantanny.

Program pozwala na tworzenie list wykluczeń obejmujących choćby pliki czy konkretne procesy oraz przypisanie im określonej akcji (usuwanie, kwarantanna), skanowanie nośników wymiennych czy tworzenie punktów przywracania systemu. Co ważna, najnowsza wersja wprowadza integrację z systemowym firewallem oraz inspekcję ruchu sieciowego. Microsoft Security Essentials jest darmowym pakietem antywirusowym do wykorzystania komercyjnego maksymalnie na 10 stanowiskach.

Microsoft_SE

Inne programy?

Opisane powyżej oprogramowanie to nie jedyne tego typu darmowe rozwiązania. Darmowe programy antywirusowe do użytku komercyjnego znajdziemy również pod banderą wielu innych wydawców. Warto wspomnieć tutaj program Immunet Protect, stworzony przez byłych inżynierów Symanteca. Program ten działa w chmurze, dzięki czemu charakteryzuje się mniejszym wykorzystaniem zasobów systemowych oraz wysoką skutecznością. Może być wykorzystywany również jako dodatkowa ochrona, uzupełniająca inne oprogramowanie.

Szukając darmowego antywirusa do firmy możemy zwrócić uwagę również na chińskie programy od takich dostawców, jak Kingsoft czy Baidu. Pakiety antywirusowe tych chińskich firm działają w chmurze, są lekkie i stale rozwijane, a Baidu Antivirus może pochwalić się korzystaniem z silnika antywirusowego popularnego niemieckiego programu Avira. Oprogramowanie to można wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu lekkiego dla systemu antywirusa, niemniej nie zapewnią one takich funkcjonalności, jak przytoczone wcześniej, popularniejsze rozwiązania znanych już producentów.

Immunet

Co wybrać?

Jak widać, oferta bezpłatnego oprogramowania antywirusowego do użytku komercyjnego jest wcale szeroka. Rozwiązań jest może mniej niż w ofercie dla użytkowników prywatnych, ale małe firmy, które nie chcą wydawać dodatkowych funduszy na ochronę przeciw szkodliwemu oprogramowaniu, powinny znaleźć coś dla siebie.

Pewne darmowe programy antywirusowe pozwalają na zwiększenie funkcjonalności i wykupienie wsparcia dodatkowych modułów.

Darmowy antywirus dla firmy nie musi być wcale okrojony z podstawowych funkcjonalności, nie musi on też być programem niewiadomego pochodzenia, niszowym i nieaktualizowanym. Jedno jednak, o czym trzeba pamiętać, to dokonanie odpowiedniego przeglądu ofert, pozwalającego na wybranie najlepszego rozwiązania. Największą bowiem zaletą antywirusów jest skuteczność ochrony, którą oferują, a nie ich bezpłatna licencja i to imperatyw bezpieczeństwa zawsze powinien przyświecać poszukiwaniom oprogramowania zabezpieczającego przed cyberzagrożeniami.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojciechpiwo
  3
  nie mam firmy
  • avatar
   witoldsz
   3
   > Dziś nikt nie wyobraża już sobie pracy przy komputerze bez oprogramowania antywirusowego. Może nie nikt, ale prawie nikt, gdyż zawsze znajdą się ludzie aktywnie korzystający z komputera i dobroci internetu, nieświadomi zagrożeń, które czyhają na nas w sieci.


   Co to za brednie rodem z Onetu? Czyli albo używam antywirusa albo jestem nieświadomy zagrożeń? Może właśnie jestem świadomy zagrożeń, a ofiarami są najczęściej nieświadomi użytkownicy, którzy mają antywirusa i myślą, że on zapewni im prawdziwe bezpieczeństwo...
   • avatar
    sunsee
    0
    mieliśmy w firmie kiedyś darmowy i to była porażka, jak się coś działa to znikąd pomocy, wiecznie jakieś zawiechy, teraz mamy g datę business, wszystko śmiga, każdy pracownik go ogarnia, nie trzeba do wszystkiego wzywać informatyka no i mamy centralne zarządzanie i ochronę serwera
    • avatar
     noel12
     0
     na prywatnym kompuetrze przerobiłem kilka darmowych, żaden nie podobał więc tym bardziej na firmowy sprzęt bym takiego nie wziął, bo na nim musi być jeszcze bardziej bezpiecznie. Od niedawna mamy na służbowych laptopach G datę i jako użytkownik nie mogę narzekać, nie muli, nie irytuje powiadomieniami co chwilę, łatwo samemu poradzić sobie z drobniejsymi problemami