Gry

Niko gangster

przeczytasz w 2 min.

Grand Theft Auto IV to opowiedziana w iście hollywoodzki sposób historia jednego człowieka. Niko Bellic, bo takie imię nosi kierowana przez nas postać, pochodzi z byłej Jugosławii. Tam też, jako młody człowiek walczył po jednej ze stron podczas trwającej wojny domowej. Wydarzenia jakich wówczas był świadkiem i w jakich uczestniczył pozostawiły piętno na jego osobowości. Po zakończeniu wojny nie było mu łatwo. Aby związać koniec z końcem podjął się pracy dla niewłaściwych ludzi. Skończyło się to tym, że musiał przed nimi uciekać gdy jedno z powierzonych mu zadań nie powiodło się. Tak też znalazł się w Ameryce, w Liberty City, gdzie nie przez przypadek mieszka jego kuzyn – Roman. To jego listy, w których opisywał on swoje dostanie życie i spełnienie się amerykańskiego snu, są dla Nika impulsem do podróży do Nowego Świata. Niestety to co zastaje na miejscu dalekie jest od sielanki przez co po raz kolejny Niko zmuszony zostaje do walki o przetrwanie.

Niko Bellic wygląda jak typ spod „ciemnej gwiazdy” w pełnym tego słowa znaczeniu. Nieogolony, ostrzyżony na jeża, niezwykle nonszalancko poruszający się gość, od którego cynizm czuć na kilometr, od razu przyciąga naszą uwagę. Początkowo, ze względu na sposób ubierania się („trzy paskowe dresy”) przypomina on jednego z handlarzy zza naszej wschodniej granicy jakich do niedawna można było spotkać praktycznie w każdym polskim mieście. Jeśli do tego dodamy specyficzny akcent naszej postaci nie dziwi fakt, iż w grze jest on odbierany jako Rosjanin. Nie ma jednak co ukrywać - Niko to facet, na którego widok w ciemnym zaułku można by popuścić w spodnie. Pomimo jednak tego wszystkiego odczuwamy do niego prawdziwą sympatie. Znamy przyczynę przemian jakie zaszły w jego charakterze i wiemy, że bagaż przeżytych doświadczeń spowodował, iż stał się twardy i bezwzględny, gotowy walczyć za wszelką cenę o życie swoje i jemu bliskich. A jeśli przy tym dodatkowo da się zarobić….:)

Nasz bohater pozostałby dla nas jednowymiarowy, gdyby nie liczne kontakty z innymi występującymi w grze postaciami. Podczas rozmów z nimi, na które nie mamy co prawda wpływu, lepiej pojmujemy złożoną osobność Niko Bellica. Poznawanie nowych ludzi i zacieśnianie z nimi znajomości jest zresztą jednym z celów gry przynoszącym w późniejszych etapach tak wymierne korzyści jak np. darmowa taksówką wysyłana przez Romana na nasze żądanie. U każdego nowego zleceniodawcy pojawiającego się podczas rozgrywki, w miarę wykonywania dla niego kolejnych zadań zyskujemy szacunek. Dodatkowo, jeśli tylko będziemy chcieli możemy zawiązać nić przyjaźni umawiając się z nimi to na kręgle, rzutki, picie, panienki czy też przejażdżki motorówką. Nic tak nie umacnia znajomości jak wspólne wypady na miasto . Warto jednak pamiętać, że w grze jak w życiu - o każdą przyjaźń należy dbać. Jeśli nie będziemy mieli czasu na spotkania z naszymi znajomymi przyjaźń może ulec zatarciu, a my utracimy nie tylko dodatkowy bonus, o którym wspominałem, ale również intratne zlecenia. Podobne zasady rządzą zresztą kontaktami z kobietami, przy czym w tym przypadku umawiając się na randki trzeba pamiętać, że płeć piękna jest wybredna i zwraca uwagę nie tylko na nasze czyny, ale również na ubiór czy nawet samochód w jakim po nie przyjeżdżamy.