Ile kosztuje internet stacjonarny w Polsce. Przeglądamy oferty
Internet

Ile kosztuje internet stacjonarny w Polsce. Przeglądamy oferty

przeczytasz w 5 min.

Ceny Internetu stacjonarnego różnią się nie tylko w zależności od szybkości łącza i firmy, która je oferuje. Na cenę i dostępność Internetu w Polsce ma też wpływ miejsce. Bywa tak, że Twój sąsiad cieszy się Internetem stacjonarnym kilkaset Mb/s, gdy Ty masz zaledwie dziesięć.

Dostępność i cena Internetu w Polsce może przyprawić o ból głowy

Czy jesteście zadowoleni ze swojego internetu domowego? Czy macie dostęp do lepszej oferty, a może utknęliście ze słabym netem i nie widać większych szans na polepszenie sytuacji?

W tym artykule chcemy zachęcić do dyskusji, na temat dostępności, szybkości i kosztów Internetu w Waszych miastach i wsiach. Nie zamierzamy tutaj tworzyć kompleksowej porównywarki cen internetu. Nie wymieniamy wszystkich dostawców, ani miejscowości. Zamierzamy wysłuchać Waszej opinii i przekonać się, jaka jest skala problemu z internetem w Polsce. Skupiamy się głównie na stacjonarnym Internecie domowym.

Na początek sprawdź jak szybki jest Twój Internet:

Internet na wsi

Poniżej pierwszy przykład dobrze ilustrujący to, z jakimi różnicami spotykają się mieszkańcy niektórych wsi. Borówiec, to wieś położona relatywnie blisko Poznania. Tutaj, na mieszkając na jednej ulicy możesz mieć bardzo szybki gigabitowy Internet światłowodowy, taki, jak w większym mieście. Natomiast mieszkając niespełna kilometr dalej, w tej samej wsi, możesz utknąć z Internetem 10 Mb/s, na przewodzie miedzianym.

Ile kosztuje Internet w Polsce?

INEA, Borówiec k. Poznania, ul. Różana, symetryczny Internet światłowodowy:

Dodam, że ofertę sprawdzałem pod konkretnymi adresami, ale nie będę ich podawał, żeby nie wskazywać dokładnej posesji. Nie ma to jednak znaczenia, jeśli w przypadku każdego dostawcy Internetu, używa się dokładnie tego samego adresu.

 • 1 Gb/s pobieranie, 1 Gb/s wysyłanie  - 94,90 zł (ceny za m-c, bez innych kosztów)
 • 600 Mb/s pobieranie, 600 Mb/s wysyłanie - 84,90 zł
 • 300 Mb/s pobieranie, 300 Mb/s wysyłanie - 74,90 zł

Jest to teren inwestycji światłowodowych, dofinansowanych przez Unię Europejską, w ramach Funduszy Europejskich. Ceny trochę wyższe, niż w Poznaniu, bo jest to rynek regulowany. Żeby otrzymać dofinansowanie, każdy dostawca Internetu musi podporządkować się regulacjom cen.

Internet Inea - wieś
źródło: www.inea.pl/konfigurator-hiway

INEA, Borówiec k. Poznania, ul. Główna

 • brak oferty Internetu

Orange, ul. Różana, asymetryczny Internet światłowodowy:

 • 600 Mb/s pobieranie, 100 Mb/s wysyłanie - 69,98 zł
 • 300 Mb/s pobieranie, 50 Mb/s wysyłanie - 59,98 zł

Internet Orange - wieś
źródło: www.orange.pl/internet/internet-domowy

Orange, ul. Główna, asymetryczny Internet, przewód miedziany:

 • maksymalnie 10 Mb/s pobieranie, 1 Mb/s wysyłanie - 59,99 zł

wolny internet
źródło: www.orange.pl/internet/internet-domowy

Szybkość i ceny Internetu - różnice są duże

Jak widać powyżej, nawet w obrębie jednej, niewielkiej wsi są potężne różnice w dostępie do Internetu. Na ulicy Różanej Inea oferuje wręcz fenomenalny, symetryczny Internet światłowodowy, do 1000 Mb/s zarówno w czasie pobierania, jak i wysyłania. Natomiast kawałek dalej, na ulicy Głównej w ogóle nie oferuje dostępu do sieci.

Z kolei Orange na Różanej, może zaoferować asymetryczne łącze 600 Mb/s w czasie pobierania i 100 Mb/s w czasie wysyłania. Jest to zauważalnie mniej, niż w przypadku firmy Inea, jednak na ulicy Głównej ma też jakąś ofertę (choć łącze jest absurdalnie powolne).

Doskonale widoczne jest to, że inwestycje dofinansowane ze środków Unii Europejskiej mają bezpośredni wpływ na polepszenie komfortu mieszkania, na danym obszarze. 1000/1000 Mb/s w porównaniu do 10/1 Mb/s, to przepaść.

Warto zwrócić uwagę również na to, że na jednej ulicy za 60 zł miesięcznie dostajemy 300 Mb/s, a kawałek dalej, za te same pieniądze otrzymujemy aż 30 razy mniej - tylko 10 Mb/s.

Internet w mieście

Sprawdźmy zatem, jakiego Internetu można oczekiwać w większym mieście. Czy tutaj też są duże różnice w prędkości i cenie?

Orange, Poznań:

 • 1 Gb/s pobieranie, 300 Mb/s wysyłanie - 79,98 zł
 • 600 Mb/s pobieranie, 100 Mb/s wysyłanie - 69,98 zł
 • 300 Mb/s pobieranie, 50 Mb/s wysyłanie - 59,98 zł

Wygląda dobrze, ale…

Wybierzmy dwie ulice na obrzeżach Poznania. Przykładowo ul. Dziedzicka i Czernichowska. Obie solidnie oddalone od centrum miasta. Druga z nich jest położona dalej. Jak tam wygląda sytuacja? Na ul. Dziedzickiej dostaniemy łącze 600 Mb/s za około 69,98 zł, a na ul. Czernichowskiej szybsze łącze 1000 Mb/s za około 79,98 zł. W rozmowie z doradcą telefonicznym Orange usłyszałem, że różnica pewnie wynika z tego, że łącze może być wynajmowane od innej firmy.

Bliżej centrum Poznania, na os. Piastowskim bez problemu skorzystamy z Internetu 1000 Mb/s, za 79,98 zł. Większość miasta będzie miała podobną ofertę, ale są wyjątki. Przykładowo na osiedlu Łacina może być problem z gigabitowym internetem od Orange (taką informację przekazał Doradca telefoniczny).

Internet Orange - miasto
źródło: www.orange.pl/internet/internet-domowy

INEA, Poznań:

 • 8,5 Gb/s (pobieranie i wysyłanie) - 99,90 zł
 • 1 Gb/s (pobieranie i wysyłanie) - 69,90 zł

INEA, inne miejscowości objęte ofertą:

 • 8,5 Gb/s (pobieranie i wysyłanie) - niedostępne
 • 1 Gb/s (pobieranie i wysyłanie) - 94,90 zł
 • 600 Mb/s (pobieranie i wysyłanie) - 84,90 zł
 • 300 Mb/s (pobieranie i wysyłanie) - 74,90 zł

INEA chwali się bardzo szybkim Internetem w Poznaniu. Sam zresztą korzystam z ich oferty - mam symetryczne łącze światłowodowe 1 Gb/s i realnie uzyskuję na nim ponad 950 Mb/s zarówno w czasie pobierania, jak i wysyłania. Tutaj znajdziecie moje wrażenia z korzystania, z gigabitowego Internetu. Jeśli się ktoś uprze, może mieć nawet łącze 8,5 Gb/s, o ile jego karta sieciowa obsłuży taką szybkość. Jedyny problem polega na tym, że INEA jest mocna w Poznaniu i okolicach, jednak z pewnością nie ma takiego zasięgu w kraju, jak np. Orange.

Internet Inea - miasto Poznań
źródło: www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/swiatlowod

Netia, Poznań:

 • 1 Gb/s pobieranie, 100 Mb/s wysyłanie - od 70 zł
 • 500 Mb/s pobieranie, 50 Mb/s wysyłanie - 60 zł
 • 300 Mb/s pobieranie, 50 Mb/s wysyłanie - 50 zł

Teoretycznie jest nieźle, ale...

Na infolinii otrzymałem informację, że w następujących lokalizacjach w Poznaniu mogę oczekiwać takich prędkości: ul. Dziedzicka: 10 Mb/s za 60 zł/m-c, ul. Czernichowska: tylko internet mobilny, brak oferty stacjonarnej, osiedle Piastowskie: 30 Mb/s za około 60 zł. Jak widać są to wartości znacznie odbiegające od tego, co można zobaczyć na stronie internetowej. Rzecz jasna informacje online są prawdziwe, po prostu nie są możliwe do osiągnięcia w powyższych lokalizacjach.

UPC, Poznań:

 • 1 Gb/s pobieranie, 40 Mb/s wysyłanie - 89,99 zł
 • 750 Mb/s pobieranie, 40 Mb/s wysyłanie - 69,99 zł
 • 500 Mb/s pobieranie, 30 Mb/s wysyłanie - 59,99 zł
 • 300 Mb/s pobieranie, 20 Mb/s wysyłanie - 49,99 zł

I tym razem szybki telefon do konsultanta UPS, żeby zasięgnąć informacji, dla trzech wybranych lokalizacji. W Poznaniu na ul. Dziedzickiej mamy trzy opcje: 300 Mb/s za 74 zł, 600 Mb/s za 84 zł i 1000 Mb/s za 94 zł. Na ul. Czernichowskiej i na os. Piastowskim UPC nie miało dla mnie żadnej oferty w danej chwili, chociaż dodano, że sytuacja może się zmienić w przyszłości. Przy okazji zostałem powiadomiony, że są tutaj dostępne trochę inne przepustowości, niż te, które widnieją na stronie internetowej. Powodem ma być konieczność montażu instalacji w domu. Jak widać ceny też są inne.

Szybki Internet w mieście i na wsi

Zerknijmy zatem na małe miasto. Jako przykład posłuży nam Mosina, niedaleko Poznania. Do porównania wybrana została ulica Adama Mickiewicza.

INEA, Mosina:

 • 1 Gb/s pobieranie, 1 Gb/s wysyłanie - 94,90 zł
 • 600 Mb/s pobieranie, 600 Mb/s wysyłanie - 84,90 zł
 • 300 Mb/s pobieranie, 300 Mb/s wysyłanie - 74,90 zł

W tym przypadku szybkości i ceny Internetu stacjonarnego, są podobne, jak w przypadku wyżej wymienionej, podpoznańskiej wsi. Jest trochę drożej niż w samym Poznaniu, ale wciąż mamy szansę skorzystać z bardzo szybkiego, światłowodowego, symetrycznego łącza. Nawet do 1 Gb/s w obie strony.

Orange, Mosina:

 • 600 Mb/s pobieranie, 100 Mb/s wysyłanie - 69,98 zł
 • 300 Mb/s pobieranie, 50 Mb/s wysyłanie - 59,98 zł

Oferta Orange jest bardzo zbliżona zarówno na wsi, w małym mieście, jak i większym mieście. Ceny Internetu światłowodowego są podobne, szybkości też. Jedyną różnicą jest dostępność łącza 1 Gb/s w większym mieście, w dwóch pozostałych miejscach go nie ma.

Netia, Mosina:

 • Od konsultanta telefonicznego otrzymałem informację, że na tej ulicy nie mają oferty na szybki Internet stacjonarny. Dostępny jest tylko internet mobilny.

UPC, Mosina:

 • Od konsultanta telefonicznego otrzymałem informację, że na tej ulicy nie mają oferty na szybki Internet stacjonarny.

Internet światłowodowy

Internet w Polsce - nie wszędzie jest dobrze

Z dostępem do szybkiego internetu, zwłaszcza światłowodowego, bywają problemy. Co prawda obecnie zarówno w mieście, miasteczku oraz wsi możemy już korzystać z łącza, które ma przynajmniej kilkaset megabitów na sekundę. Jednak wciąż bywają obszary, w których można utknąć z bardzo wolnym łączem, około 10 Mb/s.

Nawet w niewielkiej wsi, jedna osoba może cieszyć się swobodą i szybkością bardzo szybkiego Internetu (zwłaszcza w nowszych osiedlach), a druga osoba, mieszkająca kawałek dalej, nie będzie miała szans na podobny komfort. Sytuacja poprawia się z roku na rok i coraz więcej Polaków może korzystać ze światłowodu, za relatywnie przystępną cenę, ale to wciąż nie jest reguła.

Daj znać z jak szybkiego Internetu Ty korzystasz i czy możesz w Twojej lokalizacji zmienić go, na szybszy, za rozsądne pieniądze. Jest dobrze, czy źle?

Zobacz również:

Komentarze

79
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  28
  Brakuje opcji "do tej dziury internet stacjonarny nie dociera".
  • avatar
   KENJI512
   11
   8,5Gb/s down/up za 100zł miesięcznie? Panie, gdzie to można dostać? :o
   • avatar
    gromzjasnegonieba
    11
    porownajcie sobie oferty i jakosc z UK albo Niemiec to bedziecie sie cieszyc ze macie 10Mbit/s za 50zl.
    • avatar
     adimg19
     10
     Na mojej ulicy od numeru 9 w gorę jest światłowód Orange i prędkość do 600Mbps, a ja mieszkając pod numerem 3 mogę liczyć najwyżej na 20Mbps. Do skrzynki mam jakieś 70m, ale Orange nie może mnie podłączyć, bo dofinansowanie jest tylko od numeru 9. Idiotyzm.
     • avatar
      Noverss
      4
      To pochwale się jak to wygląda u mnie w dość dużej wsi parę km od Kalisza. Netia (nie pamiętam nazwy ale mam podłączony ruter do tego samego gniazdka co tel. stacjonarny) koszt ok.60zł, pobieranie 1.8mb/s wysyłanie 0.90mb/s w skrócie pobieranie ponad 100gb to masochizm. Dosłownie po drugiej stronie ulicy jest skrzynka światłowodowa i leci kabel przez całą miejscowość ale nie chcą podłączyć nikogo bo tylko gmina go używa. Rok temu ogłosili że będą podłączać ale okazało się że tylko nowe budynki tz działki. Pewnie prędzej czy później to zrobią tylko kiedy? jak założę własną rodzinę i się wyprowadzę chyba.
      • avatar
       steelek
       3
       No to tak - ja mam internet radiowy od lokalnego dostawcy. 15/3Mbps - płaciłem za niego 39,99zł. Jakis czas temu wysłali mi informację że w związku z koronawirusem i potrzeba dostosowywania się do nowych wymogów (pewnie anteny i serwery muszą dezynfekować żeby miały czyste rączki...) od października będę płacił 69,99zł za tą samą prędkość. Chyba że podpisze lojalkę na 24miesiace wtedy zapłacę 59,99zł. Oprócz tego pod samym domem idzie miedziak Orange/tpsa. Maksymalna prędkość dla mnie z tego miedziaka to DO 10/2Mbps. Co więcej nie chcą mnie do niego podłączyć bo słupek czy tam centralka za daleko (50m). Dom obok (moja babcia) który jest na rogu połozyli z 10 lat temu kablówkę. Tam dawali w podobnej cenie (około 60zł) 100Mbps. Z babcią się dogadałem (sama ma przyłącze pod domem do kablówki ale nie korzystają z tego założyli bo tak im doradziliśmy że skoro robią to za darmo to może kiedyś się przydać) że skorzystam z jej przyłącza i pociągne kabel przez ogród (20m) i podłącze u siebie. Zadzwoniłem do Inea - niestety nie mogą podłączyć bo z doświadczenia wiedza ze ze 2-3 lata może się babci odwidzieć i stwierdzi że musi ten kabel tam zniknac. Od babci nawet miałbym podpisane oświadczenie że nie bedzie sobie z tego tytułu rościć żadnych skarg - nie - nie można. W tamtym roku ciągneli przez pół mojej ulicy światłowód. Dociągneli go do rogu ulic (ten sam róg co babcia) i skręcili w drugą ulicę. Aktualnie babcia ma możliwość przyłącza do kablówki, światłowodu i co jeszcze a ja mieszkając dosłownie obok mam tylko radiówke na której prędkość nie rośnie od 5 lat za to cena jak widać może. Ktoś powie weź mobilny jakiś albo cos. Może szybszy (mam zasięg 4g u siebie) ale pingi po 120 są średnie. A czasem grywam w gry online wiec ping by sie przydał znośny.
       • avatar
        marko22
        3
        Nie narzekajcie....siedzę w Belgii - Bruksela, gdzie za kablówkę Telenet 300Mbit/20 płacę 54 euro miesięcznie... A żeby było ciekawiej, dla takiej opcji istnieje jeszcze limit pobierania danych - 750GB. Po tym całość zwalnia do 20Mbit. Aż do następnego okresu rozliczeniowego. W domu w kraju prosiłem się od prawie 5 lat Orange o światłowód. Nie ma takiej opcji. Brak infrastruktury, nie wiedzą, kiedy będzie cokolwiek robione. I dwa miesiące temu udało mi się zainstalować światłowód 500Mbit/500Mbit od lokalnego operatora. Można? Można. Co ciekawe, oni wykorzystują studzienki od właśnie Orange. Cena - 103zł. Do tej pory cały czas miałem Neostradę 20Mbit/2Mbit. Przeskoczyłem do nowej epoki. Tak więc Zachód Panowie i Panie to nie jest taki słodki, jakby się wydawało. Światłowód jest tu w powijakach. No i te limity.... Uważam, że pod tym względem jesteśmy o krok przed nimi.
        • avatar
         krzyh1222
         2
         Dobrzyca k/Koszalina - 20 Mb/s max na kablu miedzianym, na szybciej się nie zapowiada .. może za 100 lat ...
         • avatar
          Deivid
          2
          Przez jakieś 15 lat był sobie internet z Orange od 256kb aż po DO 20mb, ważne jest to Do :) do tego utrzymanie linii. Jakieś 50m od mojego budynku mają już światłowód. Jednak podzwoniłem po dostawcach i jeden z mojej okolicy specjalnie dla mnie ciągnął światłowód jakieś 150m bez żadnego zająknięcia, teraz mam 300/300 za 80zl (do tego podstawowy pakiet tv). Z Orange się pożegnałem definitywnie, a z firmę DG-Net zachwalam :)
          • avatar
           youkai20
           2
           ''Orange maksymalnie 10 Mb/s pobieranie, 1 Mb/s wysyłanie - 59,99 zł'' - witajcie w moim świecie.
           Taki mam właśnie internet, bez realnej możliwości zmiany. Dlaczego? Ano, z ciekawości również pobawiłem się na mapce zasięgu Orange (wpisując różne adresy, ''jeżdżąc'' od miejsca do miejsca itd.) i okazało się, że wcale nie jestem jedyny. W moim mieście (mieszkam, że się tak wyrażę, gdzieś w Sudetach Środkowych) to jedyna opcja. W CAŁEJ DZIELNICY (nie tam, że tylko 1 ulica, czy wręcz lokal) Orange ma tylko niesławną opcję do 10 Mb/s za 6 dych (w praktyce wychodzi ponad 70 zł). Dopiero w innej dzielnicy (zwanej elitarnie ''Centrum'' :) ), wg mapki - 2,1 km dalej, oferują 80 Mb/s i to tylko w wybranych lokalizacjach. To szczyt ich możliwości. Oczywiście o takich cudownościach jak internet od Inei, UPC, Netii czy kto tam jeszcze jest usługodawcą, mogę zapomnieć. Nie tylko u mnie w mieście, lecz w całym powiecie. Poszukałem sobie trochę w sieci i znalazłem alternatywę dla Orange. Jest w powiecie, w którym mieszkam tzw. lokalny usługodawca. I, niesamowite, oferuje również internet na ''mojej'' ulicy. I to za niespełna 3 dychy brutto. Problem w tym, że ta cudowność osiąga... do 2 Mb/s. Tak, dobrze czytacie. Nie 20Mb/s, nie 200 Mb/s, tylko 2. To ja już wolę Orange, dziękuję bardzo.
           Ile więc realnie oferuje u mnie Orange za 6 dych brutto? Proszę bardzo - oto link do speedtestu:
           https://www.speedtest.pl/test/258414200
           W sumie na wypadek jakby ktoś z Was to czytał wówczas gdy link już wygaśnie, i tak napiszę ''poza tym''. Otóż download to 5,69 Mb/s, a upload 0,56 Mb/s.
           Spróbujcie teraz wrzucić coś do sieci z taką prędkością (np. film na YT). Jakby Was ciekawiło ile czasu zajmuje np. ściągnięcie gry z taką fenomenalną prędkością - akurat wczoraj postanowiłem pograć sobie w Far Cry:Primal (jedna z wielu gier, w które nie grałem, bo mi szkoda życia na ściąganie). Gra ta wg Uplay'a to konieczność pobrania ok 20 GB danych. Chyba niedużo w dzisiejszych czasach, nie? No więc owe 20 GB ściągało mi się... ponad 7 godzin. A teraz pomyślcie ile będzie ''ważyć'' np. Cyberpunk 2077. ZGROZA.
           Czasem gdy czytam o kolejnych rekordach prędkości internetu (np. światłowodowo), to tylko parskam, prawdziwie rozbawiony. Szczególnie mam frajdę, gdy przeczytam o kolejnych lokalizacjach, w których można już testować 5G. To stwarza iluzję tego, że Polska jest nowoczesnym, ''cyfrowym'' krajem. Powiem Wam jedno - nie jest.
           5G... śmiechu warte. Jeśli ch
           • avatar
            TheMaverickMX
            1
            Światłowód 100Mb/s za 45z u lokalnego dostawcy. Myślę, że całkiem dobra oferta.
            • avatar
             rcj098
             1
             100/100 Mb/s m.Gdynia 20zł
             • avatar
              Mały Miki
              1
              Symetryk 500 za 65 złocisza.
              • avatar
               Dunny
               1
               Powiem tak. Kiedyś TP S.A był monopolistą i była to jedna z najpoteżniejszych firm w Poslce. Oczywiscie łakomy kasek dla naszych ,,miliarderów'' i tak Kulczyk wraz z politykami doprowadził do sprzedania panstwowej spółki firmie prywatnej z Francji . Takie to robili interesy za Platformy. Ale do rzeczy. Gdy TP S.A. miała wiekszosc to neostrada była czymś naprawdę bardzo dobrym. Ogólne parametry na plus ale najważniejsze ,ze unowocześniali i rozbudowywali infrastrukture co powodowało ,ze prędkości wzrastały niemal co rok. Gdy łapę położyło Orange mamy to ,ze u mnie na wsi pomiedzy dwoma miastami gdzie do jednego mam 7 do drugiego 9 km od kilku dobrych lat mam ....10 Mb neostrade. Mógłbym wziąć znacznie szybszy LTE ale limity danych i NP. Youtube to zły pomysł. I tak musze dziekowac na kolanach francuskiej firmie ,ze z łaską mam stały net o prędkosci 10 Mb/s w XXI wieku A.D. 2020. ZA 50 zł miesiecznie.
               • avatar
                PITUCH3
                1
                RK , pod Kraśnikiem (lubelskie)
                3 centrale telefoniczne (tak się złożyło) , opcje 10/2 , 2/0.5 iii ISDN !!!! tak ISDN 12,5 kilo , zależy jaka część wsi
                to nie wszystko opcja kolejna 0/0 tak zero/zero , brak jakiejkolwiek infrastruktury :)
                • avatar
                 Grupy
                 1
                 Dolnośląskie Wałbrzych. Mieszkam na osiedlu a do głównej ulicy miasta 2 min marszu, absurd, w budynku nr1 oraz 3/4/5 itd jest światłowód Orange 1Gb ja niestety mieszkam pod nr2 i żaden kabel do tego budynku nie dociera. Co najśmieszniejsze na budynku mam centralkę tpsa a centralka Orange jest w budynku nr 1. Podłączenie około 3/3,5k PLN w orange (jedna mała dziurka w piwnicy z nr1 do mnie nr 2). Ja posiadam play bezprzewodowy 150gb za 50 PLN a prędkość od około 50 do 80 mbps. Pech to pech. Nie potrafie pojąć polityki Orange.
                 • avatar
                  Cubano
                  1
                  W mojej wiosce (Podańsko) koło Goleniowa, światłowód ma dotrzeć do 3/4 użytkowników, bo po drodze jeden cieć malina z popgr-owskiej chaty nie chce się zgodzić żeby inwestycja publiczna pojechała mu minikoparką przy asfalcie. Bez komentarza. Własnie dlatego są takie różnice. Pomijam że większość dofinansowań firmy sobie wkładają do kieszeni tylko my - laicy o tym nie wiemy
                  • avatar
                   develoop
                   -6
                   W całej Uni jeżeli chodzi o prędkości i całą infrastrukturę tele-informatyczną zajmujemy ostatnie albo przedostatnie miejsce.
                   • avatar
                    pawluto
                    -7
                    1 Gb w domu...Napewno potrzebny...
                    • avatar
                     kokosnh
                     0
                     światło 300/60 (25zł) + telewizja (35zł) + telefon domowy (14zł), razem w pakiecie netii za 74zł. I to nie jest jeszcze najtaniej, najtaniej to za 43zł było światło + telewizja, ale jako klient już się nie łapałem.
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      10/2 za 70zł. Czasem działa, ale od ponad roku nadajnik daje dupy i jest śmiesznie. W ciągu 5 sekund ping może skakać do 3000ms, a wariacja to 15-500ms. Pare razy w ciągu dnia wywali się na łeb i jest śmiesznie. Za pare dni inny ISP założy mi antenę na maszcie i się zobaczy, czy będzie stabilne 8/4 bez rozłączeń.
                      • avatar
                       PIRAT_PL
                       0
                       Ba ja mieszkam na Okopowej w Poznaniu od 3 lat.
                       Inea podpięła światłowód w czerwcu (w maju kopali) przed tym jedyne co miałem to net na kablach starej tepsy (dziś Orange) za 80zł 10Mbit (download w praktyce między 5 do 7 Mbit w porywach) upload 1Mbit (800kbps było zazwyczaj).
                       I to była jedyna opcja na kablu także jak widać nawet sam Poznań nie jest dobrze okablowany wcale nie trzeba wychodzić poza miasto. Z tego co wiem to takich stref w poznaniu mamy jeszcze kilka gdzie do wyboru jest kabelek tepsy albo netia (oferująca to samo co orange) albo domowe mobilne z limitem danych i gdzie nie gdzie jakaś radiówka.
                       • avatar
                        blebIeble
                        0
                        Od roku wiszą kable światłowodowe na słupie i jeszcze nie założyli skrzynek.
                        • avatar
                         Kuciem
                         0
                         Mieszkanie 1: Wroclaw, stare miasto, 600Mb/s, 54 pln
                         Mieszkanie 2: Wroclaw, fabryczna, 300Mb/s, 60 pln
                         (inny dostawca + rok roznicy w podpisywaniu umowy, oba polaczenia dosyc stabilne choc 1 jest lepszy, obie lokalizacje to sam internet: zadnych gownotelewizji, telefonow czy innych bzdetow)
                         • avatar
                          Mały Miki
                          0
                          W mieście wojewódzkim Wrocław chciałem założyć internet ,to jest problem z podłączeniem a na obrzeżach tegoż województwa można mieć internet światłowodowy symetryczny za rozsądne pieniądze.Zresztą do mnie dzwonił sam operator,zapytał tylko czy wyrażam chęć podłączenia i ustalił ze mną termin.
                          • avatar
                           ererer
                           0
                           Ja mieszkam w innym mieście wojewódzkim ale ilosc możliwości które mam czasami mnie przeraża. Orange, tmobile, netia, plus, dwoch lokalnych operatorow. Juz nie wiadomo co brać to jest chore. Po co tyle opcji w jednym bloku. Teraz korzystam z multimedi na miedzi- nie polecam bo jakosc nijak sie ma do internetu stacjonarnego- lepiej wyszło by mi upc- ono i tak podobny miedzianym kablem podpinaja sie do rutera- modemu ale nje mam tej opcji zeby z nich korzystac. Chyba zdecyduje sie na orange- tmobile a jak nie zostaje mi netia lub lokalsi. Gdzie jest lovika wprowadzac tyle operatorow gdzie obok okazuje sie ze zadnem nie ma kabli, albo ma telefoniczne do 50 mb . dla mnie polityka firm zarowno internetowych jAk i telekomunokacyjnych jest czasami smieszna. A szukam firmy ktora traktuje stalych klijentow znizkowo, widzialem ze tmobile i netia maja znizki dla stalych. Może ktoś sie wypowie
                           • avatar
                            ererer
                            0
                            Ja mieszkam w innym mieście wojewódzkim ale ilosc możliwości które mam czasami mnie przeraża. Orange, tmobile, netia, plus, dwoch lokalnych operatorow. Juz nie wiadomo co brać to jest chore. Po co tyle opcji w jednym bloku. Teraz korzystam z multimedi na miedzi- nie polecam bo jakosc nijak sie ma do internetu stacjonarnego- lepiej wyszło by mi upc- ono i tak podobny miedzianym kablem podpinaja sie do rutera- modemu ale nje mam tej opcji zeby z nich korzystac. Chyba zdecyduje sie na orange- tmobile a jak nie zostaje mi netia lub lokalsi. Gdzie jest lovika wprowadzac tyle operatorow gdzie obok okazuje sie ze zadnem nie ma kabli, albo ma telefoniczne do 50 mb . dla mnie polityka firm zarowno internetowych jAk i telekomunokacyjnych jest czasami smieszna. A szukam firmy ktora traktuje stalych klijentow znizkowo, widzialem ze tmobile i netia maja znizki dla stalych. Może ktoś sie wypowie
                            • avatar
                             dancio
                             0
                             3Mb downloadu i 1 Mb uploadu za 50 zl miesiecznie od T-Mobile...
                             • avatar
                              TimeShadow
                              0
                              1gb/300mbs Warszawa, 69,99 zł
                              • avatar
                               Klebsio
                               0
                               W mojej gminie (Garbów, Lubelskie) miała miejsce taka sytuacja,że władze gminy dowiedziały sie o planowanej inwestycji swiatlowodowej gdy firma juz miała zatwierdzony projekt unijny bez lokalnych konsultacji i juz pozamiatane bo kabel zostanie tylko zostanie puszczony wzdłuż głównej drogi a i tak nikt nie bedzie mógł sie podłączyć.
                               • avatar
                                Rudinxon
                                0
                                5mb/1mb Orange wieś kolo Gniezna. Najlepsze jest to ze w drugiej części wnioski już położony jest światłowód od roku, a ja nadal muszę czekać mimo że mój dom jest ujęty w projekcie.
                                • avatar
                                 POSTMAN
                                 0
                                 Dobre Miasto niedaleko Olsztyna, warmińsko - mazurskie. Obecnie mam Neostradę od Orange o prędkości do 80Mb/s, w praktyce modem synchronizuję mi się na 40Mb/s. Płacę za to 40zł miesięcznie za umowę na czas nieokreślony. Co pół roku mi przedłużają jeśli nie zgodzę się na zmianę umowy. A powiem wam że próbują, co jakiś czas dzwoni konsultant że już nie ma takiej oferty i proponuje mi to co mam za 60zł, stanowczo się nie zgadzam i puki co znów mam tą prędkość za 40zł. Jednak jakość łącza jest coraz gorsza bo kiedyś modem synchronizował mi się na 50Mb/s. Mam też alternatywę w postaci firmy prywatnej za łącze 600/60 Mb/s mogę płacić 75zł. Minus tego rozwiązania jest taki że dają mi swój router do którego nie dają dostępu, jak chciałbym mieć wifi w domu to 7,5 miesięcznie więcej żądają. Jak już będę zmuszony to przejdę do nich puki co mi starczy 40Mbit. Ostatnio ściągając MFS2020 zajęło mi to 7h.
                                 • avatar
                                  loftek
                                  0
                                  Poznań, Osiedle Zieliniec - Z ściany mojego domu do studzieńki z światłowodem dzieli mnie dokładnie 10,5m. Co stoi na przeszkodzie? Netia ma problem z wykonaniem przecisku pod asfaltem... Przecisk kabla, który kosztuje w graniach do 300 zł maks, ode mnie wołają 6000 zł...
                                  • avatar
                                   SP34R
                                   0
                                   W Koszalinie za 1gb internetu płacę 150 zł miesięcznie :|
                                   • avatar
                                    destigive
                                    0
                                    Ja u siebie (Opalenica, Wielkopolska, niecałe 40km od Poznania) mam internet radiowy 30Mb/4Mb (te 4Mb wysyłania wynegocjowane bo normalnie bym miał 1.5 lub 2)... I płace za to 99zl miesięcznie...
                                    Praktycznie do teraz nie miałem innej opcji, żeby jakiś inny internet mieć, niecały miesiąc u mnie na osiedlu zaczęli kłaść micro do światłowodów, niby w październiku/listopadzie mają zacząć przyłączać do domów.
                                    Z alternatyw mógłbym mieć 10Mb z kabla w ziemi, jakieś lipne oferty lte, które nawet z pakietem na pełną prędkość były średnio gorsze niż mój obecny. Nie ma możliwości dostawcy typu vectra czy upc u mnie.
                                    Pobieranie gry, która zajmuję z 80GB to dla mnie włączenie konsoli i zostawienie jej na noc. W dzień też mogę tylko pobieranie na konsoli czy na komputerze z serwisów jak np. steam/gdrive/mega, nie zostaje już internetu na cokolwiek innego. Ciężko czegoś szukać w google wtedy a o oglądaniu czegoś na yt można zapomnieć.
                                    Cieszę się, że po ponad 7 latach od pierwszych projektów położenia światłowodu w końcu będę go miał ;)
                                    • avatar
                                     małyKrzysio
                                     0
                                     Wieś, okolice Gostynina i Płocka - długo na kablu telefonicznym, niby 10/1 a w praktyce 2/0,5, ciągłe zrywanie połączeń. Teraz radiówka, blisko nadajnik, stabilne 16/1,5 za 90 zł, Krąży legenda, że ma dojść kiedyś światłowód, ale myślę że to taka bajka przedwyborcza wójta... Brat w Krakowie ma 600/600 + TV za 60 zł... Ogólnie jakoś sobie radzę, ale np. na wiosnę w kwarantannie wszyscy w domach korzystają, praca zdalna, nauka z kamerkami szkolna zdalna i spadła mi prędkość do 5/0,5, po powrocie po zakończeniu kwarantanny i prac zdalnym wróciło do normy. To co najważniejsze dla syna to ping, normalnie to jakieś 40-50, poniżej się nie zejdzie, poprzednio na kablu telefonicznym było około 80-100.
                                     • avatar
                                      troll301
                                      0
                                      Ja mieszkam mozna powiedziec ze w centrum na jednej ulicy jest szybki internet a u mnie zadna siec nie chce mnie podloczyc i uzywam internet domowy na karte to dopiero porazka