
Jaki mikrofon do wokalu? Wybór mikrofonu nie jest prostą sprawą, bowiem na rynku znajdziemy modele zarówno za 50, jak i 500 złotych. Jaki mikrofon wybrać? Zobaczcie zestawienie polecanych modeli.
Jaki mikrofon do wokalu w domowym studio będzie najlepszy? Na rynku znajdziecie wiele mikrofonów, które mogą się znacząco od siebie różnić nie tylko ceną, ale i możliwościami. Przed zakupem warto jasno sprecyzować swoje potrzeby, tak by nie kupić sprzętu który nie spełni naszych oczekiwań, lub też by nie przepłacić za bardziej zaawansowane funkcje, z których nie będziemy korzystać. Przedstawiamy zestawienie najciekawszych mikrofonów do wokalu.
Jeśli chcesz rozpocząć karierę internetowego twórcy wideo (np. streaming, czy YouTube), możesz zerknąć również na nasze zestawienie najlepszych kamer do streamingu.
Jaki mikrofon do wokalu? TOP 5
Warto wiedzieć, że mikrofony dzielą się na dynamiczne i pojemnościowe. Zaletami tych pierwszych są głównie niska cena oraz odporność na uszkodzenia, jednak to mikrofony pojemnościowe oferują lepszą jakość (zwłaszcza jeśli mowa o nagrywaniu w pomieszczeniach) - między innymi szersze pasmo przenoszenia, czy dobrą akustykę.
W przypadku najtańszych mikrofonów należy też liczyć się z kiepską niwelacją szumów otoczenia. Niektóre konstrukcje wyposażone w programowe opcje redukcji szumów mogą powodować znaczne zniekształcenie dźwięku, co odbija się oczywiście na jakości.
Mikrofony - co trzeba wiedzieć o charakterystyce kierunkowej?
Mikrofony mogą charakteryzować się różnymi trybami pracy (charakterystyką kierunkową), chociaż niektóre modele mogą być wyposażone w kilka z nich. Najpopularniejsze tryby pracy to:
- kardioidalny - mniejsza czułość z tyłu i większa z przodu (scenariusze wykorzystania - gdy nagrywamy swój głos i zależy nam na redukcji dźwieków otoczenia)
- stereo - zróżnicowanie dźwięków docierających z boków
- dwukierunkowy (ósemkowy) - większa czułość z tyłu i przodu, ale nie boków (scenariusze wykorzystania - dialog pomiędzy dwoma osobami)
- wszechkierunkowy - ta sama czułość na dźwięk dobiegający z każdej strony
Warto też zwrócić uwagę na dołączony (lub wbudowany) do mikrofonu pop filtr, czyli osłonę przeciw spółgłoskom wybuchowym, które powodują zniekszałcenie dźwięku.
Sam sprzęt nie załatwi również wszystkiego - nie należy zapominać również o akustyce pomieszczenia, którą można poprawić stostując panele akustyczne.
Polecane mikrofony do streamowania i podcastów
Dopiero zaczynasz przygodę z nagrywaniem audio? Genesis Radium 200 to jeden z prostszych mikrofonów pojemnościowych o charakterystyce kardioidalnej. Podłącza się go do komputera za pomocą złącza USB, a dodatkowy port wbudowany w mikrofon może służyć jako hub. Do mikrofonu można podłączyć słuchawki za pomocą portu mini-jack. Inną zaletą jest regulowane ramię oraz podświetlenie informujące o pracy urządzenia.
Genesis Radium 200 - mikrofon do 100 zł
SM900 Streaming USB Microphone to kolejny mikrofon pojemnościowy o charakterystyce kardioidalnej. Uwagę zwraca bogate wyposażenie, a konkretnie dołączony pop filtr i regulowane ramię z uchwytem antywstrząsowym. SPC Gear SM900 podłącza się do komputera za pomocą złącza USB. Zapłacimy za niego nieco ponad 300 złotych, ale otrzymujemy w tej cenie cały zestaw do nagrywania.
SPC Gear SM900 - pojemnościowy mikrofon z uchwytem
Firma Razer to jedna z bardziej znanych marek gamingowych. Mikrofon Seiren X został zaprojektowany głównie z myślą o streamerach, ale oczywiście nie ma przeszkód, by używać go do innych celów. Jest to mikrofon pojemnościowy o charakterystyce kardioidalnej, a dodatkowo korzysta on z wzorca SuperCardioid jeszcze bardziej zawężającego pole nagrywania. Do jego zalet należy również zaliczyć niewielkie rozmiary, własną podstawkę i amortyzatory sprężynowe, więc można śmiało go wykorzystać przy stanowiskach przenośnych. Jest to kolejny mikrofon podłączany przez USB.
Razer Seiren X - dobry mikrofon pod USB
Genesis Radium 600 to kolejny w tym zestawieniu mikrofon pojemnościowy o charaktertyce kardioidalnej. Jest to cały zestaw, który oprócz mikrofonu obejmuje metalowy stojak, osłonę i pop filrt, a całość umieszczono w solidnej metalowej walizce. Genesis Radium 600 został wyposażony w przycisk do wyciszania, a także pokrętła do regulacji czułości i kontroli głośności odsłuchu. Za ten kompletny zestaw zapłacimy jednak ponad 400 złotych.
Genesis Radium 600 - dobry mikrofon do podcastów
Na pierwszy rzut oka ten mikrofon wydaje się być mniej profesjonalny od innych produktów, ale nie dajcie się zwieść jego wyglądowi i efektownemu podświetleniu. To znakomita, przemyślana i zaawansowana konstrukcja. HyperX QuadCast może pracować w jednym z czterech trybów: stereo, wszechkierunkowym, kardioidalnym i dwukierunkowym. Może się również pochwalić wbudowanym pop filtrem, opcją wyciszenia po dotknięciu, czy pokrętłem czułości.
HyperX QuadCast - świetny mikrofon do streamowania
Najlepszy mikrofon do nagrywania głosu w dobrej cenie
Zdecydowanie najbardziej zaawansowaną konstrukcją jest HyperX QuadCast - jeśli tylko nie odstasza was wysoka cena, z pewnością warto przyjrzeć się właśnie temu modelowi. Znacznie bardziej przystępny cenowo jest model SPC Gear SM900, który dodatkowo oferuje między innymi uchwyt i pop filtr. Osoby dopiero zaczynające przygodę z nagrywaniem audio w domu mogą na początek śmiało sięgnąć po tańsze rozwiązania jak Genesis Radium 200.
Może Cię zainteresować:
Komentarze
11Jeżeli chcecie faktycznie nagrywać profesjonalne podcasty, a nie tylko gadać sobie z kumplami podczas gry, to niestety trzeba wydać przynajmniej kilka stów. To przy założeniu, że głos będzie następnie odszumiany i odpowiednio obrabiany.
Żaden z tych mikrofonów się do niczego nie nada, totalna amatorka. Ewentualnie ten Quadcast nie będzie bolał w uszy, ale to ślepa uliczka, tak samo jak zresztą każdy mikrofon na USB. Zdecydowanie lepszym, aczkolwiek droższym, rozwiązaniem jest przyzwoity interface audio i mikrofon na XLR.