Kiedy już myśleliśmy, że lepiej się nie da. Recenzja Legion 7 z Ryzen 7 i RTX 3080 16 GB
Laptopy

Kiedy już myśleliśmy, że lepiej się nie da. Recenzja Legion 7 z Ryzen 7 i RTX 3080 16 GB

przeczytasz w 18 min.

Upchnąć do laptopa najszybsze podzespoły, aby dobrze prezentował się na papierze, to żaden problem. Ale zrobić to tak, aby faktycznie oferował topową wydajność, a przy tym nie wył jak opętany, to już spore osiągnięcie – Lenovo Legion 7 jest właśnie takim laptopem.

ocena redakcji:
  • 4,8/5

Niespełna dwa miesiące temu przetestowaliśmy dla Was dosyć interesujący model Lenovo Legion 5 Pro – wyróżniał się względem podstawowego modelu obecnością nadzwyczajnie dobrej matrycy o rozdzielczości 2560x1600 px z odświeżaniem 165 Hz. Niestety okazał się być trudno dostępny w naszym kraju. Teraz jednak w nasze ręce wpadł Lenovo Legion 7, który to w standardzie oferuje właśnie taki panel! Co więcej, nasz egzemplarz wyposażono w obecnie najszybszy mobilny układ graficzny – RTX 3080 z 16 GB własnej pamięci GDDR6 – czy okaże się wyraźnie szybszy od wcześniej testowanej konfiguracji z RTX 3070?

O czym przeczytamy w recenzji nowego Lenovo Legion 7 z RTX 3080?

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - lekko uniesiona pokrywa
Z zewnątrz konstrukcja jest niemal bliźniacza z Legion 5 i 5 Pro – różnią je tylko delikatne detale, jak np. podświetlany na niebiesko emblemat Legion w literce "O" logo Legion.

Jeżeli coś działa wyśmienicie, to po co to zmieniać?

Ku naszemu zdziwieniu, Legion 7 okazał się być praktycznie identyczny z zewnątrz, co wcześniej testowany Legion 5 Pro. Aż po wyjęciu z pudełka musieliśmy się upewnić, czy faktycznie dobry model do nas dotarł. Ostatecznie jednak, jak możecie pamiętać z recenzji wspomnianej już wcześniej, jest to wyjątkowo udana konstrukcja, oferująca nienatarczywy design w połączeniu z nienaganną kulturą pracy i solidnym wykonaniem. Jeżeli interesuje Was jej dokładny opis, to zapraszamy TUTAJ, do sekcji poprzedniej recenzji poświęconej właśnie temu aspektowi.

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - z góry

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - z profiluLenovo Legion 7 z 2021 roku - od spodu
Laptop z wyłączonym podświetleniem wygląda aż nadto zwyczajnie. Od spodu oraz na górze przez klawiaturę zasysane jest świeże chłodne powietrze, które następnie wentylatory przepychają przez pokaźnych rozmiarów radiatory w narożnikach.

W skrócie tylko przypomnimy, że mamy tu niemal w pełni aluminiową obudowę (plastikowe są maskownice radiatorów i złączy), z większością portów umieszczonych pośrodku tylnej ściany. Wynika to z zastosowania bardzo dobrze wentylowanego systemu chłodzenia, w którym oba narożniki bliżej matrycy są w pełni zajęte przez otwory wentylacyjne

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - matryca i kamera

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - klawiaturaLenovo Legion 7 z 2021 roku - touchpad
Klawiatura i touchpad są zupełnie w porządku - bardziej nastawione na granie, ale codzienna praca nadal jest z ich użyciem wygodna i przyjemna.

Na wyróżnienie zasługuje ponownie obecność wyśmienitej matrycy IPS o przekątnej 16”, odświeżaniu 165 Hz w rozdzielczości 2560x1600 px oraz z bardzo dobrym odwzorowaniem sRGB – pełne jej testy znajdziecie TUTAJ w recenzji Legion 5 Pro. Tam też można przeczytać o kamerze, głośnikach oraz mikrofonach, w jakie Lenovo wyposaża swoje Legiony.

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - port z tyłu

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - porty po prawejLenovo Legion 7 z 2021 roku - porty po lewej
Żadne ze złączy USB-C nie jest oznaczone piorunem jako zgodne z Thunderbolt - taka już przypadłość większości laptopów z procesorami AMD. Mamy za to HDMI 2.1 oraz fizyczny wyłącznik kamery.  

Pełnowymiarowa klawiatura o minimalnym progu aktywacji (co jest pomocne w grach) oraz całkiem przyjemny w użytkowaniu gładzik również niczym nie różnią się od tych w Legion 5 i 5 Pro. Nieco jednak przybyło podświetlenia.

Jakoś trzeba produkt premium zaakcentować – więcej RGB brzmi jak dobry pomysł?

Zgadza się, wcześniej chwalony minimalizm w kwestii zastosowanego RGB, lekko stopniał w modelu Legion 7. Połowa obwodu laptopa (od wentylacji po lewej stronie, przez front, aż do wentylacji po prawej stronie) została doposażona o delikatną listwę z adresowalnym RGB. Podobne listwy ukryto w otworach wentylacyjnych z boku oraz z tyłu laptopa, tak że świeci się praktycznie dookoła. Szczęśliwie, jeżeli takie rozwiązania do Was nie trafiają, Lenovo dało opcję wyłączenia tej części podświetlenia, choć przyznamy, że nam nawet przypadło do gustu.

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - podświetlenie klawiatury
Jeśli w laptopie ma występować podświetlenie RGB, to właśnie w takiej formie poprosimy!

Podświetleniem sterujemy sprzętowo przez kombinację Fn + Spacja. Dostępnych jest kilka popularnych trybów, w tym występują różne konfiguracje działania podświetlenia klawiatury i obudowy. Z jednej strony dobrze, że można tym sterować bez zaśmiecania systemu dodatkową aplikacją, ale z drugiej strony przydałoby się więcej tych opcji oraz łatwiejsze nim zarządzanie.

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - dodatkowe podświetlenie RGB
Błyszczący blat wysoce jest zalecany do zestawu z tym modelem!

W dalszej części recenzji dokonamy dokładniejszej analizy działania systemu chłodzenia oraz zasilania. Jeżeli interesują Was jedynie wyniki wydajności, to można od razu do nich skoczyć klikając TUTAJ. Możecie też przejść od razu do podsumowania klikając TUTAJ

Specyfikacja testowanego Lenovo Legion 7-16ACH

Procesor:AMD Ryzen 7 5800H 3,2 GHz;
4.4 GHz w trybie Boost;
16 MB cache L3;
8 rdzeni/16 wątków
Pamięć:16 GB (2x8 GB 3200 MHz CL22)
Karta graficzna:Nvidia GeForce RTX 3080 - 16 GB GDDR6;
165 W TGP;
zintegrowana AMD Vega 8 (2,1 GHz)
Dysk:1 TB SSD M.2 NVMe PCIe gen 3. x4
System operacyjny:Windows 10 Home
Klawiatura:wyspowa, nożycowa;
podświetlenie ARGB
Touchpad:matowy, gładki, obsługa gestów, wielodotykowy
Ekran:16", IPS, 2560x1600 px, 500 nit, 165 Hz, antyrefleksyjny;
maksymalny kąt odchylenia ekranu od pionu - 45°
Napęd optyczny:brak
Bateria:4-komorowa, Li-Ion, 80 Wh
Wymiary:356 (Sz) x 264 (G) x 22-27 (W) mm
Waga:2,5 kg z baterią
Materiały obudowy:aluminium anodowane na ciemnoszary kolor;
podświetlenie ARGB dookłoła
Komunikacja:Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Intel AX201);  
Bluetooth 5.1
GbE LAN
Złącza:4x USB typu A 3.2 gen.1;
2x USB typu C 3.2 gen. 2 (jeden z DisplayPort 1.4 i PD 3.0);
1x miniJack 3,5 mm (combo audio + mic);
1x HDMI 2.1
1x RJ45
Dodatkowe funkcje i
oprogramowanie:
kamerka internetowa 1 MPx z sygnalizacją pracy i fizycznym przełącznikiem;
2 głośniki (THX);
2 mikrofony
Cena w dniu testu:10 290 zł
Gwarancja:2 lata

Na znacznie więcej uwagi niż ostatnio zasługuje zastosowany przez Lenovo system chłodzenia

Tym razem nie obawialiśmy się otworzyć laptopa, a proces ten był w sumie całkiem prosty – krzyżowy śrubokręt i plastikowa karta wystarczą, aby zdjąć dolną pokrywę. Pierwsze wrażenie po zajrzeniu pod nią były takie, że nic tu nie widać :)

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - podzespoły
Aby dostać się do podzespołów wystarczy odkręcić 10 śrubek i lekko podważyć krawędź przy baterii. Pokrywa po takim zabiegu całkiem łatwo ustępuje.

Wynika to z zastosowania rozpraszaczy ciepła na elementach, które zwykle takiego dodatku w laptopie nie posiadają. Ukryte w ten sposób zostały oba banki SODIMM na pamięć, slot M.2 z fabrycznym dyskiem NVMe oraz karta sieci bezprzewodowej (Wi-Fi 6 - Intel AX201). Drugi ze slotów M.2 (po lewej stronie) również posiada metalową płytkę z fabrycznie nałożonym termopadem, więc mamy pełną gotowość na dołożenie kolejnego dysku.

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - podzespoły po zdjeciu rozpraszaczy ciepła
Jeżeli liczyliście na możliwość montażu dysku SATA, to niestety - to już nie ta epoka :)

Nieco natomiast zawiodła nas obecność wolniejszych pamięci „single-rank” – może gdybyśmy zamówili model z 32 GB, to byłyby to kości dual-rank, ale tu możemy się tylko domyślać. To w sumie temat na osobny artykuł, który możliwe, że dla Was popełnimy (porównanie wydajności pamięci single i dual-rank w laptopach). Na pochwałę natomiast zasługuje zastosowanie przez Lenovo sprzętowego przełącznika sygnału obrazu, który pozwala wybrać, czy matryca laptopa ma być połączona bezpośrednio z kartą (dla najwyższej wydajności), czy też sygnał ma iść pośrednio przez układ zintegrowany (dla oszczędzania energii).

Lenovo uznało, że dla tak mocnej konfiguracji nie ma sensu bawić się w grube ciepłowody – poszli poziom wyżej w kwestii chłodzenia!

Jedno spojrzenie na system chłodzenia od razu wyjaśnia, jakim sposobem udało się tak mocne podzespoły upchnąć i schłodzić w tak zgrabnej konstrukcji (i zakładamy, że dotyczy to również Legion 5 Pro). Lenovo postawiło tu na układ chłodzenia oparty na komorze parowej, co pozwala na szybsze odprowadzanie znacznie większego ciepła z układów scalonych do radiatorów przy wentylatorach. Jednocześnie takie rozwiązanie jest znacznie chudsze od klasycznych ciepło-rurek. Jakieś wady? Jedyna, jaka przychodzi nam do głowy (poza naturalnie wyższą ceną…) to waga – nowe Legiony są o około 200 g cięższe od zeszłorocznych modeli.

Lenovo Legion 7 - chłodzenia
Trzeba przyznać, że to kawał solidnie zaprojektowanego chłodzenia!

Jak to chłodzenie działa w praktyce?

Już poprzednie testy Legion 5 Pro pozwoliły odnieść wrażenie, że system chłodzenia Legion Coldfront 3.0 to obecnie jedna z najlepszych konstrukcji na rynku mobilnym - lekki szum wentylatorów pod pełnym obciążeniem zrobił na nas ogromne wrażenie. Jednakże Legion 7 w naszej konfiguracji oferuje o 20 W „cieplejszą” kartę graficzną – czy z grubsza to samo chłodzenie podoła wyższemu wyzwaniu? Otóż bez najmniejszego problemu! Nawet ta topowa konfiguracja nie tylko może w pełni rozwinąć skrzydła (ograniczana jest tylko przez limity mocy), ale również robi to nie głośniej niż model z RTX 3070.

Trudno w to uwierzyć, ale testowaliśmy głośniejsze ultrabooki pod obciążeniem (pozbawione dyskretnej karty graficznej) niż ten przepotężny Legion 7!

Chłodzenie nie tylko sprawnie odprowadza ciepło z układów do radiatorów, ale również bardzo szybko owe radiatory chłodzi przy użyciu dwóch dużych (jak na laptopa) wentylatorów. W rezultacie laptop nawet pod pełnym obciążeniem nie jest gorący w dotyku (a przynajmniej nie w stopniu, który powodowałby dyskomfort). Podczas gdy laptopa nie obciążamy mocno, jego obudowa ma temperaturę o 2-3°C wyższą od temperatury otoczenia.

Pomiar temperatur obudowy w spoczynku

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - badanie temperatury obudowy w spoczynku
Średnia z odczytów temperatury danego obszaru.

Pomiar temperatur obudowy przy obciążeniu samego CPU (render)

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - adanie temperatury obudowy przy obciązeniu CPU
Poza średnią temperaturą obszaru (na niebiesko), podajemy również maksymalny odczyt chwilowy (na pomarańczowo).

Pomiar temperatur obudowy przy pełnym obciążeniu (gry)

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - adanie temperatury obudowy podczas grania
Poza średnią temperaturą obszaru (na niebiesko), podajemy również maksymalny odczyt chwilowy (na pomarańczowo).

Gdy obciążymy sam procesor, to chłodzenie nawet nie wchodzi na wyższe obroty – można renderować zaawansowane sceny 3D przez całą noc we względnej ciszy (słychać, że wentylatory chodzą, ale jest to poziom poniżej 40 dB). Jeżeli obciążymy sprzęt w pełni i aktywujemy tryb „performance”, to w najgorszym momencie należy się nastawić na 50 dB szumu – to poziom zbliżony do typowego gamingowego PC w dużej, dobrze wentylowanej obudowie!

Działanie trybu inteligentnego – Legion AI Engine

Wszystkie nowe laptopy Lenovo Legion posiadają układ AI Engine, który odpowiada za inteligentne dobieranie limitów mocy oraz trybu pracy chłodzenia w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika. Jak to działa w praktyce? Otóż skrótem Fn+Q przełączamy pomiędzy trzema trybami – cichym, automatycznym oraz wydajnym. W pierwszym oraz drugim z nich praca laptopa jest bardzo cicha (choć w trybie auto czasami wentylatory potrafiły się mocniej rozpędzić). Tryb wydajny praktycznie od razu wchodzi na wysokie (co nie oznacza, że głośne) obroty chłodzenia. Sprawdziliśmy, czy różnią się wydajnością.

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - wydajność w trybie QuietLenovo Legion 7 z 2021 roku - wydajność w trybie autoLenovo Legion 7 z 2021 roku - wydajność w trybie wydajnosć
Działanie automatycznego zarządzania chłodzeniem i energią nie tylko słychać, ale też widać na ekranie w postaci wyraźnych różnic w wydajności.

Jak widać, różnice są bardzo duże, co dowodzi, że system działa. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której np. na nudnym wykładzie wystarczy nam granie w 75 zamiast 100 FPS w ulubioną grę, dzięki czemu Legion 7 nie będzie pracować głośniej od ultrabooka kolegi obok, męczącego się z otwarciem większego PDFa ;) A tryb wydajności? Jeszcze nie macie punktu odniesienia, ale jak niebawem się przekonacie – to niemalże rekord wydajności w naszej procedurze testowej!

Badanie występowania thermal throttlingu – obciążenie samego CPU

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - analiza pracy podzespołów podczas renderingu na CPU
Na początku testu widać, jak automatyka dostosowuje zasilanie do zadanego obciążenia.

Ten oraz kolejny wykres przedstawia pracę w trybie wydajnym. Jak widać, pod pełnym obciążeniem wszystkich 8 rdzeni zastosowanego tu Ryzen 7 5800H, Legion może przeznaczyć aż 80 W mocy na ten cel. Taktowanie nawet po godzinie ciągłego renderowania nie spadało poniżej 4 GHz, oscylując bliżej 4,1 GHz. To w sumie dosyć typowy wynik dla procesorów AMD, jednak zwykle okupiony utrzymywaniem 100°C na procesorze. W przypadku Legiona mamy realnie ponad 10°C mniej!

Badanie występowania thermal throttlingu – pełne obciążenie w grach

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - analiza pracy podzespołów podczas gry
Wykres zaczyna się kilka chwil po wczytaniu zapisu gry. Temperatury CPU i GPU całkowicie się pokryły - ciekawe zjawisko, mogące wynikać ze współdzielenia jednej komory parowej, choć nie w każdej grze tak to wyglądało.

Co ciekawe, Cyberpunk 2077 okazał się być na tyle wymagającą grą pod względem graficznym, że Legion AI Engine przyznało tylko 20 W dla procesora, a resztę przekierowało do karty, aby ta mogła dać z siebie wszystko. W tym najtrudniejszym dla sprzętu scenariuszu oba bazowe podzespoły ustabilizowały się na 72°C, czyli w zasadzie optymalnej dla ich pracy temperaturze. Oznacza to również, że system chłodzenia w Legion 7, nawet w najmocniejszej konfiguracji, ma jeszcze spory zapas wydajności do dyspozycji na ciepłe letnie dni. Z ciekawości obniżyliśmy rozdzielczość w czasie testu do FHD, co sprawiło, że procesor zaczął domagać się więcej energii. W takich warunkach dla CPU Legion AI Engine ustawił limit na poziomie 40 W, a dla karty nadal uzyskiwaliśmy regularnie ponad 150 W. Z kolei podkręcenie karty (+100 MHz GPU + 700 MHz pamięci) zaowocowało dobiciem natychmiast do limitu 165 W. 

Czy dysponując tak mocnym chłodzeniem czuje się przewagę 3080 nad 3070? Oj tak – i to wyraźnie!

Ostatnimi czasy łatwo o laptopy, które tylko na papierze sprawiają wrażenie wydajnych. Nierzadko modele z wyższym modelem karty graficznej okazywały się wyraźnie wolniejsze od choćby wspomnianego już wielokrotnie Legiona 5 Pro z RTX 3070. Czy w takim razie mamy tu jeszcze miejsce na odczuwalny wzrost wydajności po przejściu na RTX 3080? Przekonajcie się sami:

3d mark time spy

3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny

Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
12689
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 12262
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
11202
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
10986
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W 
10701
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
9945
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, RTX 3070
TGP 100 W
 9685
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
9121
HP Omen X 2s
Intel Core i7-9750H, RTX 2080 Max-Q
7076
Asus ROG Strix Hero III G531GW-ES013
Intel Core i7-9750H, RTX 2070
6440
Hyperbook SL504
Intel Core i7-9750H, RTX 2060
6182
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV
Ryzen 9 4900HS, RTX 2060 Max-Q
 6051
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5046
Dream Machines G1650-15PL61
Intel Core i5-10300H, GTX 1650 4GB
3624
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Xe
1514
Acer Swift 3
AMD Ryzen 7 4700U, iGPU Radeon (Vega 7)
1180

3D Mark - Port Royal
[punkty] wynik ogólny

Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7890
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
 7743
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
6925
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 6584
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
 6508
Gigabyte AERO 17 HDR YC
Core i9-10980HK, RTX 3080
6060
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, RTX 3070
TGP 100 W
 5791
Hyperbook NH5 (2021)
Core i7-10870H, RTX 3060
TGP 80 W
4828

W zasadzie mamy tu do czynienia z nowym królem wydajności, jeżeli chodzi o laptopy dla graczy! W teście Port Royal, który mniej obciąża procesor, a bardziej kartę (w tym rdzenie RT) udało się pokonać wcześniejszego czempiona, a w punktacji ogólnej tylko desktopowy procesor (i dwa zasilacze 300 W) pozwoliły mu zachować prowadzenie. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Kolejne testy potwierdzają te wnioski.

3D Mark - Fire Strike oraz Night Ride
[punkty] wynik ogólny

Lenovo Legion 7
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 26 012
52 109
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, RTX 3080
 25 030 
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
24 324
Lenovo Legion 5 Pro
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 24 019
50 199
Acer Nitro 5 (2021)
Core i7-11800H, RTX 3070
TGP 100 W
 21 895
48 365
Gigabyte AERO 17 HDR YC
Core i9-10980HK, RTX 3080
TGP 90 W
 21 490
 52 264
Razer Blade 14 (2021)
AMD Ryzen 9 5900HX, RTX 3080
TGP 100W
 20 706
 33 361
Hyperbook NH5 (2021)
Core i7-10870H, RTX 3060
TGP 80 W
 15 338
49 464
Legneda: 3DMark Fire Strike
3DMark Night Raid

Co ciekawe, mimo technicznie tego samego CPU, co w Legion 5 Pro, nasz Legion 7 uzyskał nieco ponad marginalny przyrost wydajności w teście CPU Profile. Może to wynikać z lepszego kawałka krzemu, jaki się trafił w tym modelu, co skrzętnie wykorzystał Legion AI Engine.

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - CPU Profile
.

Jak taka bestia, jak Legion 7 z RTX 3080, radzi sobie w grach?

Naturalnie testy syntetyczne służą nam tylko do porównania tego modelu z innymi w możliwie wyrównanej walce. Dla Was ważniejsze będą wyniki w faktycznych grach, zwłaszcza że tutaj zaczyna mieć znaczenie zastosowane w tym modelu 16 GB vRAM!

Porównanie wydajności w grach Lenovo Legion 7 z RTX 3080 z Legion 5 Pro z RTX 3070 [FPS]
Rozdzielczość 2560x1600 px, więcej = lepiej

Assassin's Creed: Valhalla
(Ultra + TAA)
68
48
56
41
Control
(Ultra, RT + DLSS Q)
68
50
60
46
CS:GO
(Najwyższe detale + MSAAx8)
skala wykresy 1:2
334
110
329
115
Cyberpunk 2077
(Ultra, RT + DLSS Q)
49
 42
44
31
Doom Eternal
(Ultra + TAA )
146
73
112
73
Fortnite
(Kompetytywne + DLSS Q )
221
139
205
136
Horizon Zero: Dawn
(Ultra + TAA )
91
61
78
56
Shadow of the Tomb Raider
(Ultra + RT 
1080p z TAA, 1600p z DLSS  Q)
74
61
72
59
Watch Dogs: Legion
(RT + DLSS Q)
49
39
31
17
Legenda  Legion 7 - średni FPS
  Legion 7 - 1% Low FPS
  Legion 5 Pro - średni FPS
  Legion 5 Pro - 1% Low FPS

Porównanie wydajności w grach Lenovo Legion 7 z RTX 3080 z Legion 5 Pro z RTX 3070 [FPS]
Rozdzielczość 1920x1080 px, więcej = lepiej

Assassin's Creed: Valhalla
(Ultra + TAA)
86
52
71
42
Control
(Ultra, RT + DLSS Q)
91
64
83
58
CS:GO
(Najwyższe detale + MSAAx8)
skala wykresy 1:2
396
140
401
139
Cyberpunk 2077
(Ultra, RT + DLSS Q)
57
48
55
37
Doom Eternal
(Ultra + TAA )
204
129
191
115
Fortnite
(Kompetytywne + DLSS Q )
225
139
219
140
Horizon Zero: Dawn
(Ultra + TAA )
101
73
95
70
Shadow of the Tomb Raider
(Ultra + RT 
1080p z TAA, 1600p z DLSS  Q)
84
70
76
61
Watch Dogs: Legion
(RT + DLSS Q)
67
39
58
34
Legenda  Legion 7 - średni FPS
  Legion 7 - 1% Low FPS
  Legion 5 Pro - średni FPS
  Legion 5 Pro - 1% Low FPS

Najbardziej przewagę dostępnej pamięci widać w nowych grach korzystających ze śledzenia promieni. Nie od dziś wiadomo, że 8 GB vRAM to zdecydowanie za mało, aby te gry ogrywać w najwyższych ustawieniach, powyżej rozdzielczości FHD, nawet z DLSS Quality (a wyższe tryby już wpływają negatywnie na jakość obrazu). Potwierdzą to zresztą również posiadacze kart RTX desktopowych, w przypadku których do grania w 4K z RT nadaje się w zasadzie tylko RTX 3090 i może jeszcze RTX 3080 Ti.

16 GB pamięci graficznej to wcale nie fanaberia – to realnie kluczowa cecha w najmocniejszych kartach graficznych!

Ale do rzeczy – jeśli przyjrzymy się wynikom Watch Dogs Legion oraz Cyberpunk 2077, to wyraźnie widać gwałtowny spadek wydajności w natywnej (dla tych laptopów) rozdzielczości 1600p w przypadku Legiona 5 Pro z RTX 3070. W Cyberpunk 2077 w sumie bardziej widać to po wartości Low 1%, gdyż spadki nie były aż tak częste, aby realnie zbić średni FPS, ale i tak grało się znacznie mniej płynnie niż na modelu z 16 GB vRAM. W Watch Dogs na RTX 3070 z 8 GB vRAM praktycznie konieczna była gra z DLSS na "wydajność", aby odzyskać płynność animacji. Poniżej jeszcze film z porównaniem 1:1, niestety tylko w 1080p, gdyż taką rozdzielczość obsługuje nasz graber :(

Porównanie wydajności Legion 5 Pro z RTX 3070 8 GB do Legion 7 z RTX 3080 16 GB w rozdzielczości FHD.

W zasadzie oba laptopy oferują spektakularną wydajność, ale to Legion 7 w topowej konfiguracji jest niekwestionowanym zwycięzcą oraz mocnym pretendentem do tytułu najszybszego laptopa tego roku.

Czy szybsza karta daje też przewagę poza grami?

Oczywiście tak mocny sprzęt nada się do praktycznie wszystkiego, w tym do poważnej pracy graficznej lub z edycją wideo (oczywiście w konfiguracji z 32 lub 64 GB RAM). Najpierw jednak zobaczmy, jak wypada w teście ogólnym na tle innych laptopów.

pc mark 10

PC Mark 10
[punkty] wynik ogólny

Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
7872
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 Max-Q
7456
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
7390
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
7198
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7097
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7038
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
6814
Asus ROG Zephyrus S GX502GV
Intel Core i7-9750H, RTX 2060
6376
Dream Machines G1660Ti-17PL26
Intel Core i7-9750H, GTX 1660 Ti
6282
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5399
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Iris Xe
4868
Acer Swift 3
AMD Ryzen 7 4700U, iGPU Radeon (Vega 7)
4803
Lenovo Yoga C940
Intel Core i7-1065G7, Intel Iris Plus
4665
Acer Aspire 5
Intel Core i5 1135G7, Intel Iris Xe
4382

Tu wyniki wyszły niemal identyczne, co w przypadku Legion 5 Pro - mocniejsza karta w zastosowaniach biurowych nie zdaje się na wiele. Z kolei wydajność dysków jest zależna od tego, co nam się akurat trafi. My trafiliśmy ponownie na dysk Samsunga (co może sugerować, że tylko takie dyski Lenovo montuje) – jeżeli interesuje Was omówienie wyników ich wydajności, to odsyłamy TUTAJ do odpowiedniej sekcji recenzji Legion 5 Pro. My od razu przechodzimy do zastosowań profesjonalnych i wydajności, jaką w nich oferuje nowy Legion 7.

Pomiar wydajności w różnych zastosowaniach

Laptop:Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
Lenovo Legion 5 Pro
Ryzen 7 5800H
RTX 3070 (140 W)
8990 zł
Acer Nitro 5
(2021)

Core i7-11800H
RTX 3070 (100 W)
8499 zł 
Hyperbook NH5
(2021)

Core i7-10870H
RTX 3060 (80 W)
5499 zł
Gigabyte AERO
17 HDR YC

Core i9-10980HK
RTX 3080 (90 W)
15 599 zł
Cinebench R20
Single Core:
558551587478509
Cinebench R20
Multi Core:
51274948497140894084
Cinebench R23
Single Core:
1433141415111249N/A
Cinebench R23
Multi Core: 
13 20912 74413 18910 466N/A
Blender (CPU)
BMW [minuty]:
3:15.593:18.394:31.424:21.393:55.24
Blender (GPU Optix)
Barcelona [minuty[:
1:11.541:18.481:31.482:01.03N/A
OctaneBench 2020:430.92403.00338.32298.99358.77
Next V-Ray 4
CPU [ksamples]:
N/A 
(V-Ray 5:  9423 vs)
N/A 
(V-Ray 5:  9176 vs)
14 62712 37812 503
Next V-Ray 4
GPU [mpaths]:
N/A 
(V-Ray 5 CUDA: 1205 vp)
N/A 
(V-Ray 5 CUDA: 1000 vp)
391367414
 Next V-Ray 4
GPU+CPU [mpaths]:
N/A
(V-Ray 5 RTX: 1879 vr)
N/A
(V-Ray 5 RTX: 1678 vr)
411424431
7-Zip [MIPS]65 13364 50149 79766 11866 156

Wyniki testów z pakietu SPECviewperf 2020

Laptop:Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
Lenovo Legion 5 Pro
Ryzen 7 5800H
RTX 3070 (140 W)
8990 zł
Acer Nitro 5
(2021)

Core i7-11800H
RTX 3070 (100 W)
8499 zł 
Hyperbook NH5
(2021)

Core i7-10870H
RTX 3060 (80 W)
5499 zł
Gigabyte AERO
17 HDR YC

Core i9-10980HK
RTX 3080
15 599 zł
3DSMax 07 (FHD):129.4288.0796.0387.43101.22
Catia 06 (FHD):66.2063.3161.7349.0061.98
Creo 03 (FHD):74.9674.7690.9277.9190.58
Energy 03 (FHD):28.1526.9122.4220.5223.67
Maya 06 (FHD):344.60330.46358.02248.08356.47
Medical 03 (FHD):33.2331.9628.1826.0731.41
SNX 04 (FHD):19.7819.9619.0715.7022.07
Solidworks 05 (FHD):252.96230.25233.37158.32233.26

Wyniki testów z pakietu SPECWorkstation 3.1

Laptop:Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
Lenovo Legion 5 Pro
Ryzen 7 5800H
RTX 3070 (140 W)
8990 zł
Acer Nitro 5
(2021)

Core i7-11800H
RTX 3070
8499 zł 
Razer Blade 14
(2021)

Ryzen 9 5900HX
RTX 3080 (100 W)
13 899 zł
HP Spectre x360 14
Core i7-1165G7
Intel Iris Xe
7399 zł
Media and Entertainment3.082.942.492.921.14
Wynik CPU:2.432.412.12.411.07
Wynik grafiki:3.953.853.742.900.53
Wynik dysku:5.354.592.785.213.0
Product Development:2.232.231.62.251.07
Wynik CPU:1.831.871.941.911.31
 Wynik grafiki:1.341.271.291.190.15
Wynik dysku:6.776.651.137.022.74
Life Sciences:2.272.252.192.252.07
Wynik CPU:2.102.091.832.212.57
 Wynik grafiki:4.884.684.324.450.87
Wynik dysku:1.321.361.91.371.06
Energy:2.772.712.52.701.41
 Wynik CPU:2.272.242.12.251.47
 Wynik grafiki:5.735.494.634.930.76
Wynik dysku:3.643.53.33.682.08
 General Operations:2.102.001.782.191.64
 Wynik CPU:1.641.661.741.711.31
Wynik dysku:4.463.531.894.633.22
Financial Services:3.073.002.113.120.88
GPU Compute:5.875.314.835.301.35

Przewaga około 0-5% nad wcześniej testowanym Legion 5 Pro potwierdza to, co odnotowaliśmy w teście 3DMark CPU Profile – zwyczajnie (ten sam) procesor w Legion 7 boostuje nieco wyżej. Duże różnice zaczynają się dopiero w teście obliczeń na GPU, w którym widzimy 10% wyższy wynik. Wydajność w 3DSMax, która mocno opiera się na dostępnym vRAM, jest zbacząco wyższa. Nieco lepsze są też wyniki renderowania z pomocą GPU (tu już wzrost proporcjonalny do różnicy w ilości jednostek oraz ich taktowania). Ogólnie, biorąc pod uwagę kulturę pracy oraz stonowany wygląd Legion 7, uważamy, że jest to również wymarzona maszyna do pracy w środowisku Windows. Na koniec jeszcze wyniki w CrossMark, które wskazują jak radzi sobie taki laptop w zastosowaniach biznesowych.

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - wyniki CrossMark

CrossMark [punkty]
wynik ogólny + wyniki cząstkowe pod wykresem

Desktop PC
Core i9-12900K, RTX 3080 Ti,
32 GB RAM 6200 MHz
1915
1693 / 2250 / 1463
Desktop PC
Core i7-10700, RTX 3080,
32 GB RAM 3600 MHz
1389
1330 1541 / 1158
Huawei MateBook 14s
Core i5-11300H, Intel Iris Xe80,
16 GB RAM
1350
1379 1336 / 1308
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800, RTX 3080,
16 GB RAM 
1310
1315 1397 / 1067
HP Spectre X360 14
Core i7-1165G7, Intel Iris Xe96
16 GB RAM 37
1280
1261 1453 911

Jak zasilić takiego potwora? Ile Legion 7 wytrzyma na baterii?

Takie pytania pewnie mogły Wam się nasunąć po zapoznaniu się z testami wydajności – nic dziwnego, ostatecznie taka wydajność nie bierze się z powietrza. Szczęśliwie Lenovo dało radę ograniczyć się do jednego tylko zasilacza, choć jego moc 300 W i tak wyróżnia się na tle konkurencji.

Pomiar poboru energii przez Lenovo Legion 7 z RTX 3080 i Ryzen 7 5800H

Spoczynek 53 W
Obciążenie renderem CPU 125 W (140 W peak)
Obciążenie grą 247 W (262 W peak) 

Nie są to małe wartości, ale biorąc pod uwagę osiągi, są one więcej niż uzasadnione. Sam zasilacz też jest na tyle duży (i ciężki - równo 1 kg…), że nie nagrzewa się do zagrażających naszej skórze temperatur. Mocy zasilacz ma jeszcze na tyle duży zapas, że nawet pod pełnym obciążeniem ładowanie baterii przebiega dosyć sprawnie (choć tutaj Legion 5 Pro wypadał lepiej).

Pomiar czasu pracy na baterii Lenovo Legion 7 z RTX 3080 i Ryzen 7 5800H

PCMark 10 - Gaming
maksymalna wydajność
aktywne Wi-Fi
jasność 100%
 1:10 h
PCMark 10 - Modern Office
tryb lepsza bateria
aktywne Wi-Fi
jasność 50%
2:38 h
PCMark 10 - Video
 tryb lepsza bateria
offline
jasność 50%
głośność 50%
 2:52 h
PCMark 10 - Idle
tryb oszczędzania baterii offline
jasność 0%
 3:42 h

Te wyniki też raczej nikogo nie zaskoczą. Bateria, podobnie jak w Legion 5 Pro, ma pojemność 80 Wh, co ostatecznie przekłada się na w zasadzie identyczne czasy (z lekkim wskazaniem na model 5 Pro, zwłaszcza jeżeli postanowimy korzystać z podświetlenia RGB przy pracy na baterii). Ładowanie wyłączonego laptopa pozwala w nieco ponad 30 minut przywrócić 50% stanu baterii, więc przy odrobinie samozaparcia sprawdzi się również na studiach, gdzie zwykle na co którymś wykładzie znajdzie się kontakt do podpięcia zasilacza.

Czy 10 tysięcy złotych to dobra cena za Lenovo Legion 7?

Patrząc po tym, co oferuje konkurencja, w zasadzie należy stwierdzić, że 10 tysięcy złotych to rewelacyjna cena. Zgadza się – Lenovo mogłoby sobie więcej za taki sprzęt liczyć, a nadal byłoby bardzo opłacalnie! Dostajemy tu obecnie najlepiej zrównoważoną matrycę, mnóstwo szybkich portów i solidną, a przy tym całkiem zgrabną, konstrukcję. W środku czeka na nas prawdopodobnie najwydajniejsze chłodzenie, jakie można spotkać w laptopach, które możemy (w zależności od wybranej konfiguracji) sparować z najwydajniejszymi mobilnymi podzespołami.

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - podświetlenie w półmroku
Okazuje się, że laptop bez grama niebieskiej barwy w emblematach, może być zaskakująco wydajny!

Legion 7 zdecydowanie jest w stanie zrobić pożytek nawet z tych najmocniejszych konfiguracji, a co więcej, robi to w bardzo kulturalny sposób, bez narażania naszych uszu na dyskomfortowe wycie wentylatorów. Obecnie można śmiało powiedzieć, że żadna gra, ani aplikacja profesjonalna nie jest mu straszna – ten stan rzeczy zresztą pewnie szybko się nie zmieni. Miłym dodatkiem jest też pakiet Lenovo Premium Care, o którym więcej napisaliśmy tutaj. W skrócie jest to program ochrony dla sprzętu, w którym możemy liczyc nie tylko na fachową pomoc techniczą telefonicznie, ale również na wizytę serwisanta w domu w celu usunięcia usterki, jeżeli tej nie uda się rozwiazać zdalnie. 

Lenovo Legion 7 z 2021 roku - podświetlenie w ciemności
W takim laptopie nawet róż wygląda groźnie!

Niestety nie zmieniły się zarzuty, jakie mieliśmy wobec modelu Legion 5 Pro – nadal brakuje tu biometrycznej autentyfikacji, a matrycy w całej jej okazałości przydałoby się szersze pokrycie gamutów, np. filmowego DCI-P3. W naszej testowej konfiguracji, nawet bardziej niż ostatnio, przeszkadzał nieco wolny RAM, ale w tej kwestii producenci OEM mają raczej związane ręce. Ocena zatem zostaje taka, jak w przypadku Legion 5 Pro, ale dorzucamy jeszcze wyróżnienie za super wydajność 3D!

Nasza ocena Lenovo Legion 7 z RTX 3080 16 GB i Ryzen 7 5800H

96% 4.8/5

  • Wyróżnienie "Super Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Opłacalność" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność 3D" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność" - benchmark.pl

Opinia o Lenovo Legion 7-16ACH (82N6007EPB)

Plusy
  • w pełni wykorzystany potencjał RTX 3080 16 GB - TGP 165 W,
  • bardzo wysokie (najwyższe) limity mocy dla procesora i karty,
  • wyśmienita kultura pracy pod obciążeniem,
  • matryca 16” 2560x1600 px z odświeżaniem 165 Hz,
  • 500 nit jasności i HDR Dolby Vision,
  • duża ilość i ergonomiczne umiejscowienie szybkich portów,
  • całkiem przyjemne dla oka podświetlenie RGB (które można wyłączyć),
  • nienajgorzej brzmiące głośniki.
Minusy
  • słabe pokrycie filmowego DCI-P3 przez wbudowaną matrycę,
  • standardowej szybkości pamięci miejscami blokują wydajność,
  • mimo wszystko mocno nagrzewający się spód obudowy,
  • brak zabezpieczeń biometrycznych.

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Agresor
    7
    Nie opyla się tego kupować, w styczniu na Ces powinny być odświeżone grafiki i procki.
    • avatar
      polo n
      1
      Mogliście przetestować też gry w rozdziałce 4K , podłączyć jakiś monitor 4K pod laptopa i tyle.
      • avatar
        PITUCH3
        -12
        Jak można zepsuć fajny Gamingowy lap?
        Włożyć procek AMD :(
        Czemu nie ma nic w porównaniu z 3060 ?
        Od dawna :(
        • avatar
          greghostor
          0
          Po ile ten laptopik na godzine gry
          • avatar
            szymcio30
            0
            Widać, ze 165W mobilnej 3080 daje kopa, ale nie zgadzam się jakoby 8GB nie starczyło do rozdzielczości 1600p. Jakim cudem 3070 wypada tak słabo WD Legion skoro deskoptowa 3070 wyposażona w taka sama ilość pamięci radzi sobie bez problemów?
            • avatar
              Sanctrum
              0
              W marcu będzie taniej chyba, że złotówka spadnie na łeb i szyję.
              • avatar
                Sanctrum
                0
                Na zagranicznych testach laptop wypada jako suszara do włosów i bez słuchawek nie podchodzić do grania... Granie w nocy odpada bo domowników hałas budzi... I komu to wierzyć? :-) Ja już wiem.
                • avatar
                  frutti
                  0
                  Szkoda, że do rankingu nie daliście Heliosa 300 z RTX3070 i prockiem i7 11800H. Zasilanie karty to 140W, więc też sporo jak na lapka, ciekawe jak wypada na tle Legiona.