Gry komputerowe

Seria Postal

przeczytasz w 1 min.

Wydawcy:Ripcord Games, Whiptail Interactive, Akella
Platformy:PC, Xbox 360 (wyłącznie Postal III)

O ile Mortal Kombat był pierwszą grą, w której ilość przemocy i hektolitry krwi zaszokowały branżę gier komputerowych, o tyle wydanie Postala dosłownie wstrząsnęło nią w posadach.

Sadystyczne „dzieło” niewielkiej firmy Running with Scissors przekroczyło tutaj wszelkie uznawane dotąd przez twórców gier granice, czyniąc z przemocy cel sam w sobie. Dotąd bowiem nikt wcześniej nie odważył się na taki krok, a ewentualna brutalność była jedynie dodatkiem do właściwego tematu gry i sposobem na jej „uatrakcyjnienie”.

Postal tymczasem nagradzał graczy za jak największą masakrę na ekranie i to nie tylko wśród tradycyjnych przeciwników, ale także niewinnych przechodniów. Awans do kolejnej planszy następował tu dopiero po eliminacji określonej liczby ludzi.

Chyba nie ma nikogo, kto nie pamiętałby jednej z początkowych scen opisywanej gry, w której nasz bohater dokonuje egzekucji na dziewczynce albo też momentu, gdy naszym zadaniem jest wybicie przechodzącej ulicami miasta orkiestry dętej.

O tym, jak bardzo było to szokujące pomimo mało realistycznej grafiki, świadczyć może fakt, że aż 10 krajów zakazało dystrybucji tejże gry na swoim terenie. Co ciekawe, nie przeszkodziło to dalszemu rozwojowi serii i wkrótce na rynku ukazała się część druga Postala. Jak należało się spodziewać, przyniosła znaczące zmiany w oprawie audiowizualnej (Unreal Warfare Engine), ale podstawowe założenia rozgrywki pozostały niezmienione.

Dodano więcej możliwości eksterminacji wszelkich istot żywych, np. przy pomocy łopaty czy broni z żywym tłumikiem w postaci kota wsadzanego na lufę. Jakby tego było mało, w grze pojawiło się również wymiotowanie czy oblewanie ludzi (bądź siebie) moczem. Jak widać, twórcy gry mieli i sądząc po zapowiedziach trzej odsłony serii nadal mają dość specyficzne poczucie humoru

Nie zmienia to jednak faktu, że projekt Postal uznać można za jedną z najbardziej sadystycznych, brutalnych i krwawych serii w historii elektronicznej rozrywki.

Tytuły wchodzące w skład serii:

  • Postal (30 września 1997)
  • Postal 2 (14 kwietnia 2003)
  • Postal 2: Apocalypse Weekend ( 25 listopada 2004)
  • Postal 3 (wrzesień 2009)