Gry komputerowe

Seria Soldier of Fortune

przeczytasz w 1 min.

Wydawca:Activision
Platformy:PC, Playstation 2, Playstation 3, Xbox, Xbox 360

Seria strzelanin znana pod marką Soldier of Fortune zasłynęła z realistycznego modelu obrażeń zadawanych przeciwnikom przez różnego rodzaju bronie udostępnione graczom podczas rozgrywki.

Była pierwszą grą, w której twórcy pokazali wychodzące jelita po postrzale w brzuch czy oderwanie części twarzy po strzale w głowę. Oczywiście, nie było to ultrarealistyczne, bo na to nie pozwalała ówczesna oprawa graficzna, ale mimo to robiło piorunujące wrażenie.

Oprócz sporej dawki drastyczności, Soldier of Fortune zasłynął z bardzo dobrego trybu sieciowego, który przyczynił się do zwiększenia popularności gry. To właśnie na jej fali powstawały kolejne odsłony tejże serii, z których najbardziej znana jest „dwójka”, czyli Double Helix. Jej twórcy postarali się o odpowiednie „uatrakcyjnienie” rozgrywki poprzez wprowadzenie strefowego modelu obrażeń ludzkiego ciała i ulepszenie oprawy graficznej gry.

Co ciekawe, mimo takich usprawnień gra nie oferuje podobnego poziomu brutalności co część pierwsza. Zdecydowano się bowiem na liczne ograniczenia najdrastyczniejszych scen.  Mimo to Double Helix cieszył się sporą popularnością wśród graczy.

Być może dlatego w 2007 roku postanowiono reaktywować serię, wydając Soldier of Fortune: Payback. W tym przypadku jednak zdecydowano się na jak najmocniejsze zaakcentowanie tego, z czego naprawdę słynna była opisywana seria, czyli ogromnej dawki przemocy.  Czy można było oczekiwać czegoś innego po niekoniecznie udanej produkcji?

Tytuły wchodzące w skład serii:

  • Soldier of Fortune (29 marca 2000)
  • Soldier of Fortune Gold (14 listopada 2001)
  • Soldier of Fortune II: Double Helix (2003)
  • Soldier of Fortune: Payback (20 listopada 2007)