Gry komputerowe

Seria Carmageddon

przeczytasz w 1 min.

Wydawca:Eidos
Platforma:PC

Carmageddon to jedna z tych serii gier, która zapisała się na kartach historii ze względu na jej wyjątkową brutalność.

W czasach gdy na komputerach PC królowały „zwyczajne” gry wyścigowe, połączenie szalonej rywalizacji różnych rodzajów samochodów z niespotykaną dotąd swobodą wyjeżdżania poza ściśle wytyczone trasy (początkowo jedynie na chodniki) i możliwością siania zniszczenia musiało spotkać się z ogromnym zainteresowaniem.

To było coś nowego, coś oryginalnego, coś, czego wcześniej nikt nie odważył się zaproponować. Trudno jednak dziwić się, że entuzjazm graczy nie spotkał się ze zrozumieniem mediów, które zewsząd gromiły Carmageddon za uczynienie z rozjeżdżania przechodniów zabawy.

Oczywiście jak to zwykle bywa, publiczne dyskusje na temat brutalności Carmageddona przyniosły tejże produkcji jeszcze większy rozgłos i odpowiednią reklamę. Tym samym wydanie kolejnych części serii było już tylko kwestią czasu.

Następne odsłony cyklu próbowały jeszcze mocniej wszystkich zaszokować, dodając do rozgrywki więcej przemocy, brutalności i hektolitrów krwi. Na ulicach zaroiło się więc od całkiem inteligentnych (jak na ówczesne czasy) przechodniów i zwierząt, których mogliśmy eksterminować na różne sposoby. Jednocześnie kolejne gry premiowały efektowne sposoby eliminacji przeciwników i przechodniów (niezapomniane otwieranie drzwi podczas jazdy tuż przed niespodziewającym się niczego pieszym).

I chociaż w miarę upływu lat seria coraz mniej szokuje na tle obecnie wydawanych produkcji, to jednak nadal pozostaje jedną z najbardziej brutalnych gier w historii gier komputerowych.

Tytuły wchodzące w skład serii:

  • Carmageddon (13 kwietnia 1997)
  • Carmageddon II: Carpocalypse Now  (30 listopada 1998)
  • Carmageddon TDR2000 (10 października 2000)