Gry komputerowe

Leisure Suit Larry 1: In the Land of the Lounge Lizards

Popularny Larry ze słynnej serii przygodowych gier komputerowych nie bardzo pasuje do kanonu bohaterów romantycznych, niemniej jego przygody miłosne stały się przedmiotem aż sześciu różnych produkcji. Wszystko zaczęło się w 1987 roku, kiedy to programista Al Lowe wpadł na pomysł stworzenia postaci podstarzałego amanta.

Pierwotnie mechanizm rozgrywki polegał na przemieszczaniu się po zaledwie kilku różnych planszach przy użyciu myszki i klawiatury, a konkretne polecenia wydawano korzystając z linii komend. W 1991 roku gra doczekała się jednak remake’u, który transformował LSL1 w typową przygodówkę point&click, a także w sporym stopniu poprawiał warstwę audiowizualną produkcji. Ponieważ gra ze względu na swoją tematykę była adresowana raczej do dorosłych graczy, przed uruchomieniem należało udzielić odpowiedzi na kilka trudniejszych pytań – był to jeden z pierwszych mechanizmów zabezpieczających tego typu.

Jeśli chodzi o poziom możliwości, jak na rok 1987 gra nie prezentowała się zbyt okazale. Przypomnijmy, że w tym samym czasie Sid Meier wydał swoich Piratem! Leisure Suit Larry oferował jedynie kilka plansz, choć różnorodnych, z kasynem i dyskoteką na czele. Największym atutem gry była różnorodność zagadek oraz poczucie humoru autorów, które wielokrotnie dawało swój wyraz podczas zabawy.

Druga część przygód sympatycznego czterdziestolatka ukazała się w 1988 roku, a na trzecią trzeba było poczekać kolejne dwanaście miesięcy. W efekcie poszczególne części nie różniły się od siebie w znacznym stopniu. Dopiero w piątej części (1992) można było poczuć pewien skok jakościowy, „szóstka” trzymała dość zbliżony poziom, a w miarę nowocześnie prezentowała się dopiero Leisure Suit Larry 7 z roku 1996. W XXI wieku ukazały się jeszcze dwie gry z serii, jednak ich bohaterem nie był już ten rozbrajający Larry, a ponadto były one bardzo, bardzo słabe.

Ciekawostka: Nigdy nie ukazała się czwarta część przygód Larry’ego!