Gry komputerowe

Leisure Suit Larry 1: In the Land of the Lounge Lizards

przeczytasz w 1 min.

Popularny Larry ze słynnej serii przygodowych gier komputerowych nie bardzo pasuje do kanonu bohaterów romantycznych, niemniej jego przygody miłosne stały się przedmiotem aż sześciu różnych produkcji. Wszystko zaczęło się w 1987 roku, kiedy to programista Al Lowe wpadł na pomysł stworzenia postaci podstarzałego amanta.

Pierwotnie mechanizm rozgrywki polegał na przemieszczaniu się po zaledwie kilku różnych planszach przy użyciu myszki i klawiatury, a konkretne polecenia wydawano korzystając z linii komend. W 1991 roku gra doczekała się jednak remake’u, który transformował LSL1 w typową przygodówkę point&click, a także w sporym stopniu poprawiał warstwę audiowizualną produkcji. Ponieważ gra ze względu na swoją tematykę była adresowana raczej do dorosłych graczy, przed uruchomieniem należało udzielić odpowiedzi na kilka trudniejszych pytań – był to jeden z pierwszych mechanizmów zabezpieczających tego typu.

Jeśli chodzi o poziom możliwości, jak na rok 1987 gra nie prezentowała się zbyt okazale. Przypomnijmy, że w tym samym czasie Sid Meier wydał swoich Piratem! Leisure Suit Larry oferował jedynie kilka plansz, choć różnorodnych, z kasynem i dyskoteką na czele. Największym atutem gry była różnorodność zagadek oraz poczucie humoru autorów, które wielokrotnie dawało swój wyraz podczas zabawy.

Druga część przygód sympatycznego czterdziestolatka ukazała się w 1988 roku, a na trzecią trzeba było poczekać kolejne dwanaście miesięcy. W efekcie poszczególne części nie różniły się od siebie w znacznym stopniu. Dopiero w piątej części (1992) można było poczuć pewien skok jakościowy, „szóstka” trzymała dość zbliżony poziom, a w miarę nowocześnie prezentowała się dopiero Leisure Suit Larry 7 z roku 1996. W XXI wieku ukazały się jeszcze dwie gry z serii, jednak ich bohaterem nie był już ten rozbrajający Larry, a ponadto były one bardzo, bardzo słabe.

Ciekawostka: Nigdy nie ukazała się czwarta część przygód Larry’ego!