Gry komputerowe

Sensible World of Soccer

przeczytasz w 1 min.

Choć piłka nożna to prawdopodobnie najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie, gier poświęconych tej tematyce powstało jak na lekarstwo. W XX wieku liczyły się w zasadzie tylko dwie. Wspomniana niedawno seria FIFA, a jeszcze wcześniej słynny Sensible Soccer.

Gra zadebiutowała w 1992 roku, a dwa lata później ukazała się chyba jej najlepsza edycja o nazwie Sensible World of Soccer. Była to symulacja działań drużyny piłkarskiej, całą akcję ukazano zaś w  perspektywie dwuwymiarowej, obserwowanej z lotu ptaka. Mogło to przypominać między innymi wspominaną przez nas Cannon Fodder, nie jest to zresztą przypadek, bo producent - Sensible Software - był ten sam.

Gra była prosta, ograniczała się tylko do kilku przycisków  odpowiedzialnych za sterowanie, strzał i podania. Miłośnicy efektownych dryblingów znanych z dzisiejszych produkcji typu Pro Evolution Soccer z pewnością czuliby się zawiedzeni, ale z drugiej strony ta prostota również miała swój urok. Troszkę jak z Pongiem - wprawdzie nie jest to zawodowy tenis, ale także niezwykle grywalny. Dodatkowo zabawę ubarwiała namiastka trybu managerskiego, w której mogliśmy ustawiać piłkarzy wedle własnego zamysłu taktycznego.

Gry z serii Sensible Soccer ukazywały się do 1998 roku, kiedy ostatecznie musiały uznać wyższość będącej wówczas u szczytu formy FIFY (choć z drugiej strony dzielnie broniła się przed gorszymi produkcjami klasy Actua Soccer). Już w XXI wieku Codemasters próbowali reaktywować legendę, jednak stworzona przez nich gra, bardziej przypominająca zręcznościówkę niż symulację, do których przywykliśmy dzięki Konami i  EA, była zwyczajnie kiepska.

Ciekawostka: Sensible World of Soccer wciąż żywy jest w sercach graczy. W domowym zaciszu tworzą oni kolejne modyfikacje. Jedna z nich umożliwia grę po sieci. Wystarczy emulator Amigi!