Gry

Another World

przeczytasz w 2 min.
 PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:Delphine Software
Wydawca:Interplay
Dystrybutor PL:brak
Gatunek:przygodowo-zręcznościowa
Premiera:13 lutego 1991 r.
 


 »Przejdź do listy wszystkich gier

 

 

 

 

Produkcja ta jest reliktem czasów, kiedy to jeden człowiek mógł stworzyć niesamowicie dobrą grę i odnieść niebywały sukces. Takim człowiekiem był właśnie Eric Chahi, którego Another World zachwyciło nie tylko graczy, ale także całą raczkującą wówczas branżę gier. I pomyśleć, że ta efektowna gra przygodowo-zręcznościowa była dla jej autora czystą improwizacją. Jak sam przyznawał w wielu wywiadach, kolejne pomysły pojawiały tak spontanicznie, że nie tylko do końca nie wiedział jak gra się skończy, ale nawet co będzie dalej. Nie było tu ani scenariusza, ani ustalonego planu prac. Być może dlatego gra powstawała tak długo. Fakt ten zresztą przekuto na jej świetne hasło reklamowe - "Świat powstał w 6 dni, Inny Świat w dwa lata”.

Another World była także sporą innowacją technologiczną. Grafika 2D zainspirowana  amigową wersją gry Dragon's Lair miała przypominać animowany film. I trzeba przyznać, że to udało się wprost rewelacyjnie. Świetna jak na tamte czasy animacja postaci oraz sceny przerywnikowe zrealizowane za pomocą grafiki wektorowej urzekły ogromną rzeszę graczy, którzy domagali się stworzenia kontynuacji. Druga odsłona przygód młodego fizyka teleportowanego do innego świata faktycznie pojawiła się 3 lata później. O dziwo jednak nie jest nią Flashback, czyli powszechnie, choć mylnie uznawany za następcę Another World. Właściwa kontynuacja nosi tytuł Heart of The Alien i niestety wydana została jedynie na konsolę SEGA CD. Całe szczęście istnieją  emulatory...

W 2006 roku, z okazji 15. rocznicy powstania Another World na rynku pojawiła się jej nowa, odświeżona wersja. Oferowała między innymi wyższą rozdzielczość, ulepszone tła oraz ścieżkę dźwiękową, zapisaną także na CD. Wszystkim tym, którzy chcieliby przypomnieć sobie tą niezłą grę polecamy pobranie wersji demonstracyjnej edycji rozszerzonej. Na pewno nie będziecie żałować.